Šalpėnai vilios į veltinio namus

Į savo išpuoselėtą „Gubrės“ poilsio parką šalpėniškiai paprastai renkasi švęsti vasaros šventę. O praėjusį savaitgalį čia Šalpėnų bendruomenių asociacijos „Šaltupė“ kvietimu žmonės atvyko į naujų, netradicinių statinių atidarymą. Veltinio namų įkūrimui ir pritaikymui bendruomenės poreikiams buvo skirta 150 tūkst. Lt iš Europos Sąjungos ūkio fondo KPP bei 30 tūkst. Lt parėmė Klaipėdos rajono savivaldybė.

Atidaryme dalyvavo bendruomenės aktyvas, rėmėjai ir svečiai. Originalus sprendimas

Šeštadienį prie veltinio namų būriavosi bendruomenės atstovai ir svečiai, nekantraudami, kol bus leista įžengti į vilnonę konferencijų salę. Savo daina laukimą trumpino judrėniškė Gabrielė. O jaunieji šalpėniškiai, nepabūgę vasario vėsumos, mirko mediniame kubile su garuojančiu vandeniu. Po valandėlės jie bėgo pasikaitinti į vilnonę pirtį, kurios plotas – 50 kv. m. Abu pastatai – vienas šalia kito.

Veltinio namų įkurtuvėse grojo ir dainavo jaunieji šalpėniškiai.Pasak bendruomenių asociacijos „Šaltupė“ pirmininkės pavaduotojos Dianos Radžienės, šio projekto sutartis buvo pasirašyta prieš pustrečių metų. „Mes norėjome naujoviškų, išskirtinių statinių, kad savo atokiame kaime sudomintume ir kitų vietovių žmones, – kalbėjo ji. – Mūsų siūlymui statyti veltinio namus pritarė bendruomenė, konsultantai. Per „Leader“ programą skirta 150 tūkst. Lt, rajono Savivaldybė finansavo 30 tūkst. Lt. O kiek darbų savanoriškai nudirbo kaimo žmonės su savo technika. Juk reikėjo sutvarkyti aplinką, įrengti inžinerinius tinkMaudynes mediniame kubile pirmieji išbandė jauniausieji. lus, elektros įvadą, vandens gręžinį bei kita.“ D. Radžienės teigimu, veltinio namų sumanytojas – judrėniškis verslininkas Antanas Poška.

Žada nuomoti

Veltinio namus pašventinęs Švėkšnos parapijos klebonas Saulius Katkus palinkėjo, kad bendruomenė taptų stipresnė, kad jos nariai vieni kitus suprastų. Jis pastebėjęs savitą Šalpėnų žavesį, kad žmonės linkę saugoti tradicijas.

Veltinio namai – moderni idėja. Perkirpus simbolinę juostelę, svetingai atsivėrė nepaprasto pastato durys. Iš medžio ir vilnos sumeistrauto erdvaus statinio (plotas – 78 kv. m) viduryje jaukią šilumą skleidė metalinė krosnelė, kurios kaminas išvestas per stoglangį. Pastato forma priminė jurtą, tik gerokai erdvesnę, modernesnę. „Lietuvoje yra daugiau veltinio namų, bet mūsų moderniausias“, – patikino D. Radžienė.

VVG „Pajūrio kraštas“ projekto vadovė Raimonda Damulienė įspėjo įkurtuvių dalyvius šių pastatų nevadinti jurtomis, o veltinio namais. „Šios bendruomenės originali idėja ją išgarsins rajone“, – kalbėjo ji.

Pasak bendruomenės pirmininkės Redos Poškienės, patalpas planuojama nuomoti Padėkos įteiktos R. Poškienei ir D. Radžienei (kairėje).konferencijoms, vasaros stovykloms. Jos taip pat pravers bendruomenės poilsio, kultūros, švenčių renginiams, žmonės galės rengti šeimos šventes.

Linkėjo verslumo

Veltinio namų įkurtuvėse grojo ir dainavo jaunieji šalpėniškiai. Žiūrėdami Indrės Poškaitės sukurtą filmuką, susirinkusieji prisiminė, kaip vyko statyba, talkino žmonės. Beje, įkurtuvėse dalyvavo bendruomenės aktyvas, projekto rėmėjai ir svečiai. Nei politikai, nei rajono valdžios atstovai čia nešurmuliavo. Pasveikinti atvykusių Daukšaičių, Dauparų, Judrėnų bendruomenių atstovai linkėjo pasisekimo, verslumo – gauti pajamų, kad būtų iš ko išlaikyti veltinio namus. Tą šventinę valandėlę daug šiltų žodžių išgirdo R. Poškienė ir D. Radžienė, nes projektą nebuvo lengva įgyvendinti.

Daugeliui patiko originali idėja, bet niekas nesiryžo atsakyti, koks veltinio namų garantinis laikotarpis. Tik vienas iš įkurtuvių dalyvių ištarė: „Kol gyvuos Šalpėnai“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių