Pagunda praslysti

Jei Jūsų šeimoje yra studentų, žinote, kad šiuo metu pasirengimo sesijai metas. Vieni jaunuoliai nuoširdžiai mokosi, tačiau yra dalis tokių, kurie tikisi tiesiog praslysti. Jie kruopščiai kurpia paruoštukes, taip pat tikisi, kad pavyks nusirašyti nuo kolegų ir pan. Tiesą sakant, viliuosi, kad šiais metais tokius landūnus dėstytojai pričiups. Kiek galime ant pjedestalo kelti tuos, kurie tik ir galvoja, ne kaip išmokti, bet kaip praslysti.

Vėliau iš tokių landūnų išauga verslininkai, galvojantys, ne kaip užsidirbti, bet kaip išvengti mokesčių. Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, 2012 m. į darbo rinkos šešėlį buvo įsitraukę bent penktadalis (22 proc.) Lietuvos gyventojų. Tikiu, kad vėliau ar anksčiau į jų namų duris vietoj turtingo Kalėdų Senelio pasibels mokesčių inspekcija. Tačiau ne mažiau svarbu patiems neprisidėti prie šešėlinės ekonomikos pumpavimo. Ignoruokime nelegalias paslaugas. Mielos ponios, bent prieš didžiąsias metų šventes lankykimės oficialiuose grožio salonuose, kurie atitinka higienos normas. Venkime grožio procedūrų pas butuose nelegaliai dirbančias manikiūrininkes, blakstienų augintojas ir t. t. Argi tie sutaupyti 5–10 Lt mus pavers turtingesnėmis? Tikrai ne, tad remkime tuos, kurie sąžiningai dirba ir nemažą dalį atseikėja mokesčiams.

„Praslysti“ labai mėgsta ir dalis šiuolaikinių mamyčių. Nors vaikas ryte čiaudėja, kosčioja, yra išgrūdamas į darželį. „Gal nesusirgs, gal kaip nors praslysime“, – tikriausiai taip mąsto jaunos, veiklios, žavios ir visur suspėjančios šiuolaikinės mamulytės. Jos greitai mažuosius prifarširuoja lašiukų, vaistukų ir pamoja rankele palikdamos švietimo įstaigoje. O darželio auklėtoja tegul tvarkosi, nepasius. Priimta Sveikatos apsaugos ministerijos higienos norma, kad į darželius draudžiama priimti sergančius vaikus, tokioms mamytėms visiškai nė motais. Kad nuo jų ligoniuko apsikrės pusė grupės, joms mažiausiai skauda galvą. Stebina toks požiūris, kaip galima taip rizikuoti savo vaiko sveikata, negerbti jo teisių ir nusispjauti į kitus.

Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje taip pat yra politikų, kurie kone per kiekvieną posėdį bando praslysti. Mat susipažinti su apie šimtą, pusšimtį klausimų apimančia posėdžio medžiaga ne kiekvienas turi laiko. Sėdint posėdžių salėje akivaizdžiai matosi, kurie politikai atėjo tiesiog paknapsėti. Jie paprasčiausiai nesupranta, ar pranešėjas kalba apie ratus, ar apie batus. Politikams šiuo atveju pasisekė labiau nei studentams. Jų žinių niekas netikrina. Svarbiausia taisyklė – neišsiduoti, kad nieko neskaitei, niekuo nesidomėjai. Tyliai, ramiai sėdėk, kartais palinguok galva, pašnairuok, kaip balsuoja partijos vedlys, ir būsi garantuotas sėkme – pavyks praslysti, ir mėnesio pabaigoje į sąskaitėlę vėl įkris keli šimtukai. Papildomi litai kišenės nedrasko. Prie mėgstančių praslysti priskiriu ir tuos politikus, kurie per balsavimą nepaspaudžia nė vieno mygtuko: nei už, nei prieš, nei susilaikyti. Kyla klausimas, kam mums reikalingas politikas, neturintis savo nuomonės. Juk rinkome tam, kad atstovautų mūsų interesams, o ne bergždžiai knapsėtų. Jei neturi aiškios savo pozicijos, susiformavusių vertybinių nuostatų, kam lendi į esą bjaurią, purviną politiką? Užleisk vietą kitiems – tai bus didžiulė dovana visam Klaipėdos rajonui.

Landūnų nemėgstu ne tik aš, bet ir Kalėdų Senelis. Jei norite gauti pačią didžiausią dovaną – dvasinę ramybę – pasitikite adventą be pagundos praslysti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių