Marinistiniai paveikslai pakylėja jūrininko sielą

(Iš dešinės) galerijos „Marina Art Gallery“ įkūrėjas H. Docius, dailininkas, parodos dizaineris Daugirdas Rušinas, dailininkė J. Blažytė.

 

Pomėgių būna įvairiausių. Vieni laisvalaikiu mezga, antri domisi senienomis, na, o treti, kaip mūsų pokalbio herojus laivų vyriausiasis mechanikas, virtualios „Marina Art Gallery“ įkūrėjas Henrikas Docius, penktą dešimtmetį einantis į jūrą, kolekcionuoja paveikslus jūrine tematika. 13 galerijos paveikslų šiuo metu eksponuojama Klaipėdos rajono TIC konferencijų salėje.

Įamžintas pirmasis burlaivis

– Daugiausia turite paveikslų marinistine tema. Parodoje eksponuojama ir pirmoji įsigyta drobė, kurioje įamžintas didžiausias pasaulyje burlaivis?

– Daugeliui žmonių patinka stebėti burlaivius, skrodžiančius jūromis ir vandenynais, įsivaizduoti vėjo švilpimą tarp burių, vandens purslus, stiprius jūrininkus, vėjų nugairintais ir saulės įdegusiais veidais. Tarp tų vaizdinių gal nedaugelis tiktai suvokia, koks tai buvo sunkus ir alinantis darbas, geležinė disciplina, atšiaurios gyvenimo sąlygos, palyginti su dabartine laivyba. Kaip ten bebūtų, tai yra romantiška daugelio žmonių svajonė – išsaugoti nykstančią ir benueinančią istoriją.

„Kruzenštern“ yra pirmasis „mano“ laivas, kuriame prieš keturiasdešimt metų atlikau jūrinę praktiką, būdamas Jūreivystės mokyklos kursantas. Didis džiugesys mane apėmė, kai pamačiau, jog mano mažam Hamburgo uosto buksyrui yra lemta padėti prisišvartuoti didžiausiam pasaulio burlaiviui. Kviečiu Gargžduose užeiti į TIC ir pamatyti mano pirmąją drobę su kiek įmantroku pavadinimu „Kruzenštern. Keturiasdešimties metrų ilgio buksyravimo lynas. Hamburgas 2010“.

Beje, dalyvaujant Hamburgo burlaivių regatoje ir kilo mintis turėti burlaivių portretų seriją.

Parodoje – 2 autorės

– Jūsų įkurtoje galerijoje – per 50 paveikslų. Kurių autorių darbus atvežėte į Gargždus?

– Šioje pirmojoje parodoje Gargžduose noriu supažindinti su dviejų uostamiesčio dailininkių – Jūratės Blažytės ir Vaivos Trilikauskaitės-Kulišauskienės – kūryba. Su šiomis kūrėjomis esu surengęs keletą parodų panašia tematika. Netgi parodą per ypatingą jūrinį renginį, kai Klaipėda tapo tarptautinės didžiųjų burlaivių regatos „Baltic Tall Ships Regatta 2015“ starto uostu.

Pusantro mėnesio jūroje, pusantro – ant kranto. Darbe prieš akis jūra, paveiksluose – taip pat jūra, burlaiviai.

Menas yra svarbus ir įdomus žmonėms, kada jis supa mus kiekvieną dieną, palytėdamas ir pakylėdamas mūsų sielas, darydamas mus geresnius ir subtilesnius. Tai ir yra pagrindas nūdienos optimizmui, nuoširdiems ir teisingiems veiksmams ateityje. Man įdomu stebėti mane supančius paveikslus. Tai irgi padeda suvokti ir pažinti supančią aplinką ir pasaulį, save patį. Mano supratimu, negali būti „teisingo“ paveikslo. Kuo daugiau reikšmių, kuo daugiau interpretacijų ir paslapties juose, tuo jie įdomesni, žavesni ir galų gale „teisingesni“.

Kai iš namų paveikslas „iškeliauja“ į parodą, kažko pradeda trūkti. Iki šiol į paveikslus žiūrėjau kaip į savo vaikus, dabar turimais kūriniais jau norisi pasidalinti su kitais.

Šeimos verslo modelis

– Galerija įkurta prieš 3 metus. Ar žmona neprieštarauja pakankamai brangiam pomėgiui?

– Su žmona kartu jau per 40 metų. Mano darbas jūroje leidžia kartkartėmis be didelės skriaudos šeimai įsigyti vieną ar kitą patikusį paveikslą. Perku tai, kas man patinka, kas turi išliekamąją vertę. Dar tikiuosi, jog mano užsakymai pradedantiesiems dailininkams padės rasti savo kryptį ir tapti rimtais marinistais. Juk gyvenimas įdomesnis, kai darai tai, kas patinka.

– Galerija – šeimos verslas?

– Tai dar nėra galutinai suformuluotas verslo modelis. Tai yra galimybė, vieno žmogaus pomėgis, kolekcionavimas, kuris galėtų virsti verslu. Vadinkite mane tiesiog entuziastu. Man tenka nemažai keliauti. Esant progai visada apsilankau suvenyrų parduotuvėse, salonuose. Matau, kas vyksta, kokios mados Europoje. Tai inspiruoja. Galerijoje „Marina Art Gallery“ galima įsigyti paveikslų reprodukcijų, atvirukų, magnetukų, marškinėlių, puodelių su paveikslų motyvais, kad kiekvienas tautietis ar užsienio turistas galėtų dalelę mūsų gražaus pajūrio, uosto, gamtos išsivežti.

Virtualiųjų galerijų patrauklumas ir žavesys, mano manymu, jog į šias galerijas gali grįžti pasimėgauti vėl ir vėl, trumpam ar ilgam, per daug nesujaukdamas savo kasdienės darbotvarkės. Nereikia jokio bilieto. Tiesiog mėgaujiesi nuostabiais darbais.

Blogas tas jūreivis, kuris nenorėtų tapti kapitonu, taip ir aš pasvajoju, gal kada mano paveikslai atsidurs garsiausių aukcionų kataloguose.


  • Klaipėdiškė Jūratė Blažytė tapyti mokėsi privačiose pamokose. 2006 m. baigė Šiaulių universiteto Menų fakultetą, dailės ir technologijų studijas. Suteiktas dailės bakalauro kvalifikacinis laipsnis ir mokytojo profesinė kvalifikacija. 2007 m. dalyvavo Britų tarybos seminare ,,D. Hockney – žodžiai ir vaizdiniai“. 2012 m. įstojo į Lietuvos tautodailininkų sąjungą. Dalyvauja įvairiose mugėse, renginiuose. Keletas darbų yra iškeliavę į Vokietiją, Angliją, Jungtines Amerikos valstijas. Dirba įvairia technika: pieštuku, akvarele, akrilu, aliejiniais dažais. Dailininkei kūryba – gyvenimo būdas ir džiaugsmo šaltinis.
  • Vaiva Trilikauskaitė-Kulišauskienė baigė E. Balsio menų mokyklą Klaipėdoje, dvi meno akademijas Lietuvoje. Pagrindinė specialybė – grafikė. Yra surengusi keletą personalinių parodų, iliustravo kelias knygas vaikams.

Vida VALAITYTĖ-IVAKHNENKO

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių