Kūrybiškoje poezijos rinktinėje vaikams vaikštinėja gargždietiškas katinas

PA-Si-KA-Ti-SKAi-Ti-Nė-Ji-Mai – tokiu žaismingu pavadinimu Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka išleido rajono kūrėjų poezijos rinktinę vaikams. Lankstinuko formos spalvinga knygelė iš S. Jokužio spaustuvės į biblioteką atkeliavo priešvelykinę savaitę. Idėja populiarinti kūrybą, skirtą jauniesiems skaitytojams, bibliotekininkams kilo beveik prieš dešimtmetį. Ir štai malonus paradoksas: metai sunkūs, pandeminiai, bet knygelė – kokybiško ir turinio, ir formos.

Nuotaikingi ir spalvingi PA-Si-KA-Ti-SKAi-Ti-Nė-Ji-Mai išleisti 500 egzempliorių tiražu Klaipėdos rajono savivaldybės lėšomis. Knygelėje spausdinami Kristinos Stalmokienės, Dalios Kudžmaitės, Antano Surblio, Birutės Stasaitienės, Magdalenos Razbadauskienės, Danguolės Grigutytės-Šukevičienės, Kristinos Stalmokienės, Gerdos Jankevičiūtės, Afemijos Jurgelevičienės, Vidos Želvienės, Aidos Vyšniauskienės, Birutės Greivienės, Jūratės Budrienės, Snieguolės Žukauskienės, Egidijaus Žiedo, Marijos Pabrėžienės tekstai. Knygos iliustratorė Nomeda Jokubaitienė, nuotraukos Andriaus Jokubaičio.

Rajono kūrėjų poezijos rinktinės vaikams sudarytojos Jono Lankučio viešosios bibliotekos l. e. direktoriaus pareigas Diana Ciparienė, vyresnioji bibliotekininkė kraštotyrai Giedrė Ilginienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Marytė Jacikienė, ketvirtadienį skaitykloje pristatydamos naująjį leidinį, švytėte švytėjo: nuo 2012 m. brandinta idėja sėkmingai įgyvendinta. Bibliotekininkės juokauja, kad per devynerius knygelės idėjos brandinimo metus kai kurių kūrėjų eilėraščių mūzos ievutės ar gabrielytės, tuomet buvusios mažytės kūrėjų anūkėlės, per tą laiką spėjo išaugti į nuostabias merginas.

– Šią knygą užauginome suėję į krūvą. Rengiant ją dirbo labai daug žmonių, mintys, kaip ji turi atrodyti, užvaldė ne tik mus, bet ir visą kolektyvą. Tarėmės kartu, kaip įgyvendinti vizijas, kruopščiai atrinkome kūrybą, galvojome apie tinkamas, įdomias iliustracijas. Šiuo požiūriu mums nuoširdžiai padėjo Nomeda Jokubaitienė, o nuotraukomis pasirūpino Andrius Jokubaitis, – dėkodama visiems, kurie negailėjo nei laiko, nei entuziazmo, nei savo minčių kuriant ir knygelės turinį, ir formą kalbėjo D. Ciparienė.

Įvairių knygų leidybos patirties turinčios bibliotekininkės sakė, kad šįkart su savo pateikta knygos koncepcija nustebino net visko mačiusius S. Jokužio spaustuvės leidėjus. Jie neslėpė, kad užsakymą būsią ne taip lengva įgyvendinti, tačiau, kai pavyko, tai džiaugėsi kartu ir fotografavo šį leidinį kaip itin kūrybišką pavyzdį. Knygelės forma – tarsi lankstinukas, spalvingai iliustruota, kietais viršeliais ir dar su prisegtu ekologišku pieštuku. Kam jis? Ogi kiekvienas skaitytojas paliktuose tuščiuose lapuose galės išlieti savo kūrybą, be to, kai kurios iliustracijos yra paliktos nuspalvinti.

 (Iš dešinės) ketvirtadienį skaitykloje dar spaustuve kvepiančią Klaipėdos rajono kūrėjų poezijos rinktinę vaikams PA-Si-KA-Ti-SKAi-Ti-Nė-Ji-Mai skaitykloje pasitiko ir pristatė Jono Lankučio viešosios bibliotekos l. e. direktoriaus pareigas D. Ciparienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja M. Jacikienė, Klaipėdos rajono literatų klubo „Potekstė“ pirmininkė G. Jankevičiūtė-Petraitienė, vyresnioji bibliotekininkė kraštotyrai G. Ilginienė.Vyresnioji bibliotekininkė kraštotyrai G. Ilginienė, griežtu lituanistės žvilgsniu atrinkusi spaudai eilėraščius, atkreipė dėmesį, kad buvo sugalvotas keturias knygelės dalis – žiemą, pavasarį, vasarą, rudenį – jungiantis personažas – po Gargždų miestą vaikštinėjantis romantiškai nusiteikęs katinas. Jo iliustracijos variantų buvo pateikta apie 30, tačiau į knygelę pateko tas, už kurį balsavo daugiausia bibliotekininkų vaikų. Jų požiūris lėmė, kad poetiškasis katinas knygelėje apsigyventų būtent toks, o ne kitoks: Gargžduose gyvenantis katinas iliustracijose net savo aprėdais byloja visus keturis metų laikus.

– Šia vaikams šiuolaikiškai išleista poezijos knygele norėjome garsinti Gargždų vardą, parodyti, kiek daug turime kūrybiškų žmonių rajone, gebančių kurti smagius, šmaikščius ir rimtus tekstus vaikams. Labai norėčiau padėkoti Klaipėdos rajono savivaldybei, kuri net sunkiais koronaviruso metais nenumarino mūsų informacinio gyventojų skatinimo programos, būtent iš šios programos lėšų išleista ši gera, vaikiška knyga, – akcentavo D. Ciparienė, atskleidusi, jog poezijos vaikams knygelės savikaina yra 6,50 Eur. Žinoma, čia neskaičiuojamas darbuotojų darbas ir laikas, praleistas rengiant leidinį. Visi turėjo savo užduotis, pavyzdžiui, Vaikų literatūros skyriaus specialistai buvo paprašyti surinkti įdomiausio formato vaikiškas knygutes ir padaryti parodėlę. Tai padėjo apsispręsti, o kaip naujau, įdomiau turi atrodyti bibliotekos leidžiamas rinkinėlis vaikams. Juos sudominti nauja knygute – svarbiausias tikslas.

Nuotaikingi PA-Si-KA-Ti-SKAi-Ti-Nė-Ji-Mai išleisti 500 egzempliorių tiražu. Klaipėdos rajono kūrėjų poezijos rinkinys vaikams pasieks nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, visas savivaldybių, apskričių bibliotekas bei, žinoma, rajono bibliotekos filialus. „Be abejonės, knygelę dovanosime pagrindiniams rėmėjams – Klaipėdos rajono savivaldybei ir bibliotekos nuolatiniams bičiuliams, skaitovams, konkursų prizininkams. Manau, tiražas bus labai paklausus“, – įsitikinusi D. Ciparienė.

Klaipėdos rajono literatų klubo „Potekstė“ pirmininkė G. Jankevičiūtė-Petraitienė ketvirtadienį bibliotekos skaitykloje sakė esanti maloniai nustebinta, kad rajono kūrėjų poezija vaikams išleista nestandartiškai, kokybiškai. Poetės nuomone, gausiai iliustruotas leidinys patrauks ne tik vaikų, bet ir tėvų, senelių dėmesį, pasitarnaus skaitymo įgūdžių lavinimui.

Vilija BUTKUVIENĖ

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių