Nuo malkų ir anglies – prie granulių
Dar net neįsibėgėjus šildymo sezonui iš rikiuotės išėjo Agluonėnų seniūnijos šildymo katilas. Ketvirtadienį Savivaldybės tarybos posėdyje, be kitų šildymo sezono klausimų, atsižvelgta į seniūnijos prašymą skirti 17 tūkst. eurų naujam katilui ir granulėms įsigyti. Planuojama, jog rajono įstaigos būtų šildomos būtent tokiu kuru, nes tai pigesnis šildymo būdas vien dėl to, kad reikia mažiau kūrikų ir taip sutaupoma darbo užmokesčiui skirtų lėšų.
Agluonėnai šildosi elektra
„Bandėme suremontuoti katilą, bet nebepavyko. Šiuo metu užsakytas kūrenamas granulėmis, bet tokio galingumo, kuris mums reikalingas, vietoje nėra. Tad laukiame, kol atveš iš Čekijos ir sumontuos. Seniūnijos patalpose, žinoma, nėra jauku, bet nupirkome keletą elektrinių šildytuvų, kitus pasiskolinome, atsinešėme iš namų, tai taip ir šildomės kabinetuose. Džiaugiamės, kad orai pakankamai dar šilti, tikimės išgyventi“, – „Bangai“ sakė Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė. Pasak seniūnės, naujam katilui seniūnija tiek pinigų neturėjo, teko prašyti Savivaldybės papildomai. Prakiurus katilui, šalta ne tik seniūnijos, bet ir Kultūros centro patalpose – išvis centralizuotai nebešildoma apie 700 kv. m.
Kaimynams nutikusi bėda gali paveikti ir doviliškius. Dėl Agluonėnų prakiurusio katilo gali nusitęsti planuotas Dovilų seniūnijos kietojo kuro katilo pakeitimas, nes pirmenybė dabar – šąlantiems agluonėniškiams, o viešųjų pirkimų procedūros, žinia, ne iš trumpųjų. „Mes gyvename šiltai, kūrename vien tik malkomis. Tačiau bijome, kad ir mūsų katilas neprakiurtų, nes naudojamas beveik septynerius metus. Galbūt jis tarnavo mums kiek ilgiau negu įprastai vien dėl to, kad daugiau kūrenome malkomis, o ne anglimis“, – svarstė seniūnė Nijolė Ilginienė.
Keis visus katilus
Savivaldybės Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Juozas Daukšas teigė, jog kietojo kuro katilai, ypač jei kūrenami anglimi, greitai susidėvi. Agluonėnų seniūnijos katilas tarnavo tik 5 metus. Pasak specialisto, Dovilų seniūnijos pastato šildymo katilą taip pat būtina kuo greičiau keisti į granulinį, kuris su visa įranga atsieis apie 10 tūkst. eurų. Mat šioje seniūnijoje šildomas plotas mažesnis nei Agluonėnų. „Palengva visos įstaigos pereina prie granulinio šildymo, kurį centralizuotai prižiūrės Savivaldybės įmonė „Klaipėdos rajono energija“. Toks šildymo būdas yra gerokai ekonomiškesnis, nes vietoj 1–2 kūrikų pakanka 0,25–0,5 kūriko etato. Dabar aptarnavimo išlaidos – darbo užmokestis – sudaro beveik pusę kūrenimo kaštų.
Granulėmis kūrenamus katilus galima automatizuoti, nereikia prie jų stovėti, užtenka kartą per dieną pelenus išvalyti, o pagal specialią programą gedimus galima kontroliuoti ir mobiliajame telefone“, – šildymo naujovės privalumus dėstė specialistas. Šiuo metu, pasak V. J. Daukšo, tokius katilus rajone jau turi 7 įstaigos, renovuojamuose pastatuose, pavyzdžiui, Gobergiškės mokykloje ir Žadeikių kultūros centre, bus montuojami tik tokio tipo katilai. Pavasarį planuojama turėti jau 10 granulėmis kūrenamų katilų. Kitų įstaigų senas šildymo sistemas numatoma atnaujinti pamažu, vienas iš netolimos ateities planų – pakeisti šildymo katilą Veiviržėnų kultūros centre. Pasak V. J. Daukšo, dalis Savivaldybės įstaigų šildoma dujomis, su šį šilumos ūkį aptarnaujančia bendrove „Klaipėdos ugnė“ yra pasirašyta ilgalaikė sutartis.
Šilumos ūkis – į vienas rankas
Rajono Tarybos posėdyje taip pat užsimezgė diskusija apie rajono šilumos ūkį, svarstant „nekaltą“ klausimą dėl lengvatinės automobilio nuomos Savivaldybės valdomai UAB „Klaipėdos rajono energija“. Šiai bendrovei dar rugsėjo mėnesį buvo priskirta papildoma veikla – katilinių, kurios naudoja medžių granulių kurą, aptarnavimas. Šiuo metu aptarnaujamos 4 tokios katilinės. Bendrovės direktorius Stasys Bučinskas paprašė lengvatinėmis sąlygomis, kad nepabrangtų aptarnavimas, išnuomoti automobilį granulėms vežti. Pasiūlyta, o vėliau ir pritarta krovininį automobilį išnuomoti už 1 eurą per mėnesį. Tarybos nariai Aivaras Vasylius ir Nerijus Galvanauskas suabejojo, ar tokios lengvatos savai bendrovei neiškreipia rinkos. „Subsidijuojame įmonę viso rajono sąskaita. Reikėtų didinti įstatinį kapitalą, esant pardavimui, įmonę parduotume su visu automobiliu. Paskui ir giriamės, kad pigiai mokame tvarkyti savo ūkį, nors taip nėra“, – replikavo N. Galvanauskas. Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas į tai atsakė, kad rajono šilumos ūkis palaipsniui pereis į „Klaipėdos rajono energija“ rankas, ir tai esą padės gerokai sumažinti šio ūkio aptarnavimo išlaidas.
Reklama: namams24.lt