Patvirtinti trys nauji Europos Tarybos kultūros keliai

Asociatyvi nuotr.

Europos Tarybos kultūros kelių išplėstinio dalinio susitarimo valdybos posėdyje patvirtinti trys nauji kultūros keliai: „Europos pasakų kelias“, „Istorinių kavinių kelias“ ir „Moterų rašytojų kelias“.


Kultūros keliais siekiama suformuoti bendrą kultūrinę erdvę, kuri skatintų daugiau sužinoti apie paveldą, puoselėtų švietimą, bendradarbiavimą, plėtotų kultūrinius ryšius, vystytų pažintinį turizmą ir kitą susijusią veiklą, skleistų žinias ir supratimą apie bendrą Europos paveldą. Kuriant naujus kultūros kelius, ypač didelis dėmesys skiriamas toms temoms, kurios simboliškai svarbios Europos vienybei, istorijai, kultūrai bei vertybėms ir kurios suteikia galimybę atrasti mažiau žinomas vietas. Populiarinant teminius ir alternatyvius turistinius maršrutus bei kultūrinius projektus, prisidedama prie įvairių rūšių paveldo išsaugojimo. Šiuo metu yra patvirtinti 48 Europos tarybos kultūros keliai.


 Istorinių kavinių kelias
 Išsaugotos istorinės Europos kavinės, kurios jau tapo mūsų miestietiško paveldo dalimi, išgyveno ir karus, ir didžiausius socialinius pokyčius. Jose eksponuojami materialiojo paveldo turtai bei galima pamatyti daugybę architektūrinių stilių nuo neobaroko iki jugendo ir modernizmo pradžios. Jos taip pat išsaugojo nematerialųjį paveldą, kuris yra neatsiejamas nuo kolektyvinės Europos istorijos atminties, apimančios literatūrinį, muzikinį, meninį ir dažnai ginčytiną politinį paveldą. Šiose istorinėse kavinėse vis dar galima pamatyti ir patirti kavos gėrimo tradicijas ir praktiką nuo jos paruošimo iki patiekimo, taip pat paragauti prie kavos tinkančių gaminių, tokių kaip čia pat keptų pyragų ir bandelių. 


 Europos pasakų kelias
 Europos pasakų kelias yra pagrįstas mūsų bendru materia­liuoju ir nematerialiuoju paveldu, kuriame susipina pasakų knygos, jų gerai žinomi autoriai, liaudies istorijos ir praeities žodinės tradicijos. Kelionėje tarp erdvės ir laiko lankytojai galės patyrinėti užburtas vietas, kuriose gyveno jų mėgstamiausi pasakų herojai, taip pat pasinerti į literatūrinę pasakų kultūrą ar patirti naujų įspūdžių atrakcionuose su Europos pasakomis susijusiose, į maršrutą įtrauktose lankytinose vietose. 


Moterų rašytojų kelias
Išlaikant pusiausvyrą tarp materialiojo ir nematerialiojo paveldo, maršrutas sujungia muziejus, memorialus ir skaityklas, monumentus bei kitas viešąsias vietas šešiose skirtingose šalyse. Pasitelkiant įvairias veiklas, literatūrinis ir kalbinis paveldas perkeliamas į naują kontekstą. Maršrutas skatina įsitraukti į rašytojų moterų literatūrinį ir socia­linį paveldą, juo siekiama ugdyti sąmoningumą, formuoti naują šių rašytojų svarbos supratimą ir išsaugoti jų atmintį ateities kartoms. Kelionės metu lankytojai kviečiami žengti rašytojų moterų pėdomis Bulgarijoje, Kroatijoje, Juodkalnijoje, Lenkijoje, Serbijoje ir Slovėnijoje. Šis tinklas vienija muziejus, memorialus ir moterims rašytojoms skirtas vietas ir veiklas, pavyzdžiui, dirbtuves ir spektaklius vaikams, pažintines ekskursijas ir renginius visuomenei, specialiai pritaikytas paskaitas vyresniems turistams, studentų apsikeitimo programas ir pan. 

Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių