Projektas, atgaivinęs Knygnešystės fenomeną Klaipėdos rajono viešosiose bibliotekose

Paskutinis projekto „Misija knygnešys Klaipėdos rajono bibliotekose“ susitikimas su muzikiniu šėlsmu užsibaigė Priekulėje, kartu su knygnešiu Regimantu Šilinsku – skrabalininku, dainų autoriumi ir atlikėju.

Knygnešystė – Lietuvos istorijos fenomenas, nukreiptas prieš lietuviškos spaudos ir lotyniškų rašmenų draudimą. Knygnešiai lietuvišką spaudą keturiasdešimt metų slapta gabeno į Lietuvą iš tuometinės Prūsijos bei Mažosios Lietuvos ir platino po visą kraštą, rizikuodami savo laisve ir gyvybe. UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą. Mūsų rajonas unikalus, nes čia yra tas istorinis rubežius, kurį turėjo įveikti šie šviesūs ir drąsūs žmonės. Todėl projektas „Misija Knygnešys Klaipėdos rajono bibliotekose“ gimė visiškai neatsitiktinai.

Kūrybinių raiškų įvairovė

„Misija knygnešys“ – tai dokumentinių apybraižų ciklas, kuriame užfiksuoti įsimintini susitikimai, kūrybingi atradimai ir dalijimosi džiaugsmas. Įvairių sričių meno kūrėjai susitinka su Lietuvos kaimų ir miestelių bendruomenėmis, pristato savo kūrybą, surengia kūrybinius mokymus. Savo ruožtu bendruomenės supažindina su savojo krašto kultūrine aplinka, išskirtiniu paveldu ir kūrybingais bei išskirtiniais savo krašto žmonėmis. Sumanymas kurti filmų ciklą „Misija knyg­nešys“ gimė režisieriui Linui Augučiui bendradarbiaujant su Lietuvos bibliotekininkų draugija. Projektas „Misija knygnešys Klaipėdos rajono bibliotekose“ yra gerosios patirties sklaida ir tąsa. Jį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Projekto tikslas – skatinti domėjimąsi Lietuvos kūrėjais, jų indėliu į mūsų krašto kultūrą, mažinti atskirtį tarp miesto ir kaimo kultūrinio supratimo bei užtikrinti kūrybinių raiškų įvairovę.

Susitikimai su vietos bendruomenėmis

Susitikimai Klaipėdos rajone prasidėjo vidurvasarį – liepos mėnesį, o veiklos ir darbai vyko iki pat metų pabaigos. Nusipelnę įvairių meno sričių kūrėjai ir tapo projekto Knygnešiais. Bibliotekose susitiko su mūsų rajono kaimų ir miestelių bendruomenėmis, dovanojo naujausius ar aktualius literatūros leidinius, supažindino su savo kūryba ir vedė kūrybinius mokymus: kaip pasisemti įkvėpimo iš savo aplinkos; kaip parašyti knygą; kurti eiliuotą tekstą; parašyti haiku; groti kanklėmis, kurti šokį… Nors koją kišo COVID-19, karantinas, bet numatyti susitikimai ir veiklos vis tiek buvo įvykdytos laikantis visų saugumo priemonių! Vietos bendruomenės pristatė savo istorinį bei kultūrinį paveldą, unikalią, kultūrinę aplinką ir vietos kūrybą. Galime tik džiaugtis, kad į projekto veiklas įsijungė socialiai atsakingo vietinio verslo atstovai, seniūnai, vietos gidai, dvasininkai, kultūros darbuotojai ir daug kitų puikių vietos bendruomenių atstovų.

Kartu ir entuziastai, ir profesionalai

Projekto komanda – tai bibliotekos entuziastai ir, žinoma, profesionalai iš Vilniaus. Projekto Agluonėnų etnografinėje sodyboje vykusiuose „Vasaros skaitymuose“ dalyvavo ir projekto „Misija knygnešys“ atstovai (iš kairės): operatorius V. Jarutis, Agluonėnų bibliotekos bibliotekininkė E. Ramanauskienė, režisierius L. Augutis, projekto iniciatorė J. Lankučio viešosios bibliotekos l. e. p. direktorė D. Ciparienė, redaktorė J. Stongvilienė.iniciatorė ir vadovė Jono Lankučio viešosios bibliotekos l. e. p. direktorė Diana Ciparienė, kurią projekto eigoje pakeitė Živilė Markutė-Armalienė, režisierius Linas Augutis, redaktorė Jūratė Stongvilienė, operatorius Valdas Jarutis, veiklų koordinatoriai – Neringa Birbalienė, Osvaldas Girtys ir visas būrys filialų darbuotojų. Išskirtinis momentas, kai bibliotekos specialistams atsiranda galimybė padirbėti šalia profesionalų. L. Augutis režisuoja televizijos laidas, kuria dokumentinius filmus televizijos kanaluose LNK, TV3, Baltijos TV, LRT, bendradarbiauja su prodiuserių kompanijomis. Jis sukūrė scenarijų ir kartu su D. Ulvydu, M. Skrobeckiu, R. Miškinyte 2008 m. režisavo ilgametražį meninės dokumentikos filmą „Vabzdžių dresuotojas“, kuris kino ir televizijos apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ pelnė prizus už geriausią scenarijų, geriausią režisūrą, geriausią muziką ir prodiuserio darbą.

V. Jarutis – videooperatorius, fotomenininkas, vienas tų žmonių, kurie filmuoja mūsų mėgstamas laidas, kuria vaizdo klipus, informacinius, mokomuosius filmukus ir visada lieka už kadro. Surengęs ne vieną personalinę fotografijų parodą. J. Stongvilienė – renginių ir pasirodymų organizatorė, VšĮ „Teatro ir muzikos idėjos“ vadybininkė ir mūsų projekto geroji dvasia ir šypsenėlė. Šie trys profesionalai vedė komandą dokumentikos kūrimo keliais.

Herojai – po rajoną

Renginiai ir filmavimai startavo liepos mėnesį, per tradicinius Jono Lankučio viešosios bibliotekos organizuojamus „Vasaros skaitymus“ Agluonėnuose. Tai pirmoji renginių ciklo „Misija knygnešys Klaipėdos rajono bibliotekose“ laida. Antrosios laidos herojė – istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, dviejų I. Simonaitytės vardo premijų laureatė Silva Pocytė. Toliau keliavome su Gargždų knygneše – šiuolaikinio šokio kūrėja, Šeiko šokio teatro vadove Agnija Šeiko, Venckuose ir Lankupiuose lankėsi rašytoja Sondra Simana, Judrėnuose – poetė, vydūnietė Irena Stražinskaitė-Glinskienė, Veiviržėnų knygnešys – poetas, dramaturgas, dainų autorius ir atlikėjas Mindaugas Valiukas, Kvietinių – prozininkė ir poetė, vertėja Nijolė Kepenienė, Vėžaičių knygnešė – kanklininkė ir kompozicijų kūrėja Žemyna Trinkūnaitė, Kretingalės – aktorė, režisierė, „Knygos teatro“ vadovė Redita Dominaitytė, Dovilų herojus – poetas ir filologas Danielius Milašauskas, Endriejavo seniūnijoje (Žadeikiuose ir Endriejave) – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos išteklių departamento direktorė, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė bei viena iš pirmųjų projekto „Misija knygnešys“ laidų iniciatorių ir organizatorių Jolita Steponaitienė. Paskutinis projekto „Misija knygnešys Klaipėdos rajono bibliotekose“ susitikimas su muzikiniu šėlsmu užsibaigė Priekulėje, kartu su knygnešiu Regimantu Šilinsku – skrabalininku, dainų autoriumi ir atlikėju.

Dokumentiniai įrašai ir ateičiai

Projekto įgyvendinimo metu buvo nufilmuota dvylika susitikimų ir sukurtos dokumentinės laidos, kurios bibliotekos „YouTube“ kanale dabar jau pasiekiamos visiems, kam įdomus mūsų kraštas. Jas galite peržiūrėti ir jūs, ir jūsų bičiuliai iš visos Lietuvos ir išeivijos nariai. Įrašai pristato ne tik šio projekto Knygnešius, bet ir Klaipėdos rajono bendruomenes, atskleidžia krašto kultūrinį identitetą, istoriją, parodo gamtos grožį, palydi iki lankomų objektų, paliečia šiandieninio gyvenimo aktualijas. Dokumentiniai įrašai pasitarnaus skleidžiant gerąją žinią apie mūsų nuostabų kraštą ir jo žmones bei išsaugant informaciją ateinančioms kartoms, paskatins domėtis, skaityti, ieškoti ir atrasti. Taigi knygnešystės nauda yra nenuginčijama ir šiandieniniame gyvenime.

Norėčiau padėkoti visiems prisidėjusiems prie šio projekto įgyvendinimo sėkmės, įsijungusiems į projekto veiklas. Kiek gražių, nepamirštamų emocijų, bendravimo ir atradimo džiaugsmo atnešė šis projektas. Dar kartą įsitikinome, kad mūsų kultūrinė misija leido mums pažinti kūrėjus profesionalus ir tuo pačiu atrasti nuostabių kūrybiškų asmenybių čia, šalia mūsų.

P. S. 2020 m. gruodžio mėn. pabaigos duomenimis, projekto „Misija knygnešys Klaipėdos rajono bibliotekose“ vaizdo įrašų peržiūrų jau buvo apie 3 000, nors paskutinį įrašą įkėlėme tik gruodžio 22 d. Apsilankykite ir jūs „YouTube“ J. Lankučio viešoji biblioteka.

Diana CIPARIENĖ

Direktoriaus pavaduotoja l. e. direktoriaus pareigas

J. Lankučio viešosios bibliotekos archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių