Pingantis daugiabučių administravimas skatina grįžti iš neskaidrių bendrijų
Gera žinia Savivaldybės administruojamų daugiabučių gyventojams – jau nuo gruodžio 1 d. pinga butų eksploatacija. UAB „Gargždų būstas“ nuo šiol taikys bemaž 40 proc. mažesnį tarifą, kuris sumažins ir kasmėnesines sąskaitas. Tokius pakeitimus lėmė valstybiniai nutarimai. Todėl butų savininkų bendrijas įkūrę žmonės taip pat turėtų peržvelgti mokamas sumas ir įsitikinti, kad už namo priežiūrą nepermoka.
Sąskaitos mažės
UAB „Gargždų būstas“ dar penkeriems metams paskirtas Klaipėdos rajono daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administratoriumi. Tai nurodantį įsakymą neseniai pasirašė Savivaldybės administracijos direktorius. Tačiau ateinantis penkmetis įmonės prižiūrimų namų gyventojams bus kitoks – pigesnis.
„Šiuo metu parduotuvėse brangsta produktai, įstaigose – paslaugos. O mes savo klientams turime gerą žinią – butų priežiūra Klaipėdos rajone pinga. Nuo 2007 metų buvo taikomas 70 ct (su PVM) už 1 m² plotą eksploatacijos mokestis, o nuo šiol jis sieks 32,5 ct (be PVM) už tą patį 1 m² plotą“, – žinia pasidalijo UAB „Gargždų būstas“ direktorius Rimvydas Rameika.
Skaičiuojama, kad UAB „Gargždų būstas“ sąskaitų suma didžiajai daliai įmonės klientų dėl to turėtų ženkliai mažėti. Sąskaitos už gruodžio paslaugas jau bus apskaičiuotos naujuoju tarifu.
Daugiabučio administravimui taikomas mėnesinis tarifas nesikeičia. Namuose, kurių bendras plotas siekia iki 1000 m², administravimo tarifas siekia 0,17–0,21 Lt (be PVM), nuo 1000 iki 3000 m² ploto – 0,15–0,16 Lt (be PVM), 3000 m² ir daugiau – 0,14 Lt (be PVM) už 1 m².
Dėl remontų teks apsispręsti
Ar sumažėjus sąskaitoms administratoriai sugebės užtikrinti kokybišką bendro naudojimo patalpų priežiūrą? Anot R. Rameikos, tarifas apskaičiuotas įvertinus būtinuosius darbus. Tačiau taupyti nebepavyks.
„Šalies mastu mažinamas administravimo tarifas koreguos mūsų ankstesnius įpročius. Pavyzdžiui, anksčiau iš eksploatacijai ir administravimui surinktų, bet nepanaudotų lėšų vykdydavome stambesnius remonto darbus: rekonstruodavome šilumos punktus, keisdavome langus laiptinėse ir pan. Dabar akivaizdu, kad lėšų greit sukaupti nepavyks. Todėl prireikus didesnės investicijos, organizuosime gyventojų susirinkimus ir reikiamą sumą rinksime papildomai“, – sakė UAB „Gargždų būstas“ direktorius.
„Įsivaizduojama, kad bendrijai priklausantis namas neturi problemų, nes pirmininkai jį nuolat apžiūri, tvarko. Retai taip būna. Tik idėjininkai patys bėga keisdami jungiklius, valydami kanalizacijas. Dauguma pirmininkų tėra tokie pat administratoriai, turintys mokėti už suteiktas paslaugas ir gaunantys algą. Ar dėl to verta mokėti didesnius mokesčius, sprendžia patys butų savininkai. Tačiau vėliau jie mums guodžiasi, kad name diktatas ir žadėtos vienybės nėra“, – sako UAB „Gargždų būstas“ direktorius R. Rameika.
Šiuo metu įmonė administruoja 64 daugiabučius Gargžduose. Iš surinktų ir nepanaudotų eksploatacijai lėšų kai kurie namai šiemet atnaujinti. „Dviejuose daugiabučiuose – Dariaus ir Girėno g. 17 bei P. Cvirkos g. 17 – atnaujinome šiluminius mazgus. Jie šiuolaikiški, automatiškai reguliuojami pagal lauko temperatūrą. Atnaujinti šilumos mazgą kainuoja 30–40 tūkst. Lt. Abiejuose namuose darbai atlikti iš sukauptų lėšų“, – pasakojo R. Rameika.
Gargždų mieste tokia automatinė šilumos reguliavimo sistema įdiegta maždaug dvidešimtyje „Gargždų būsto“ administruojamų namų. Anot direktoriaus, tokia investicija šilumos suvartojimą mažina 10–15 proc. Visgi yra daugiabučių, kurių savininkai tokiai naujovei priešinasi.
Klaipėdos g. 31, 34 ir 36 daugiabučių bei P. Cvirkos g. 24 daugiabučio gyventojai šią žiemą irgi gyvena šilčiau – laiptinėse pakeisti langai.
Privatus tvarkdarys – brangesnis
Savivaldybės paskirtas daugiabučių administratorius stebi kai kurių daugiabučių savininkų norą atsiriboti nuo priskirto tvarkdario ir steigti butų savininkų bendriją. „Tokį norą galima sveikinti – vadinasi, namo aktyvistai pasiruošę visą šį nelengvą darbą perimti ant savo pečių. Tačiau retas pirmininkas pats puola valyti kanalizaciją ar keisti jungiklius. Tam samdomi darbininkai, kurie taip greit į problemą nereaguoja. Ir išlaidos darbams kitos“, – pastebi R. Rameika.
UAB „Gargždų būstas“ smulkius remonto darbus patiki savo darbininkams. Visus reikiamus dokumentus taip pat tvarko įmonės personalas. Skaičiuojama, kad vidutiniškai iki 3000 m² ploto name per mėnesį už administravimą gyventojai moka apie 360 Lt (su PVM).
Namai jau prašosi grįžti
„Į mus neseniai kreipėsi vieno bendriją įsteigusio daugiabučio gyventojai, kurie išreiškė norą grįžti pas mus. Pavartę mokėjimo lapelius buvome šokiruoti: administravimo mokestis visiems butams taikomas vienodas, nors Civilinis kodeksas numato jį skaičiuoti pagal buto plotą. Pavyzdžiui, vos 22,27 m² ploto bute už administravimą mokama 15,50 Lt. Tarifas – 70 ct, o pas mus – 17 ct. Tokią kainą žmonės moka, nes samdo atskirą buhalterį, pirmininką. Per mėnesį administravimas visam namui su mokesčiais atsieina dvigubai – ne mažiau kaip 600 Lt“, – skaičiavo direktorius.
Pavardės nenorėjusi skelbti vieno miesto daugiabučio gyventoja pripažino, kad bendrijai priklausantį butą išlaikyti brangiau. „Tikrai daug brangiau, nes bendrija pati nusistato, kokius mokesčius rinkti. Neseniai per susirinkimą buvo paaiškinta, kad reikia lėšų remontui, taigi į kaupimo fondą rinkome nemažas sumas. Žinau, kad jos panaudotos, bet kam – išrašų mums nepateikia“, – stebėjosi moteris.
UAB „Gargždų būstas“ miestiečiams paslaugas teikia jau du dešimtmečius. Anot R. Rameikos, net ir tokia svari patirtis žmones ne visada įtikina: „Esame stebimi lyg per padidinamąjį stiklą – vos kilus neaiškumui pasklinda įtarimai, bėgama skųstis spaudai. Bendrijos taip pat turi problemų. Kai kur vis dar vedama juoda buhalterija, renkami dideli mokesčiai, namai neprižiūrimi. Tik gyventojai neturi kam pasiskųsti, nes patys tokią tvarką leido.“
Rugilė DOVAINYTĖ