Laisvė tapyti nuspalvina ir vaikų, ir suaugusiųjų pasaulį
Apniukęs dangus, vėstantis oras, piktokas vėjas – tokia rudens pradžia. Vis dėlto artėjantys ilgi vakarai gali būti jaukūs, šilti ir spalvingi. Tuo įsitikinsite apsilankę Gargždų krašto muziejuje parodoje „Laisvė tapyti“. Joje – daugiau nei pusšimčio tapybos studijos „Aureart“ lankytojų darbai, kurie privers ir nusišypsoti, ir susimąstyti, o galbūt paskatins ir pačius praverti studijos duris.
Nespraudžia į rėmus
„Džiugu, kad startuojame rudenį, kuris yra geriausias menininkas gamtoje, netrukus parką nudažysiantis įvairiausiomis spalvomis“, – atidarydama pirmąją šią rudenį parodą sakė Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė. Po dvejų metų pertraukos tapybos studija „Aureart“ pakvietė į antrąją parodą. Studijos lankytojams, iš kurių jauniausiam penkeri, buvo palikta laisvė atrinkti darbus parodai ir sugalvoti pavadinimus.
„Trečius metus Gargžduose veikiančioje „Aureart“ tapybos studijoje teptuką į rankas paima žmonės, niekada neturėję ankstesnės tapymo patirties. Vaikai ir suaugusieji gali kurti pasirinktomis temomis, bet dažnai pradedantieji renkasi ir kitą kelią – tapyti pagal žinomų dailininkų, fotografijų pavyzdžius. Kopijuojant formas bei spalvas drąsiau pažinti tapybos pasaulį. Dalis šių darbų eksponuojami pristatomoje parodoje“, – sakė „Aureart“ tapybos studijos vadovė ir įkūrėja Aurelija Valutytė-Slavinskienė. Kodėl paroda pavadinta „Laisvė tapyti“? Studijos įkūrėja paaiškino, kad pavadinimas kilo mąstant apie mūsų galimybę ir laisvę kurti, kalbėti apie tai, kas mums svarbu ir įdomu, apie galimybę save realizuoti, gyventi laisvoje šalyje.
„Jausmas pakylėtas, nes parodos pavadinimas jaudina, o žodis laisvė šių dienų kontekste dar stipresnis“, – apžiūrėjusi spalvingus vaikų ir suaugusiųjų darbus sakė Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Liutikienė. Ji džiaugėsi trejų metų sukaktį šiemet minėsiančios tapybos studijos lankytojų kūryba, o vadovei Aurelijai linkėjo toliau puoselėti jaunuosius talentus.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Butkus prisipažino, kad prieš porą savaičių važiuodamas į darbą galvojo, gal yra rajone iniciatyvių žmonių, kurie norėtų į Gargždus atvežti kokią parodą. „Džiaugiuosi, kad gavau pakvietimą į šią parodą ir nieko nereikėjo atvežti, nes ir Gargžduose, ir rajone yra žmonių, kurie turi meninę gyslelę“, – už dalijimąsi savo jausmais per meną dėkojo V. Butkus.
Veikia kaip terapija
Iki rugsėjo 30 d. Gargždų krašto muziejuje veiksiančiai parodai 56 autoriai pateikė 61 darbą. „Kiekvieno jų nueitas kūrybinis kelias man, studijos įkūrėjai, brangus ir savitas. Linkėdama jiems sėkmės bei kūrybinės laisvės, noriu juos padrąsinti ir atkreipti aplinkinių dėmesį į šiuos kūrybingus, talentingus žmones“, – sakė A. Valutytė-Slavinskienė.
Parodoje „Laisvė tapyti“ eksponuojami ir Anastasijos Zimos iš Ukrainos darbai. Šių metų pavasarį kiekvieną sekmadienį „Aureart“ tapybos studiją lankė ir nemokamai užsiėmimuose kartu su mamomis dalyvavo keletas ukrainiečių vaikų. „Čia nurimo emocijos, slogios mintys, maišant spalvas ir dėliojant potėpius pamažu pradėjome šypsotis ir didžiuotis savimi, užbaigę paveikslus“, – įsitikinusi, kad tapyba yra terapija, sakė Aurelija.
Daug metų tokia terapija laisvalaikiu užsiima girininkiškis Alfonsas Lukauskas. Galimybę savo gabumus atskleisti ne tik pažįstamiems jis irgi turės Gargždų krašto muziejuje, kur rengs parodą kartu su dukra. Jos dovana – užsiėmimai tapybos studijoje „Aureart“ tėčiui suteikė malonumo, tuo labiau, kad kartu tapė visa šeima.
Parodoje eksponuojami ir senjorų, gyvenančių globos namuose, darbai. Savo piešiniais jie pasipuošė Viliaus Gaigalaičio globos namų ir „Senjorų dvaro“ erdves. Užsiėmimai buvo vykdomi įgyvendinant Gargždų krašto muziejaus projektą „Susitikime muziejuje!“, finansuojamą Klaipėdos rajono savivaldybės.
Nors pirmieji tapybos studijos lankytojai, kaip prisimena jos įkūrėja Aurelija, buvo suaugusieji, netrukus „Aureart“ duris ėmė varstyti vaikai.
Gargždiškės Patricijos Baltinaitės mama džiaugėsi, kad dukrai patinka tapybos studijoje, o piešia ji dažniausiai mamą, jos portretą mergaitė ir atrinko parodai. „Labiausiai mėgstu piešti paukščius“, – prie savo piešinio pakalbintas prisipažino Mantas Kasparaitis, lankantis ne tik tapybos studiją, bet ir futbolo treniruotes. Manto mama sakė, kad sūnui tapyba patiko, nors iš pradžių trūko kantrybės, tačiau vadovės pedagoginiai gebėjimai padeda vaikų kelionėje po spalvų pasaulį.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.