Muziejaus jubiliejus grąžino į tarpukarį

Sukurtoje pradžios mokyklos klasės erdvėje žaidimo forma, taip pat naudojantis muziejaus sukauptais šaltiniais, bus galima pasitikrinti savo žinias.

 

Veiklos dešimt­metį švenčiantis Gargždų krašto muziejus penktadienį vykusiame renginyje „Tarpukario dvasia mano mieste“ sulaukė tiek svečių, kad visų net nesutalpino. Tad sveikinimus direktorė Sigita Bučnytė priiminėjo tiesiog lauke. Kas gėlėmis, kas knygomis, kas pažadais ateityje išplėsti muziejaus patalpas – visi sveikino šia ypatinga proga. O muziejus mainais pristatė atnaujintą ekspoziciją „Tarpukario Gargždai 1918–1939 m.“

Muziejaus direktorė Sigita Buč­nytė džiaugiasi, kad auga nauja karta, kuri taip pat domisi krašto istorija: tiek moksleivius, tiek studentus, užsukusius į muziejų, pavyksta sudominti turimais eksponatais. Pakvietė į fotostudiją

Įsijausti į tarpukario dvasią padėjo muziejaus prieigose sukurta praeitin grąžinanti aplinka. Senovinio automobilio dekoracija, už kurios atsisėdusieji atrodė lyg tuoj pat išvažiuos. Beje, tarpukariu žmonės išties fotografuodavosi ir prie pieštų automobilių, mat prabangos prekę įpirkdavo toli gražu ne visi. Gargždų krašto muziejus net turi atvirlaiškio kopiją, kurioje matyti prie piešto automobilio įsiamžinę miestelėnai. Muziejaus lankytojams per ekspozicijos atidarymą buvo pasiūlyta išsiųsti tokius senove alsuojančius atvirlaiškius ir taip originaliu būdu garsinti Gargždų krašto muziejaus nuveiktus darbus.

Dar viena svečiams pasiūlyta atrakcija – tarpukario fotostudija, kurioje svečiai persirengė senoviniu garderobu ir įsiamžino. Pačioms muziejaus darbuotojoms persirengti jau ir nereikėjo, mat jos ir taip išsiskyrė retro stiliumi, simetriškomis plaukų bangelėmis, taškuotomis suknelėmis ir pan. Jos ne kartą minėjo, kad didžiausia muziejaus veiklos dešimtmečio dovana – nauja ekspozicija, kurios idėją padėjo įgyvendinti Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos rajono savivaldybė. O ateičiai viena iš didžiausių svajonių – išplėsti patalpas, kad muziejus būtų erdvesnis, į jį tilptų ir daugiau eksponatų, ir lankytojų.

Telefonui – pusę atlyginimo

Naujoje muziejaus ekspozicijoje yra išskiriamos kelios erdvės: muitinės, tradicinės pradžios Algirdas Aužbikavičius nepagailėjo Gargždų krašto muziejui paskolinti brangių eksponatų – tarpukario laikotarpio valstybinių apdovanojimų. Jo kolekcijoje – net patys rečiausi ordinai ir medaliai.mokyklos klasės ir pašto. Gargždų krašto muziejaus muziejininkė-istorikė Kristina Skiotytė pasakojo, kad tarpukariu už telefono linijų tiesimą, aparatų įvedimą ir ryšius buvo atsakinga būtent Lietuvos pašto valdyba. Visi skambučiai jungti per šios įstaigos skyrius. Asmenys skambindavo į pašto įstaigą, o tada darbuotojas juos sujungdavo su norimu paš­nekovu. Per dieną Gargždų pašto įstaiga sujungdavo nuo 3 iki 12 skambinančiųjų. Telefoninių pokalbių kainos skyrėsi. Pavyzdžiui, skambinant į Kretingos apskritį pokalbio minutės kaina siekė 20–30 centų, į Klaipėdos kraštą – 20–40 centų, į Sedą – 45 centai, į Plungę – 30–60 centų. Brangiausiai pokalbio minutė kainavo skambinant į Kauną – 0,75–1,04 Lt.

Telefono įrengimas namuose tuomet buvo prabangos ženklas, nes vien už aparato pastatymą reikėjo mokėti 50–100 litų (tokia suma atitiko pusę valstybės tarnautojo atlyginimo). Visoje Lietuvoje tuomet veikė apie 257 000 telefono abonentų (didžioji jų dalis – Klaipėdoje ir Kaune).

K. Skiotytės duomenimis, 1939 m. Gargžduose veikė apie 40 telefono abonentų. Tad natūralu, jog anuomet būdavo įprasta ateiti į paštą ir sulaukti svarbaus skambučio.

Į muziejaus veiklos dešimtmetį, o kartu ir atnaujintos ekspozicijos pristatymą susirinko gausus būrys politikų ir kultūrininkų, istorikų, švietimo įstaigų vadovų, muziejaus darbuotojų bendraminčių ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content