Sendvariškių kultūrinės veiklos poreikis perauga ir nuomojamas patalpas

Praėjusį trečiadienį Slengiuose nuomojamose patalpose kultūros reikmėms pokalbyje dalyvavo vicemerė V. Riaukienė, Administracijos direktoriaus pavaduotoja L. Liutikienė (viduryje), Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas R. Simonavičius, Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis, Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja N. Gotlibienė, seniūnė L. Kuprienė, bendruomenės pirmininkė Lijana Simonaitytė–Sinušienė renginių organizatoriai E. Selskienė ir J. Kavaliauskas.

 

Saulės gatvėje slengiškių kultūrinei veiklai išnuomotame didingame pastate – ne visos dienos saulėtos. Nors patalpų nuoma kas mėnesį Savivaldybės biudžetui atsieina apie pustrečio tūkstančio eurų, tačiau erdvios privačios patalpos (407 kv. m ) visgi nėra pritaikytos specifinėms kultūrinės veiklos reikmėms. Čia nėra nei scenos, nei atitinkamo lygio garso ar apšvietimo aparatūros, tad kultūros renginių organizatoriai atvirai sako, kad pritraukti žmonių dėmesį nėra lengva, tačiau tradiciniai renginiai slengiškių yra laukiami ir gausiai lankomi.

Turiningai programai reikia finansavimo

Tiesiog akyse augančioje Sendvario seniūnijoje, kurioje vyrauja naujo gyvenamojo, o ne viešojo sektoriaus pastatų statyba, rinktis patalpas kultūrinei veiklai vystyti Savivaldybei nelabai buvo iš ko. Tad nieko nuostabaus, kad, paskelbus viešą nuomos pirkimo konkursą, sulaukta vienintelio UAB „Slengiai“ pasiūlymo ir sutikta su jų sąlygomis.

„2461 euras už patalpų nuomą, apie 300 eurų už komunalinius patarnavimus, taigi kas mėnesį sumokame apie 2 700 eurų“, – konstatuoja Saulės gatvėje rajono Savivaldybės išnuomotas patalpas vietos gyventojų kultūrinėms reikmėms administruojanti Slengių mokyklos – daugiafunkcio centro direktorė Laima Antužytė – Kilnė. Praėjusį trečiadienį minėtose patalpose vykusiame susitikime su Savivaldybės atstovais vadovė pasidžiaugė, kad šiemet pirmą kartą įstaigos istorijoje turi atskirą biudžeto eilutę- apie 1000 eurų, kuriuos galima panaudoti būtent kultūrinei veiklai finansuoti. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Raimondas Simonavičius paantrina, kad tokios lėšos, nors jos ir nedidelės, tačiau leidžia planuoti įvairesnius renginius. Sendvario seniūnijos kaimų jungtinės bendruomenės pirmininkė Lijana Simonaitytė–Sinušienė pastebėjo, kad prisiduria dalyvaudami Savivaldybės skelbiamuose kultūrinės veiklos projektuose. Aišku, tie pinigai nepatenkina visų poreikių, per projektus gaunama apie 1000 eurų metams, tačiau be tokios galimybės jau neįsivaizduojamas slengiškių mėgiamas tradicinis renginys „Sueikim į stubą“ arba šiemet liepos 6-ąją, Valstybės dieną, vėl atgimstantis lietuvių liaudies žaidimų čempionatas.

„Žinoma, siekiant pritraukti žmones į kultūrinius renginius pirmiausia reikia turiningos programos. Tad mes įpratę veikti entuziazmo principu, nes nuomojamos patalpos neturi kultūros namų statuso. Iš to kyla įvairių problemų“, – atkreipė dėmesį bendruomenės pirmininkė L. Simonaitytė-Sinušienė.

Saviveiklai galimybės yra

Saulės gatvėje išnuomotų patalpų kultūrinėms reikmėms aplinka senokai dalgio nemačiusi, net plytelėmis išklotas takelis žolėmis apžėlęs. Gal čia niekas ir nesilanko? Slengių mokyklos – daugiafunkcio centro kultūros renginių organizatoriai Jonas Kavaliauskas ir Eugenija Selskienė paneigia skeptišką požiūrį esą brangiai nuomojamose patalpose kultūrinis gyvenimas esąs neintensyvus. Abu specialistai sutinka, kad sparčiai besikuriančių slengiškių poreikių aukšto lygio kultūriniams renginiams patenkinti kol kas yra neįmanoma, tačiau saviveiklai sąlygos yra palankios. J. Kavaliauskas primena, kad slengiškių kapela „Martvežiai“ žinomi visoje Lietuvoje, pageidaujami įvairiuose festivaliuose, televizijos laidose. „Taigi, išeiname ir už vietinės kultūros ribų“,- sako etnokultūrą skiepijantis ir jaunajai kartai J. Kavaliauskas. Apie 20 jaunųjų slengiškių kiekvieną savaitę noriai lanko jo vadovaujamą etnomuzikavimo studiją, o įgūdžius neseniai gilino etnokultūros stovykloje.

E. Selskienė Slengiuose yra subūrusi mėgėjiško teatro grupę, kurioje vaidina 5 aktoriai. „Vadinamės „Slengių akademija“, – šypteli Eugenija, o spektaklių premjeras mačiusi rajono Savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė negaili pagyrimo: esą vaidinimai labai įdomūs, antraeilių aktorių daug ir ypač smagu žiūrėti, kaip spektaklyje į personažų gyvenimą persikūnija net žinomi Slengių žmonės.

Už katino ašaras

Kalbantis su kultūrinės veiklos organizatoriais J. Kavaliausku ir E. Selskiene paaiškėjo, kad jie dirba dalindamiesi minimaliu atlyginimu įvertintą etatą. Vadinasi, kiekvienas per mėnesį gauna tik apie 200 eurų. Tikrai katino ašaros. „Ne vien pinigai yra stimulas būtent čia, Slengiuose, dirbti. Tiesiog patinka gyvybinga, nuolat auganti gyvenvietė, įdomūs žmonės. Tačiau kartu su kolege būdami mokyklos- daugiafunkcio centro darbuotojai pakliūvame į situaciją, kad nesame laikomi nei kultūros, nei švietimo darbuotojais, tad negalime tikėtis didesnio atlyginimo“, – aiškino J. Kavaliauskas, pirmaeilėse pareigose dirbantis vienoje iš Klaipėdos kolegijų. E. Selskienė irgi dalijasi tarp dviejų darbų- pagrindines pareigas turi Žadeikių kultūros namuose. „Turime plėšytis per kelis darbus, kad išgyventume“, – neslepia abu.

Savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė ir Administracijos direktoriaus pavaduotoja L. Liutikienė, dalyvavusios pokalbyje, akcentavo, kad tiek Kultūros skyrius, tiek Švietimo skyrius turėtų kreiptis su motyvuotu parašymu į Savivaldybę, o tada būtų verta apsvarstyti klausimą, kaip minėti darbuotojai galėtų gauti didesnį mėnesinį atlygį.

Papildoma pirmokų klasė- būtinybė

Direktorė L. Antužytė-Kilnė susitikime su Savivaldybės atstovais vardijo sąrašą įvairių renginių, kurie įprastai vyksta šiose Savivaldybės nepigiai nuomojamose patalpose. Jos esančios itin didelė paspirtis mokyklai, nes švietimo įstaiga renginiams neturi salės, o tik kiemą, kuriame gali organizuoti renginius esant palankiam orui. Mokyklos pedagogai džiaugiasi, kad prie nuomojamo pastato yra ir pievelė, į kurią atsiveda vaikus, čia galima saugiai žaisti, organizuoti varžybas.

Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas R. Simonavičius puoselėja mintį, kad šiose nuomojamuose patalpose įsikurtų papildoma pirmokų klasė. Poreikis Slengiuose tam yra akivaizdus.

Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė poreikį ir kultūros, ir švietimo įstaigų plėtrai pailiustruoja skaičiais: dabar gyvenamąją vietą yra deklaravę 9119 žmonių, bet realiai gyvenančių yra dar daugiau. Manoma, kad lenkiami net Gargždai ir seniūnijoje (22 kaimai) gyvena apie 15 000 – 17 000 gyventojų.

Ateityje – ir progimnazija, ir kultūros namai

„Utopiška tikėti, kad su savo veiklomis pataikome į visų poreikius. Tačiau kol kas kito pasirinkimo neturime. Taip, Slengiuose nuomoti patalpas kultūrinei veiklai yra brangoka, bet antra vertus, čia nuolat vyksta repeticijos, įvairūs susitikimai, puoselėjamos tradicijos. Prieš 6 metus, kai pradėjau dirbti, jaučiau naujakurių abejingumą, dabar bendruomeniškumo poreikis yra žymiai išaugęs, daug žmonių, nepaisant to, kad jie turi galimybes laisvalaikį praleisti čia pat esančioje Klaipėdoje, klausia, o ką galima nuveikti pačiuose Slengiuose“, – pasakojo seniūnė L. Kuprienė.

Sparčiai augantiems ir perspektyviems Slengiams rajono Savivaldybė turi gerų naujienų. Puoselėjama naujo Slengių daugiafunkcio centro projekto su privačiomis investicijomis idėja. Centre, kurį planuojama pastatyti per dvejus metus, įsikurtų progimnazija, kultūros namai, universali sporto salė. Administracijos direktoriaus pavaduotoja L. Liutikienė informavo, kad jau vyksta derybos dėl sklypo pirkimo. Yra pasiūlyti du variantai: pigesnis ir brangesnis. Manoma, kad 1 ha sklypas daugiafunkcio centro statybai gali atsieiti apie 200 000 eurų.

Vilija BUTKUVIENĖ

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content