Rūpėkime vieni kitiems

Kaip laikotės, mieli skaitytojai, artėjančių švenčių atmosferoje? Kiekvienas turėtume savąjį atsakymą. Galbūt sutartume tik dėl vieno: laikas eina greičiau ir tarsi mus kas vytųsi iš paskos. Kaip „Bangos“ laikraščio redaktorė viliuosi, jog per pastaruosius metus nuoširdi mūsų keliatūkstantinio prenumeratorių ir skaitytojų būrio draugystė nenutrūks ir ateinančiais metais. Viliuosi, jog jūsų pripildytoje dienotvarkėje ties „Bangos“ prenumerata jau padėtas pliusiukas. O jei ne, tai dar laikas suspėti ir užsiprenumeruoti ateinančią savaitę.

Taip jau susiklosto, kad gruodžio pabaigoje darbas darbą veja. Rodos, jau lyg ir galime atsikvėpti, o, žiūrėk, vėl koks rūpestis graužte graužia. Ir vėl jį skubame įveikti.

Štai ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius šv. Kalėdas gali sutikti lyg ir atsipūtęs. Pirmadienį apžvelgdamas naujosios Vyriausybės pirmuosius darbo metus A. Butkevičius tvirtino, kad Lietuvos ekonomikos augimas per šių metų tris ketvirčius išlieka vienas aukščiausių Europos Sąjungoje. Taip pat esą vartotojų pasitikėjimo indeksas yra aukščiausias Baltijos šalyse. „Tai reiškia, kad didėja žmonių pasitikėjimas savo ateitimi, jie jaučiasi socialiai saugesni. Matome, kad jie daugiau perka ir investuoja. Kartu tai yra gerėjančio gyvenimo ženklas, liudijantis, kad Vyriausybės vykdoma ekonomikos politika yra teisingame kelyje“, – optimistines išvadas savaitės pradžioje surengtoje konferencijoje išreiškė premjeras. Jis bandė įkvėpti viltį, esą gyventojams atsiras reali proga daugiau taupyti, mažiau išleisti. Štai prognozuojama, kad kitais metais šildymo kainos mažės 38 savivaldybėse, o elektros kainos krytį pajus visi Lietuvos žmonės. Pagaliau šiek tiek atsikvėps ir dujų vartotojai. Šis kuras pastaruoju metu tik brango, nuo ateinančių metų pigs, tačiau nepamirškime, kad ateinančiais metais dujoms gresia akcizo mokestis. Taigi tai vėl atsigręš prieš vartotojus.

Aptardamas Vyriausybės metų veiklą premjeras parodė dėmesį ir tiems, kurie uždirba mažiausiai, o tuo pačiu skubėjo pasakyti, kad nenusimintų ir tie, kurie uždirba daugiausia. Šiems darbo pajamų apmokestinimas esą nedidės. Gerosios naujienos esmė yra ta, kad nuo sausio 1 d. iki 570 Lt didėja neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) gaunantiesiems minimalų atlyginimą, taip pat 100 Lt iki 200 Lt didėja NPD už kiekvieną šeimoje auginamą vaiką.

„Nenorėčiau savo darbo vertinti balais. Manau, kad politikų darbą vertina visuomenė, rinkėjai. Tačiau norėčiau pasidžiaugti sutelktu ministrų požiūriu ir geru darbu pirmininkavimo Europos Sąjungai laikotarpiu“, – spaudos konferencijoje kuklinosi A. Butkevičius.

Gi visuomenėje vienerių metų premjeras vertinamas teigiamai. Nepaisant to, kad daugelį aktualių klausimų jis peradresavo darbo grupėms, jis yra populiariausių politikų viršūnėje. Per petį ministrą pirmininką praėjusią savaitę aptariant 16-osios Vyriausybės pirmuosius darbo metus apdairiai paglostė net rūsčioji prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos kalbos potekstėje jautėsi kone užuojauta premjerui, kuriam tenka dirbti taip prieštaringai vertinamoje koalicijoje. Tačiau, žinoma, šalies vadovė pagyromis neapsiribojo. „Vyriausybės užduotis kitąmet – daugiau dėmesio žmonių gerovei ir strateginiams valstybės tikslams užtikrinti. Pagaliau turi būti ištesėti pažadai žmonėms ir pradėtos atstatinėti krizės metu sumažintos pajamos. Turi būti iki galo atsiskaityta su pensininkais – jie privalo būti aiškiai informuoti, kada pradės gauti kompensacijas už sunkmečiu sumažintas pensijas“, – darbus ministro pirmininko kabinetui vardijo prezidentė.

Taigi, bene didžiausia ministro pirmininko rakštis – netesėti įsipareigojimai pensininkams. Jie puikiai prisimena rinkiminius pažadus, kuriuos iki šiol pakursto net dabartinės Vyriausybės koalicijos partneriai. Štai Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė tarsi geroji fėja užbūrė senjorus, kam per 80 m., žadėdama, esą pensijų kompensacijos gali būti išmokėtos jau pirmaisiais žiemos mėnesiais. Tačiau premjeras A. Butkevičius jau ne tas šviečiančios šypsenos premjeras, kokį televizijos ekranuose matėme praėjusių metų gruodžio 7 d., kai jis buvo patvirtintas šioms svarbioms pareigoms.

Paauga per metus paršiukas – taip pamokančiai dainuojama populiarioje dainelėje. Paaugo ir subrendo net pats ministras pirmininkas. Jis jau nebežarsto nepamatuotų pažadų ant kiekvieno kampo. Nes premjeras netruko įsitikinti, kad jiems šiuo metu nėra materialinio pagrindo valstybės biudžete. Tuo labiau, kad Seimas, traukdamas paklodę į save, suskubo įgyvendinti garsųjį Konstitucinio Teismo nutarimą. Tad stipriai pakėlus algas patiems parlamentarams ir kitiems elitiniams pareigūnams neliko pinigų net eilinių valdininkų algoms perskaičiuoti nuo naujųjų metų.

Betgi nėra padėties be išeities. Pensininkams pakištas iki šiol negirdėtas paguodos prizas. Premjeras šiomis dienomis užsiminė, kad sumažintos pensijos kompensaciją galės atsiimti ir paveldėtojai, jeigu pats asmuo tos dienos, kai jos bus pradėtos grąžinti, nesulauks. Įsivaizduoju, kaip šią mintį apmaudu perprasti mūsų tėvams, seneliams. Kam reikėjo juos vedžioti už nosies vis žadant, kad aukso kalnai netrukus pabyrės? Tik jūs išrinkit mus, tuos ar anuos politikus. Esu ne kartą sakiusi, kad geriau skaudi tiesa nei auksažodžiavimas.

Manau, kad, nepaisant ekonominių ar politinių skersvėjų, „Bangos“ skaitytojai visgi gyvena artėjančių švenčių nuotaikomis. Kiek daug pastaruosiuose „Bangos“ numeriuose rašome apie įvairias gerumo akcijas, advento vakarones, bendruomenių sueigas. Vietinėje visuomenėje mes dar rūpime vieni kitiems. Ir tuo esame stiprūs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių