Kretingalės kultūros centre skleidžiasi komandos gebėjimai

Autorės nuotr.: KC direktorė V. Lisovaitė (antra kairėje): „Mes mylime savo darbą, aukojame savo laiką, energiją ir štai – rezultatas“. Šalia (kairėje) – renginių organizatorė J. Andronatij, bendruomenės pirmininkė E. Šliuožaitė-Jaugelavičė, edukatorė J. Morkuvienė.

Per keletą mėnesių pagyvėjusią Kretingalės kultūros centro veiklą liudija kūrybiški, prasmingi renginiai, sutraukiantys būrius žiūrovų ne tik iš miestelio, bet ir aplinkinių miestų. Prieš pusmetį direktore pradėjusi dirbti Violeta Lisovaitė patenkinta, jog pavyko įgyvendinti tai, ką planavo užimdama šias pareigas. Čia dirbantys šilti žmonės visiems plačiai atvėrė duris ir skleidžia savo talentus.


Sujungė kūrybiškumo dvasia
Prieš kelerius metus renovuotas Kretingalės kultūros centras netraukė kretingališkių – jie kaip ir anksčiau riedėjo į Klaipėdą, Kretingą, Palangą ar Gargždus ieškoti kultūros. KC renginiuose, anot seniūnaitės Reginos Baranauskienės, būdavo keli žiūrovai ir būrys meno saviveiklininkų. Ir staiga šį rudenį lyg fejerverkas iššovė Kretingalėje: į Helovyno šventę suplūdo tiek žmonių, kad miestelyje nebuvo kur automobilio pasistatyti. Atgarsiai apie ją organizatorius ir dabar atsiveja, todėl žada, jog tai taps tradicija.
Mistinio moliūgo šventei KC darbuotojai pasirinko neformalią erdvę – įspūdingą miestelio slėnį, kurio iki šiol nebuvo atradę. „Tik dabar supratome, kokią gražią erdvę turime, o vis kartojome, kad Kretingalė – be veido“, – dėstė pusmetį Kultūros centrui vadovaujanti V. Lisovaitė.
Tą vakarą slėnis tapo traukos vieta, kurioje netilpo žmonės. Komandos sumanymas buvo beveik nekainuojantis: visi KC darbuotojai – nuo valytojos iki administratoriaus įsijungė, įsijautė į personažus ir kūrė gerą emociją. „Vaidinome dvi valandas – renginyje atidavėme visas jėgas kurdami mistinę atmosferą, – atskleidė renginių režisierė Jurgita Andronatij. – Tai buvo mažas stebuklas, po kurio mūsų komanda kaip ant sparnų pakilo. Išsipildė mūsų svajonė – visi KC darbuotojai atskleidė savo gebėjimus. Mus siejo kūrybiškumo dvasia“.
„Daugelis nesitikėjo, kad mažas miestelis geba pritraukti žmones. Mūsų tikslas pasiektas: įrodėme, kad Kretingalė gyva, ji pastebėta. Bet nežinau, ar tai ta šventė, dėl kurios miestelis turi būti žinomas“, – prisipažino V. Lisovaitė“. „Darome tai, ko žmonėms reikia – dėl jų stengiamės“, – antrino J. Andronatij.


Eiles skaitė rajono vadovai
Kretingalės KC darbuotojams svarbi ir žodžio, poezijos, literatūros kryptis, todėl rudenį pristatė naują sumanymą. „Mūsų galimybės ribotos – reikėjo daryti tai, kas daug nekainuoja, bet efektinga, kad sudominti žmones, – dėstė V. Lisovaitė. – Sugalvojome surengti viešuosius skaitymus. Tai įvyko Plikiuose ir Girkaliuose. Jungiamasis bruožas – savo pasirinktas eiles skaitė paprasti įvairių profesijų žmonės – ne profesionalai“.
Kretingalės KC – finalinis renginys „Raudonu kilimu ateina žodis“, į kurį pakvietė savo pasirinktas eiles skaityti rajono Savivaldybės merą Bronių Markauską, vicemeres Violetą Riaukienę ir Ligitą Liutikienę, Kretingalės seniūną Žigintą Narmontą, bendruomenės pirmininkę Eglę Šliuožaitę-Jaugelavičę, seniūnaitę R. Baranauskienę. Renginyje dalyvavo ir girkališkiai bei plikiškiai skaitovai, atvyko daug žiūrovų iš Gargždų. „Žmonės geranoriškai sutiko dalyvauti, stengėsi, ruošėsi ir puikiai skaitė savo mėgstamas eiles, – kalbėjo organizatorė, režisierė J. Andronatij. – Sugalvojome pakviesti profesionalią renginio vedėją žinomą aktorę Nijolę Narmontaitę. Pilnutėlėje salėje ji skaitė eiles, pasakojo savo istorijas, gražiai derėjo muzikiniai intarpai. Ir dėl to pasisekė renginys. Žmonės dėkojo už prasmingą vakarą – tai atperka visas pastangas, abejones “.


Šokiruoti, bet patenkinti
Lapkričio mėnesį įvyko Kretingalės bendruomenės ir KC projekto „Bendruomenės stiprybė – tradicijų tęstinume“ paskutinis renginys „Promočiučių giesmės“. Jame dalyvavo unikali folkloro kūrėja Laurita Peleniūtė. „Netradicinis vakaras – žmonės tikėjosi koncerto, o čia reikėjo patiems dainuoti. Šiek tiek buvo šokiruoti, bet skirstėsi patenkinti“, – patikino E. Šliuožaitė-Jaugelavičė“. J. Andronatij antrino, jog žiūrovai dėkojo už renginį.
Plikių skyriuje praūžė mėgėjų teatrų festivalis, kuriame dalyvavo kolektyvai iš Rietavo, Kretingos, Aleksandravo, Klaipėdos universiteto ir Plikių. „Net dvi dienas teatro balzamas liejosi Plikių kultūros namuose šventėje „Aš scenoje – tai tikrai ne aš“. Pasidžiaugėme akimirkomis net iš penkių spektaklių . Mums jie padėjo atitrūkti nuo kasdienybės ir pabuvoti aktorių sukurtame pasaulyje. Ačiū žiūrovams, kurių dauguma buvo nuo pirmo iki paskutinio spektaklio“, – feisbuko paskyroje parašė Plikių gyventoja Renata Čėsnienė.


Edukacijos populiarėja
Kretingalės KC komandoje įvyko pokyčių – vasarą Plikių skyriuje pradėjo dirbti renginių režisierė J. Andronatij. Atsis-veikinus su užtarnauto poilsio išėjusia ilgamete chormeistere Genute Putiene, į komandą atėjo edukatorė Jolita Morkuvienė. „Didžiulis susidomėjimas edukacijomis – ne visi norintys į jas patenka . Štai kodėl nusprendėme įsteigti naują pareigybę ir dovanoti žmonėms edukacijas“, – atskleidė V. Lisovaitė. Ji įsitikinusi, jog kultūros centrai turi būti ir edukacijos centrai. Kretingalėje edukacinius užsiėmimus taip pat organizuoja vietos bendruomenė ir biblioteka, tačiau visos vietos užimtos.
Pasak direktorės, J. Morkuvienė ne tik edukatorė, bet ir scenografiją išmano, gabi, darbšti, turi skonį. Tai pajunti Kultūros centre pamatęs jos sukurtas kalėdines kompozicijas, subtiliai papuoštą sceną. Gruodį Jolita ruošėsi edukacijoms Plikių ir Girkalių skyriuose, kur žmonės norėjo pasigaminti savitas eglutes, kompozicijas. „Edukacijos ugdo bendruomeniškumą, stiprina šeimos santykius – ateina mamos su vaikais kurti, pabūti kartu, nors laiko trūksta“, – kalbėjo edukatorė.


Sėkmės pagrindas – darbas iš širdies
„Du nauji darbuotojai įnešė kitokių vėjų, puikiai komunikuoja su žmonėmis – rado ryšį su vietos bendruomene, seniūnija, mokykla, vaikų darželiu, verslininkais. Pastarieji anksčiau renginių nerėmė – dabar baras „Kukudra“ visada mums padeda. Taigi rezultatas džiuginantis – žmonės vos telpa renginiuose, – dėstė V. Lisovaitė. – Ir pridūrė: dirbame visi – ir ilgamečiai darbuotojai pasitempė“.
Iš viso Kretingalės KC ir skyriuose – 17 darbuotojų, veikia 9 meno kolektyvai. Direktorė norėtų, kad visi dirbtų pilnu etatu. „Ūkvedys dažnai dirba viršvalandžius, gabus garsistas, šokantis, dainuojantis, vaidinantis – irgi. Daug universalių žmonių dirba, bet jie „pusininkai“, nors to laiko padaryti savo darbą neužtenka. Esu labai dėkinga visiems – algos nedidelės, bet su tokiu užsidegimu jie dirba, – kalbėjo V. Lisovaitė. – Komandos darbą vertinu pagal tai, ar žmonės lankosi renginiuose. Mes mylime savo darbą, aukojame savo laiką, energiją ir rezultatas yra“.
Gausiai kretingališkiai susirinko į eglės įžiebimo šventę – salėje netilpę žmonės koncerto klausėsi lauke. Tą vakarą renginį – komandos darbą stebėjusios V. Lisovaitės veidu ritosi ašaras: kaip gražu! „Aš dievinu savo darbą, gyvenu juo. Lengva, kai šalia yra savo darbą mėgstantys žmonės“, – prisipažino ji. „Mūsų direktorė mus veda į priekį – lygiuojamės į ją, neskaičiuojame nei laiko, nei energijos, todėl renginių kokybė gerėja“, – antrino J. Andronatij.


Kartu su bendruomene
V. Lisovaitė patikino, jog prie sėkmės prisidėjo Kretingalės bendruomenės pirmininkė E. Šliuožatė-Jaugelavičė. O ji kalbėjo: „Įdomūs renginiai – geros idėjos pasirenkamos, glaustai perteikiamos. Sulaukęs pabaigos nustembi – norėtųsi, kad dar tęstųsi. Mūsų bendruomenės žmonės patenkinti apsilankę renginiuose“.
„KC tapo atviras visiems kretingališkiams – drąsiai galime ateiti ne tik į renginius, bet ir mankštas, organizuoti edukacijas. Renkamės su malonumu – senjorai, jaunimas, bendruomenė. Šilti mūsų kultūros namai, čia skleidžiasi darbuotojų talentai. Daug gerų renginių buvo – ne tik minias sutraukusi išmoninga Helovyno šventė. Vasarą Valstybės dienos minėjime gausiai susirinko žmonių. Poezijos skaitymai – kūrybiškas, išradingas renginys, taip pat etnogiesmių vakaras. Kretingalėje atgyja kultūra. Daug kas priklauso nuo vadovo – džiaugiamės nauja direktore Violeta“, – atskleidė Kretingalės seniūnaitė R. Baranauskienė.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių