Priemiesčio mažyliams švinta viltis „tilpti“ į darželį

Naujakurių turtinga Sendvario seniūnija guodžiasi ugdymo įstaigų trūkumu. Prieš dvejus metus Slengiuose atidaryta mokykla–daugiafunkcis centras akimirksniu buvo perpildytas ir šiemet darželio grupėse bei pradinėse klasėse vietos norėjo daugiau kaip 150 vaikų. Alternatyvą tėvams pasiūlė pirmasis Klaipėdos rajone privatus vaikų darželis. Bėda ta, kad metai darželio grupėje prilygsta neprastoms studijoms universitete. Tad Klaipėdos rajono savivaldybė ėmėsi iniciatyvos Sendvario mažyliams skirti papildomų investicijų.

Gražu, bet ankšta

Slengių mokykla–daugiafunkcis centras nesutalpina visų norinčiųjų jį lankyti. Populiarumo priežastis neabejotinai ir ta, kad įstaiga buvo atnaujinta: viename korpuse įsikūrusios trys pradinukų klasės, kitame – trys ikimokyklinio ugdymo grupės. Iš viso – 110 vaikų. Centro direktorė Daiva Anužytė–Kilnė vis dar neatsidžiaugia patalpomis. Vaikai čia lyg pasakų namelyje – kompaktiškame, šiltame, spalvingame. Centre dirba 15 pedagogų ir 10 personalo darbuotojų. „Šiemet negalėjome priimti 52 vaikų, kuriems suėję 3 metai ir pagal amžių jie jau gali lankyti darželį. Iš viso eilėje vietos laukia 162 vaikai ir skaičius kasdien kinta“, – apgailestauja direktorė. Darželinukų daugiau priimti neleidžia higienos reikalavimai – grupių kvadratūra per maža. Ir dabar daugiau nei leidžiama vaikų ugdanti įstaiga neturi higienos paso.

Deja, vaikų perviršis – tik dokumentuose. Iš 20 grupės vaikų, kasdien lankančiųjų tebūna apie 13. Kita bėda su pradinukais. Rugsėjį mokykla galės priimti tik 20 pirmokų, o prašymų vasario pabaigoje jau turėjo 28.

Vietoj auklės – į privatų

Praėjusiųjų metų rugsėjį Ginduliuose, Žiedų gatvėje, įkurtas privatus „Žiedų darželis“. Jo direktorė Edita Stakauskienė neslepia, kad verslo sritį padiktavo būtent valstybinių darželių trukumas. Be to, diplomuotai visuomenės sveikatos specialistei buvo lengva susigaudyti higienos normų ir kitų reikalavimų gausybėje. Tiesa, verslą sumaniusi šeima iš pradžių ilgokai vargo, kol sutvarkė statinio ir žemės paskirties reikalus.

Įstaiga įkurta daugeliui kadaise žinomoje buvusioje „Voro užeigoje“. „Sovietiniais laikais čia veikė vaikų darželis, tad nusprendėme, kad galima atgaivinti tą dvasią. Visiškai renovavome vidaus patalpas, pritaikėme jas taip, kad pagal plotą galėtume be vargo sutalpinti tris pilnas darželio grupes. Tai tikrai didžiulės investicijos“, – užsiminė mėgstamoje srityje verslą pradėjusi 25-erių E. Stakauskienė.

Šiuo metu „Žiedų darželį“ lanko devyni 1–3 metų vaikai. Viena šeima jau teiravosi, ar auklėtojos nepriimtų vos 10 mėnesių mažylio. Savo vaikus čia daugiausia veda ginduliškiai, tačiau yra atvežančių iš gretimų kaimų. Direktorė neslepia, kad dirbti su keliais vaikais kol kas nuostolinga. Manoma, kad žinia apie privačią įstaigą dar nėra plačiai pasklidusi.

Mėnuo – per 300 eurų

„Vieno vaiko išlaikymas darželyje tėvams kainuoja 252 eurus per mėnesį, papildomai skaičiuojama maitinimo paslauga – 4,63 eurų per dieną. Valgį mums tiekia viena uostamiesčio įmonė. Taigi vidutiniškai mėnuo mūsų darželyje kainuoja daugiau kaip 300 eurų“, – skaičiavo direktorė. Dalis vaikų spėja papusryčiauti namie, tad maisto kaina kinta, taip pat ne visi vaikus veda visą mėnesį. Anot direktorės, yra tėvų, kurie mėnesiui ar dviem su vaikais išvyksta į užsienį, o grįžę vėl juos atveda. „Piktnaudžiavimo nelankymu, koks būna valstybiniuose darželiuose, pas mus nėra“, – pastebi pašnekovė. Anot jos, tėvai vertina mažas grupes, mat auklėjimas – kone individualus. Čia dirba dvi kvalifikuotos, jaunos auklėtojos.

Dažni atvejai, kai privataus darželio tėvai atsisako vos gavę vietą valstybiniame. „Žinoma, buvo tėvų, kurie sakė mokėsiantys ir

1 500 Lt, jei tik ugdymas patenkins jų lūkesčius. Kiti tėvai yra paskaičiavę, kad pigiau ir patogiau vaiką leisti į mūsų darželį nei užmiestyje samdyti auklę“, – nuomonėmis dalijosi direktorė.

Visgi ji pripažįsta, kad darželio patalpų potencialo negali išnaudoti būtent dėl daugeliui per brangaus mėnesinio mokesčio.

Savivaldybė ieško nuomos

Dar sausio pabaigoje susirinkusi speciali Savivaldybės administracijos vadovų ir skyrių specialistų darbo grupė svarstė, kaip gelbėti vietų valstybiniame darželyje negavusius Sendvario vaikus. Pastebėta, kad inicijuoti naujo pastato statybas galima, bet projekto rengimo ir rangos darbai truktų bent ketverius metus. O juk vaikai į darželį turės ateiti jau rugsėjį.

Darbo grupė priėmė sprendimą, esą teisingiausia būtų nuomoti darželiui tinkamas patalpas Sendvario seniūnijoje ir steigti papildomas ikimokyklinio ugdymo grupes. Jos būtų pavaldžios Slengių mokyklai–daugiafunkciam centrui. Tokiam pasiūlymui vasario pabaigoje pritarė Klaipėdos rajono savivaldybės taryba. Bus paskelbtas viešas konkursas patalpoms išsinuomoti.


KOMENTARAS

  • Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas PETRAVIČIUS:

    – Situacija dėl vietų darželiuose yra skirtinga. Jei, pavyzdžiui, Endriejave, Agluonėnuose, Šiūpariuose ar Drevernoje  visų norus galime tenkinti, to negalime pasakyti apie visą Sendvario seniūniją, Dovilus, Priekulę ar Gargždus. Rajono savivaldybė turi sutartį su Klaipėdos miesto savivaldybe dėl mūsų rajone gyvenančių vaikų ugdymo šio miesto įstaigose, tačiau netenkindami savo gyventojų poreikių, klaipėdiškiai rajono vaikų nebepriima. Sendvario seniūnijoje situacija sudėtingiausia. Kaip žinia, Taryba priėmė sprendimą nuomoti patalpas. Tačiau yra ir kitų variantų. Viena  įmonė siūlo nuomoti su visa įranga, baldais per 2–3 mėnesius  pastatomą darželį. 40 vietų darželio nuomos kaina  siekia 50 tūkst. eurų metams (nuomojant ne trumpiau kaip 5 metams).  Vienam  vaikui vien nuomos kaina per mėnesį sudaro  104 eurus. Gal šia ar panašia suma būtų galima paremti į privačius darželius savo atžalas leidžiančius rajono gyventojus?

    Priekulėje, Doviluose jau dveji metai visi priešmokyklinukai, įrengus visus higienos reikalavimus atitinkančias patalpas, ugdomi mokyklose. Taip Priekulės darželyje atsirado 60, o Dovilų – 40 papildomų vietų. Dvi darželio grupės atidarytos Kretingalės pagrindinės mokyklos Girkalių skyriuje, į kurį nukreipiami ir į Kretingalės darželį nepatenkantys vaikai.

    Realiausias sprendimas spręsti vietų trūkumą galėtų būti Lietuvos higienos normos, reglamentuojančios vaikų skaičių grupėje, koregavimas. Tik tam reikia Sveikatos apsaugos ministerijos „palaiminimo“. Vidutinis vaikų lankomumas daugumoje įstaigų siekia tik 70–80 proc. Padidinus sąrašinį vaikų skaičių grupėje tik 2 vaikais, vien į Gargždų įstaigų 50 grupių galėtume papildomai priimti 100 vaikų ir išspręsti vietų trūkumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content