Nuvelti keistuoliai išlaisvino vaikų fantaziją

Nomedos dailės studijos ugdytiniai džiaugiasi, kad studijoje per kūrybą gali realizuoti net originaliausius savo sumanymus. Parodos atidaryme nebuvo vietos net obuoliui nukristi. Atidaryme Vakaris Kundrotas akordeonu sugrojo smagią lietuvių liaudies dainų pynę.

Užsukę į Gargždų krašto muziejų nesutrikite pamatę daug įvairiausių būtybių: vienos žvelgia nuo sienų, lentynų, o kitos, rodos, net skraido. Čia veikia Gargždų kultūros centro vaikų dailės studijos ir Nomedos dailės klubo ugdytinių paroda „Vilnoniai ir kitokie keistuoliai“. Eksponuojami tapybos darbai ir žaislai iš vilnos. Parodos atidarymas nuo lankytojų gausos buvo sausakimšas, tačiau dabar užsukę į muziejų iki balandžio 7 d. galite apžiūrėti kūrybingus darbus laisvai ir netrukdomi.


Užaugo kartu
„Viena vertus, kad susirinko tiek daug žmonių per parodos atidarymą, buvo sunku apžiūrėti visus darbus. Kita vertus, kad turime tokį gausų palaikytojų būrį – nuostabu. Kiekvienam vaikui labai daug reiškia, kai artimieji ateina į parodos atidarymą, o vėliau jo darbą pasikabina ir namuose garbingoje vietoje. Taip randasi motyvacija, ir kūrybiškumas skleidžia vis didesnius sparnus“, – neabejoja dailės studijos vadovė N. Jokubaitienė.
Šiuo metu jos studiją Gargžduose lanko apie 50 ugdytinių. Amžiaus spektras labai platus – nuo 5 metukų iki 19 m. Trys Gargždų „Vaivorykštės“ abiturientės – Gintarė Smilgytė, Diana Juodžiukynaitė, Marija Katkutė – užaugo su šia studija. „Viena pradėjo lankyti nuo 4 metukų, kita nuo 6 m., dar kita nuo 9 m. Jaučiuosi kaip užauginusi savo vaikus. Kad ir išvyks studijuoti, labai tikiuosi jų darbų pamatyti ateityje“, – neslėpdama užplūdusių emocijų sakė N. Jokubaitienė.
„Studiją lankiau nuo 4 metukų, tad jau 14 metų! Nomeda kaip kažkelinta mama mums davė labai daug, atvėrė kūrybos pasaulį. Supratome, kad nereikia bijoti savo net keisčiausių idėjų, kad ir ką sugalvodavome, būdavo palaikymas. Išmokė daug dailės subtilybių, niekada nespausdavo kurti per prievartą. Būdavo, kad ateidavome ir tiesiog kalbėdavome, tačiau ši laisvė būdavo lyg tramplinas į dar didesnį kūrybiškumą“, – neabejoja „Vaivorykštės“ abiturientė Marija Katkutė, kuri pabrėžė, kad studijoje įgytos pamokos – neįkainojamos vertės.


Sulaužė 314 adatų
Muziejuje eksponuojama paroda alsuoja ne tik kūrybiškumu, bet ir žaismingumu. Mat demonstruojama daugybė iš vilnos nuveltų žaislų, įvairiausių keistuolių, kurie gimė vaikų fantazijų pasaulyje ir realizuoti darbščių rankučių. „Dar vasarą nupirkau truputį vilnos ir nusprendžiau pasiūlyti vaikams pabandyti. Nors pradžioje labai abejojau, bet, mano nuostabai, vaikams labai patiko. Juolab kad kiekvienas galėjo pasigaminti savo žaislą“, – pasakojo kūrybinių idėjų nestokojanti studijos vadovė. Anot jos, ugdytiniams labiausiai patiko vilną velti sausuoju būdu, badant adata. Kiekvienas studijos lankytojas gavo adatą, specialiai skirtą jam. Kad būtų kuo mažiau įsidūrimų, kurti stambesni keistuoliai. Kuo mažesnis vaikas, tuo didesnis keistuolis. Mat jei gaminsi labai mažą, reikės ir ranką šalia laikyti, ir badyti, tad būtų didesnė susižeidimų tikimybė. Nors buvo sulaužyta net 314 adatų, tačiau didesnių susižeidimų pavyko išvengti, nors pleistriuką klijavosi ne vienas dėl nedidelių adatos pradrėskimų.
Vieni keistuolius pagamindavo labai greitai, per 2–3 užsiėmimus, o kitiems reikėdavo ir poros mėnesių. Visų darbo greitis ir įgūdžiai yra skirtingi. Pasiūlius gaminti vilnonius keistuolius norėta leisti atsiskleisti vaikų fantazijai. Velti keistuoliai – ne tradiciniai šunys ir katės, o įvairiausios būtybės: vienos su viena akim, kitos – su daugybe rankų ir pan. Buvo kas nuvėlė net dulkių padidintą versiją! „Aš nuvėliau tarakoną, sulaužiau dvi adatas. Dailės studiją man labai patinka lankyti, nes mokytoja gera“, – sakė „Bangai“ viena iš dailės studijos ugdytinių Urtė Kmitaitė.

Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotoja Asta Vaičiulienė (dešinėje) džiaugėsi kūrybiška paroda, pranokstančia vaizduotę. „Dailės studijoje susirenka daug nuostabių vaikų, tik spėk gaudyti jų kūrybines idėjas. Mano įkvėpimas yra jie“, – atvirai sako studijos vadovė N. Jokubaitienė.


Kūrybinė laisvė
Dalis parodos darbų atspindi ir baltų dievybes. Anot Nomedos, parodą iš baltų dievybių norėta daryti dar prieš karantiną. „Baltų dievybių yra apie 100, tai puiki plotmė kurti, fantazuoti. Juk yra dievybių ir labai keistais pavadinimais, pavyzdžiui, dievas Blizgutis, kuris atsakingas už sniegą. O kur dar visiems pažįstamos Austėja, Medeina, daugybė maumų ir raganų… Tačiau vaikų dievybės nesudomino taip, kaip, pavyzdžiui, vilnoniai keistuoliai“, – pastebėjo Nomeda.
Kadangi Gargždų kultūros centras modernizuojamas, paroda buvo atidaryta Gargždų krašto muziejuje. Tačiau tuo pačiu metu buvo atidaryta ir dar viena Nomedos ugdytinių paroda Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų skyriaus antrame aukšte, kur sienas puošia daugybė gyvūnų piešinių. „Dar vasarą vyko pleneras „Mini Zoo“, buvo piešta stebint gyvūnus. Tikėjausi, kad ant drobių nuguls egzotiniai gyvūnai – tigrai, liūtai, tačiau dominavo vis tiek kačiukai, šuniukai“, – šypsodamasi kalbėjo Nomeda. Ji akcentavo, kad vaikus visada ragina išbandyti įvairias technikas, įvairius piešimo būdus, tačiau vėliau jiems leidžia rinktis, juk vieni labiau linksta į grafiką, kiti – į tapybą. Dešimtmetė Elzė sako, kad dailės studija tuo ir žavi, kad čia leidžiama rinktis, kaip ir ką piešti, yra kūrybinė laisvė, o užsiėmimuose tvyro draugiška atmosfera. „Studiją lanko daug brolių, seserų, klasės draugų, gal todėl ta atmosfera tokia palanki reikštis kūrybai. Susirenka daug nuostabių vaikų, tik spėk gaudyti jų kūrybines idėjas. Mano įkvėpimas yra jie“, – atvirai sako Nomeda.


Agnė ADOMAITĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių