Pikantiško skonio džemas iš medsėdiškių užaugintų šilauogių

Medsėdžių kaimo bendruomenė, prieš 5 metus užsimojusi vykdyti projektą – auginti šilauoges, šiemet nuskynė pirmąjį derlių. Kartu su mokslininkais iš jų sukurtą pikantiško skonio džemą praėjusį šeštadienį į popietę susirinkę ragavo medsėdiškiai. Jie yra pateikę projektą „Medsėdžių uogų laboratorijai“ statyti.

Pirmasis derlius

Šeštadienį susirinkęs gausus būrys medsėdiškių skanavo ir vertino savo užaugintų šilauogių derliaus naują produktą – pikantišką džemą, sukurtą kartu su Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto (LSDI) mokslininkais.

Prieš 4 metus išmokę šilauogių auginimo technologijų, Medsėdžių seniūnaitijos seniūnaitei Laimutei Vainienei geranoriškai leidus, jos žemėje pasodino apie 50 krūmelių. Šiemet medsėdiškiai nuskynė pirmąjį derlių – 20 kilogramų uogų. Bendruomenės žmonės buvo subrandinę idėją, kad nuskynę pirmąsias šilauoges važiuos į Babtus susitikti su mokslininkais, kad pasimokytų uogų perdirbimo technologijų.

„Per Dovilų seniūniją gavome lėšų mokymams – grupė bendruomenės žmonių vasarą važiavo į Babtus, LSDI, kuris yra šio projekto partneris, – kalbėjo bendruomenės narė Daiva Buivydienė. – Nusivežėme savo šilauoges – mus mokė iš jų virti džemą.“ Medsėdiškiai stebėjo, kaip maisto technologė uogas plovė, džiovino, apvirė, smulkino, dėjo nedaug cukraus, o po to – prieskonius: muskato, cinamono, raudonėlio, pylė svarainių sulčių, nes vien iš šilauogių išvirta uogienė neturi išraiškingo skonio.

Iriasi į priekį

Medsėdiškiai parsivežė pikantiško skonio džemą. Pasak jų, šį gardu valgyti su varškės, džiovintu ir kitokiu sūriu. „Mokslininkai tirs mūsų džemą pagal savo kriterijus. Jie žadėjo su mumis sukurti dar vieną receptą“, – sakė D. Buivydienė.

Medsėdiškiai paliko dalį šilauogių – rugsėjį vėl važiuos mokytis į Babtus. Kartu su mokslininkais ruošiasi gaminti džemą iš šių uogų ir obuolių.

Daiva užsiminė apie bendruomenės planus ateityje gaminti obuolių saldainius, su mokslininkais sukurti įdomių receptų su vaisiais, uogomis – gaminti tai, ko dar rinkoje nėra.

„Mažais žingsneliais užsispyrusiai einame į priekį“, – šypsodamasi ištarė D. Buivydienė.

Vizija – „Medsėdžių uogų“ laboratorija

Medsėdiškiai taip pat prasitarė, jog ketina šilauoges džiovinti šaldymo būdu – liofilizuoti, todėl nori įsigyti liofilizavimo įrangą, bet tam reikia turėti patalpas. Medsėdžių bendruomenė per vietos veiklos grupę „Pajūrio kraštas“ Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikė projektą „Medsėdžių uogų laboratorijos įkūrimas“, kuriam reikia 118 tūkst. 847 eurų. Šiuo metu, pasak bendruomenės pirmininko Vidmanto Buivydo, vyksta paraiškų vertinimas.

„Jeigu paskirs lėšų, bendruomenei skirtame sklype iškils 80 kv. m pastatas, kuriame bus 20 kv. m virtuvė ir 60 kv. m salė degustacijai ir kitiems poreikiams“, – dėstė jis.

V. Buivydas pridūrė, jog tai ne verslo projektas, o bendruomeniškumo skatinimas: bendruomenės žmonės iš savo uogų ir vaisių gamins produktus, degustuos, dalinsis patirtimi.

Virginija LAPIENĖ

Andriaus JOKUBAIČIO

nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių