Kur akmenys žydi

Nuo išvykos praėjo daugiau kaip porą savaičių, bet įspūdžiai gyvi ir jais norisi pasidalyti su laikraščio skaitytojais.

Agluonėnų kaimo bendruomenės narių išvyka į Kėdainius ir į Pelėdnagių gyvenvietę buvo įdomi. Pirmiausia, įvažiavus į Kėdainių kraštą, kaimiečio akį patraukia gražūs dirbami laukai: arba suarti, arba dar nenuimti didžiuliai kukurūzų ir kopūstų laukai. Pakeliui užsukome į Bijotus, kur aplankėme Baublius, D. Poškos muziejų, kuris taip pat jau atrodo naujai.

Įdomu ir pačiuose Kėdainiuose, ypač senamiestyje, kuris laimingai išliko nenusiaubtas karo. Tačiau įdomiausia mums buvo kaimiškoje gyvenvietėje neįprastu pavadinimu – Pelėdnagiuose. Gyvenvietė didelė, yra daugiaaukščių namų. Bet įdomu ne tai. Stebina ir džiugina žmonių kūrybingumas, išmonė, savita kultūra. Pirmiausia pasitinka dailiai iš medžio išdrožtos pelėdos, sutūpusios ant koplytstulpių, medžių, draugiškai žvelgiančios į atvykėlius. Beje, jų autorius – vietinis meistras, o pelėdos – jo dovanos savo kaimui. Pelėdų yra ir bendruomenės būstinėje. Tai rištos iš lininių siūlų pelėdos. Seniausiai iš jų – 40 metų. Bet labiausiai gyvenvietę puošia akmenys ir gėlės. Akmenų kompozicijos, statiniai, pavieniai akmenys, įgavę vienokią ar kitokią reikšmę. Pavyzdžiui, ant vieno didelio ir dailiai nupjauto akmens padarytas saulės laikrodis, kraštiečio jūrininko dovana.

Žinoma, svarbu ir kita – mokėjimas pasinaudoti europiniais pinigais. Tarkim, sumaniai įrengta aikštė vaikams. Joje galima žaisti krepšinį, futbolą, o žiemą aikštės dangą galima užlieti vandeniu ir įrengti čiuožyklą. Aikštė labai reikalinga, nes gyvenvietėje nėra mokyklos ir stadiono (vaikai mokosi Kėdainiuose).

Galima prisiminti ir bendruomenės moterų vaišingumą, gražias legendas apie kaimą, papasakotas buvusios pradinių klasių mokytojos, dainas. Vaišės neįprastos: širšių medus, gilių kava, „pelėdų kiaušiniai“ (bulvės, įdarytos spirgučiais ir iškeptos folijoje). Jie jau porą metų turi parengę edukacinę programą „Pelėdų kaimas“, kurią mes ir matėme. Tai vienas iš teminių kaimų, kurių dabar, įgyvendinant įvairius projektus per VVG pagal LEADER metodą, Lietuvoje gausėja.

Mes irgi dainavom, Gintautas Bareikis grojo, seniūnė Laima Tučienė Pelėdnagių bendruomenės pirmininkei Virginijai Vilkelienei ir visai bendruomenei įteikė dovanų.

Lėšų kelionei skyrė Klaipėdos rajono savivaldybė pagal NVO bendradarbiavimo programą, už ką bendruomenė nuoširdžiai dėkoja. Beje, tai pirmoji seniūnijos bendruomenės kelionė nepriklausomos Lietuvos metais, kurioje buvo nuoširdžiai bendrauta, arčiau susipažinta vieniems su kitais, planuoti kiti renginiai ir darbai.

Grįžom namo kupini įspūdžių ir pamąstymų apie tai, kaip dar išradingiau galima tvarkytis savo namuose.

Danutė PLAUŠKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių