Nelegalią apyvartą blaškytų ir turgaviečių vadovybė

Pirmadienio rytą su ypatinga užduotimi nuėjau į Gargždų turgų. Turėjau rasti kontrabandinių cigarečių. Arba nerasti, jei visi prekeiviai sąžiningi. Esu žurnalistikos studijų praktikantė iš sostinės, todėl net neįsivaizdavau, kur ieškoti nelegalios prekybos pėdsakų. Žinoma, turgaus paviljono stenduose cigarečių pakuotės niekur nešmėžavo, tad nusprendžiau panaudoti patikrintą būdą – paklausti žmonių. Juk vietiniai tikrai viską žino. Ir neapsirikau.

Pakelis po penkis

Iš pradžių dviejų vyrų buvau nukreipta į vieną parduotuvėlę, tačiau ten nieko nepešiau. Apsidžiaugiau, kad Gargždų turgus tvarkingas ir visi prekiauja legaliai. Tačiau neištvėriau nepaklaususi dar vieno rūkančio senuko, ar nėra čia kur pigiau nusipirkti parūkyti. Jo, pasirodo, būta geraširdžio. Garbingo amžiaus rūkalius mane paslaugiai nuvedė prie vienos pardavėjos. Toji be reikalo burnos neaušindama tarstelėjo, kad „pakelis po 5“. Norėjau nusipirkti vieną, tačiau prekeivė sumurmėjo, esą pardavinėja tik blokais. Pasiteisinau, kad šiandien tiek pinigų neturiu, ir sprukau į šalį.

Parduotuvėse cigarečių pakelis kainuoja apie 9 Lt, o už 5 Lt, kaip žinia, legalios cigaretės niekur nepardavinėjamos. Taigi, faktas kaip blynas – Gargždų turguje kontrabandos yra.

Prievolę sugalvojo premjeras

„Bangos“ redakcijai šis klausimas parūpo po liepos 16 d., kai Vyriausybė pritarė Tabako ir Alkoholio kontrolės bei Administracinių teisės pažeidimų kodekso įstatymų pakeitimų projektams, kurie sustiprintų kovą su akcizais apmokestinamų prekių nelegalia apyvarta. Pakeitimų iniciatorius – Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Seimui pritarus minėtiems projektams, sunerimti turės turgaviečių vadovybė. Pagal pakeitimus, pastebėję ar įtarę nelegalią tabako ar alkoholio prekybą, vadovai apie tai nedelsiant privalės pranešti policijai. To nepadarius, jie bus baudžiami nuo vieno iki trijų tūkstančių litų bauda.

Tarsi teisėsaugos sąjungininkai

Atrodo, kad naujas įstatymo pakeitimas visą atsakomybę permeta turgaviečių vadovams, o patys prekeiviai lyg ir lieka nuošalėje. Visgi tai tik pirmas įspūdis. Pasak Seimo narės Agnės Bilotaitės, nelegalia prekyba užsiimantys asmenys ir taip yra baudžiami anksčiau numatytų įstatymų tvarka. Tad baudos turgavietes administruojantiems asmenims – tik papildomos kovos su kontrabanda priemonės. „Bausti vien nelegalius prekeivius nėra efektyvu, nes turguose jų tiesiog nepavyksta sugaudyti. Turgaviečių vadovai turėtų būti teisėsaugos sąjungininkai ir prisidėti prie skaidrios prekybos užtikrinimo“, ‒ sako A. Bilotaitė. Seimo narė pripažįsta, kad neaišku, ar tokiu būdu bėda bus išspręsta, bet įstatymų pakeitimas tikrai turėtų prisidėti prie minėtos problemos mažinimo.

Už skverno nenutvėrė

Kitaip mano UAB „Gargždų turgus“ direktorė Danutė Jonikaitė. Ji viliasi, kad įstatymų pakeitimas Seime nebus patvirtintas, nes nelabai supranta, kokiomis priemonėmis reikėtų tai vykdyti. „Mums, administracijai, labai sunku sugaudyti nelegalius prekeivius. Mes net neturime teisės daryti jų daiktų kratos“, – atkreipia dėmesį D. Jonikaitė. Turgavietės vadovė tikisi, kad jei įstatymų pakeitimas visgi bus priimtas, tai valdžia bent jau nurodys ar duos priemonių, kaip tuos prekeivius gaudyti. Paklausta, ar jaučiasi saugi dėl savo turgaus, direktorė patikina, kad nežino nė vieno atvejo, kad būtų prekiaujama nelegaliai. Tuomet jos optimizmą teko atšaldyti papasakojus apie savo eksperimentą ir rastą „tašką“ už 5. Pirmoji direktorės reakcija – nuostaba, kurią pakeitė pasiryžimas surasti nesąžiningus prekeivius. Tik vėl bėda – kaip jai, ne teisėsaugos atstovei, tai padaryti teisinėmis priemonėmis? Klaipėdos rajono Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gediminas Radzevičius „Bangai“ sakė, kad šiais metais Gargždų turguje nelegali prekyba neužtikta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content