„Minija“ įsuka naujas gargždiškių kartas
Prieš 45 metus Gargždų kultūros centre įkurtas šokių ir dainų ansamblis „Minija“ tebegyvuoja! Šviesaus atminimo Vytauto Mačiuičio 1971 metais suburtas kolektyvas šiuo metu vienija beveik 80 šokėjų, dainininkų ir muzikantų, įsukdamas vis naujas gargždiškių kartas. Prieš 25 metus „Minijos“ meno vadove ir vyriausia choreografe tapo viena iš pirmųjų ansamblio šokėjų Birutė Oželienė.
Po dešimties gyvavimo metų, 1981-aisiais, šokių ir dainų ansambliui „Minija“ suteiktas pavyzdinio ansamblio vardas. Dar po metų antrąja choreografe pradėjo dirbti B. Oželienė. „Rinktis šią profesiją mane atkalbinėjo a. a. V. Mačiuitis, bet aš neįsivaizdavau savo gyvenimo be lietuvių liaudies šokio“, – prisiminimais dalijosi Birutė, 2007 m. pirmoji į rajoną atskraidinusi Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtą mėgėjų meno kolektyvų ir jų vadovų apdovanojimą „Aukso paukštė“. Šio garbingo apdovanojimo vyresniųjų šokių ir dainų ansamblis „Minija“ nusipelnė kaip ryškiausias choreografijos kolektyvas.
Ketvirtį amžiaus Birutei su šokėjais dirbti padeda choreografė Aurelija Urbaitienė. Šiuo metu vokalo grupei vadovauja Genovaitė Putienė, instrumentinei grupei – Donatas Merkelis. Audronė Balsienė – ilgametė kolektyvo akompaniatorė.
Už išėjusiuosius anapilin ir gyvuosius ansambliečius birželio 1 d. aukotos šv. Mišios Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje.
Koncertuota ir olimpiadoje
Penktą dešimtmetį gyvuojantis kolektyvas atstovauja rajonui Dainų šventėse, Europiadose, įvairiuose liaudies muzikos festivaliuose ir konkursuose, kur laimėjo ne vieną diplomą. Ansamblis kas dvejus metus pats organizuoja festivalį „Šokim trypkim, linksmi būkim“. Kolektyvo repertuare – populiariausi lietuvių tautiniai šokiai, liaudies dainos, instrumentiniai kūriniai.
Tačiau „Minijos“ ansamblį žino ne vien Lietuvos šokių ir muzikos mylėtojai. Gargždiškiai šalį garsina ir užsienyje. „Minija“ aplankė ne vieną Europos šalį – Latviją, Estiją, Švediją, Norvegiją, Daniją, Vokietiją, Italiją, Portugaliją, Bulgariją, Šveicariją, Graikiją. Teko ansambliui net 1980-ųjų olimpiadoje Maskvoje koncertuoti.
Saugomas archyvas
Kruopščiai saugomas kolektyvo archyvas, albumuose suklijuotos repeticijų, iškylų, koncertų ir konkursų akimirkos, surinktos laikraščių iškarpos, kabinete sukabinti įvertinimus liudijantys diplomai. Štai 2005 m. respublikiniame šokių ansamblių konkurse „Pora už poros“ suteiktas laureatų vardas vyresniųjų grupei, o respublikiniame jaunimo tautinių šokių ansamblių konkurso „Kadagys“ diplomas – jaunimo grupei. O štai 2006 metas iškovotas mažojo laureato vardas vyresniųjų šokių kolektyvų konkurse sambūryje „Iš aplinkui“. Tame pačiame konkurse 2014 m. – II laipsnio diplomas. Vyresniųjų grupei 2010 metais įteiktas „Kadagio“ III vietos diplomas, o 2015 metais – II vietos. Visa siena nukabinėta diplomais, primenančiais saldžias pergalės akimirkas.
Svajonėse – nauji rūbai
„Nuo kolektyvo įkūrimo pradžios tebešoka Eugenijus Kundrotas, lanko užsiėmimus pirmųjų ansamblio narių vaikai. Mano pačios abu sūnūs šoko, dabar jau ir anūkai lanko repeticijas. Ansamblyje susikūrė ne viena šeima, išugdėme 8 choreografus, 9 apsigynė diplominius darbus, – pasidžiaugė meno vadovė. – Tikimės, kad galinga „Minijos“ srovė ir toliau neš gargždiškius į dainos, muzikos ir šokio šalį.“
Birželio 23–25 dienomis laukia kolektyvo kelionė į Minską, kur gargždiškiai dalyvaus Lietuvos kultūros dienose. „Minijos“ ansamblio vadovė viliasi, jog artimiausiu metu ne tik prasidės Kultūros centro renovacijos darbai, bet atsiras finansinių galimybių atnaujinti ir ansamblio aprangą, kuri tarnauja jau nuo 2006-ųjų.
Vida VALAITYTĖ-IVAKHNENKO
Nuotr. iš ansamblio archyvo