Kovo 11-oji: patriotiškumui nėra nepalankaus vėjo
Ar neišgąsdins vėjas ir sniegas, ar pasiryžimo dalyvauti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 33-iųjų metinių renginiuose nenugalės noras ypatingą dieną praleisti įprastai? – žiemišką šeštadienio rytą, ko gero, svarstė Kovo 11-osios renginių organizatoriai. Tačiau plazdančios vėjyje ir sniego šuorų čaižomos Trispalvės kaip niekad atrodė ryškios, o gamtos išbandymas gargždiškiams, rajono gyventojams ir svečiams, dalyvavusiems pėsčiųjų žygiuose, bėgimuose, minėjimuose ir koncertuose, buvo nė motais.
Rajono ugdymo įstaigos Kovo 11-ąją taip pat šventė išradingai ir pakiliai. Štai Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė kvietė į Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos „Patriotų žygį“, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Šis žygis – vienas iš Jurgio Šaulio vardo suteikimo gimnazijai 10 metų sukakties renginių bei Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio 90-mečio minėjimo pradžia. Žygeiviai iš gimnazijos kiemo 9 val. patraukė į Balsėnus, į Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Jurgio Šaulio tėviškę, kurią žymi stogastulpis. 11 val. nuo gimnazijos Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinio ugdymo skyriaus su 250 m vėliava žygį tęsė į Stepono Dariaus gimtinę. Ten žygeivių laukė kareiviška košė ir kt.
Tradicinis bėgimas – aštuntąkart
Šeštadienio rytą Gargžduose tradicinio Kovo 11-osios bėgimo dalyvių nepastebėti buvo neįmanoma. Kai kurie jų pasipuošę trispalvėmis pirštinėmis, kepurėmis ar šalikais ypač traukė praeivių dėmesį. Aštuntą kartą Sporto centro organizuotame renginyje ištvermę pučiant žvarbiam vėjui ir sningant išbandė net 156 įvairaus amžiaus bėgikai – jauniausiai dalyvei Mildai Figoraitei prieš mėnesį sukako tik penkeri. Vyriausias bėgimo dalyvis buvo 77-erių Bronislovas Norvilas. Varžybų dalyviai pagal amžių ir skirtingo ilgio distancijas buvo suskirstyti į penkias grupes, atskirai moterys ir vyrai. Kas bėgo 1,3 km, 2,6 km, 3,9 km, o kas ir 14,3 km. Tarp ilgiausią distanciją pasirinkusiųjų buvo viešnia iš Odesos Kateryna Zhabotynska. Ji šios distancijos moterų grupėje iškovojo 3-iąją vietą. Kelionė į Gargždus neišvargino nei šiauliečių, nei iš Tytuvėnų atvykusių bėgikų, tad jie irgi buvo tarp prizininkų. Puikiai sekėsi kovoti su vėju ir varžovais ir kaimynams klaipėdiškiams, ir gargždiškiams.
Dėmesys jaunimui
Į Kovo 11-osios minėjimą „Minijos“ kino teatre po šv. Mišių Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje atėję miestiečiai ir svečiai buvo šventiškai nusiteikę. Sugiedojus Lietuvos himną, susirinkusiuosius pasveikino Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Priminęs, kad vyresni žmonės yra įvykių už laisvę liudytojai ir dalyviai, o kartu ir istorinės atminties saugotojai, meras akcentavo, kaip svarbu apie tai kalbėti jaunimui. „Tikiu mūsų ateitim, rajono ateitim, nors ir mėgstame padejuoti, pasiskųsti. Šiandien galiu vertinti, kad per 33-ejus metus toli nuėjome: esame ir Europos Sąjungos, ir NATO nariai, ir kai visai netoli nuo mūsų vyksta karas, mes vis tiek jaučiamės saugesni“, – ragindamas mylėti Lietuvą ir vieniems kitus, gerbti vieniems kitus sakė meras. Su jaunimu visada siejamos viltys, lūkesčiai, tad tikėtina, kad jas pateisins ir Jaunimo savanoriškos tarnybos savanoriai. Pusę metų per mėnesį po 40 valandų pasirinktose įstaigose savanoriavusiems jaunuoliams, baigusiems minėtą programą, Jaunimo savanoriškos tarnybos programos Klaipėdos apskrityje vadovė Inesa Greivienė ir mentorės Kotryna Mažonienė bei Neda Gaudutytė įteikė pažymėjimus. Juos gavo Orinta Kiaulakytė, Skaistė Toleikytė, Irma Zalepūgaitė, Lilija Vibrytė, Monika Mikašauskytė, Aurelija Andrijauskaitė, Saulė Girgždytė, Kornelija Sarol, Rusnė Budginaitė. Savanoriauti jos buvo pasirinkusios Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centre, Gargždų kultūros centre, Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje, Gargždų krašto muziejuje ir Gargždų atvirame jaunimo centre.
Savanorystės reikšmę akcentavo ir ragino save išbandyti savanoriaujant Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė) Adelija Radžienė. „Minijos“ kino teatro salė nebuvo sausakimša, o tarp susirinkusiųjų lyg ir pasigesta savanorių bendraamžių, tačiau Kovo 11-osios renginio vedėja Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė atskleidė priežastį: 11 val. prasidėjęs Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro organizuotas žygis „Žygiuokime už laisvę!“ dar tik įpusėjo. Žinia apie trečiojo Kovo 11-osios 11 km žygio dalyvius, kurių šiemet susirinko net 246, buvo palydėta aplodismentais. Žygeivių nuotraukos, scenoje keitusios viena kitą, dar kartą patvirtino, kad nėra prasto oro, jei sieki tikslo, o būryje jo siekti dar smagiau.
Šventinio Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos renginio kulminacija – dainininko Deivido Basčio koncertas.
Daugiau Kovo 11-osios renginių nuotraukų „Bangos“ feisbuke.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.