Senosios kapinaitės tvarkomos nenoriai

Klaipėdos rajone yra apie 240 senų neveikiančių kapinaičių, kurių priežiūrai Savivaldybė kasmet skiria nemažai dėmesio ir lėšų. Taip pat siekiama skatinti vietos bendruomenes prisidėti prie kapinių tvarkymo, tačiau net ir skyrus joms pinigų, per visą vasarą nesugebėta kapinėse nė šapelio pakelti.

Skatino bendruomenių patriotiškumą

Senųjų kapinių tvarkymo darbų programą kasmet vykdo rajono seniūnijos, kurių darbuotojai čia atlieka būtiniausius darbus: išpjauna menkaverčius medžius ir krūmus, šienauja, atkelia išvirtusius paminklus, pataiso tvoreles, kryžius ir kt. Tačiau seniūnijos ne visada spėja atlikti visus darbus. Kad kapinaitės neliktų visus metus apleistos ir civilizuotai, su derama pagarba čia palaidotiems žmonėms būtų prižiūrimos, rajono mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės iniciatyva šiemet pirmą kartą į pagalbą pasikviestos vietos bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos (NVO). Iš biudžeto šiemet tam buvo papildomai skirta 5000 eurų. NVO pateikė paraiškas 20 kapinaičių priežiūrai.

„Mūsų tikslas – skatinti vietos bendruomenių patriotiškumą, rūpestį kultūros paveldu, iškilių žmonių atminties saugojimu. Svarbu susitvarkyti ir dėl savęs, ir dėl atvykstančių į rajoną turistų, kurie mėgsta užsukti ir į krašto istoriją menančias kapinaites. Norėjosi pakelti bendruomeniškumo dvasią, supratimą, kad svarbu ne tik šventės, renginiai, bet ir tai, ar tavo kaimo kapinės nėra žole užžėlusios. Liūdna, tačiau iki rugsėjo pabaigos dauguma paraiškas teikusių organizacijų kapinaitėse nebuvo nė karto, nors kapinių priežiūrai kai kurios gavo ir po 300 eurų. O padirbėti reikėjo visai nedaug: vasarą nupjauti žolę, nugenėti krūmus, aptvarkyti vieną kitą kapą, dar kartą kapinaitėse apsitvarkyti rudenį iki Visų šventųjų dienos. Atsigirdo kalbų, esą tegul seniūnijos kapus tvarko, tai ne jaunimo darbas“, – nusivylusi kalbėjo vicemerė R. Cirtautaitė.

Gavo pinigus ir… neprižiūrėjo

Savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Šmatauskienė „Bangai“ sakė, kad tarp pateikusiųjų paraiškas buvo organizacijų, atsakingai padirbėjusių kapinėse. Štai Klaipėdos ekologų klubo „Žalioji žemė“ rajono padalinys pateikė net 5 paraiškas ir sutvarkė Dargužių, Kalotės, Kairių – Stariškių, Ketvergių senas kapinaites.

„Dar birželio mėnesį vertinimo komisija įvertino paraiškas, nė vienos neatmetė. Kapinaičių priežiūrai skirta nuo 150 iki 300 eurų. Sutartis su kiekvienu paraiškos teikėju buvo pasirašyta taip pat birželį, jiems buvo pervesti pinigai. Visi įsipareigojo darbus atlikti iki lapkričio 1 dienos“, – sakė S. Šmatauskienė. Tačiau, anot jos, rugsėjo pabaigoje iš 20 kapinaičių dar nebuvo išvis tvarkytos net 13. O dar dvejos kapinaitės buvo tik ką pradėtos tvarkyti, nors buvo įsipareigota jas prižiūrėti ir vasarą, kiekvieną mėnesį pagal nustatytą grafiką.

„Informavome apie šią padėtį seniūnijas. Vietos bendruomenės teisinosi, joj jų planus tvarkyti kapines sugriovė blogi orai, lietinga vasara, ūkio darbai, derliaus nuėmimas. Dabar yra sujudimas, tikimės, kad iki lapkričio 1 d. tos 20 senųjų kapinaičių bus sutvarkytos per vieną talką, nors ir ne nuolat prižiūrint, kaip buvo įsipareigota. Planuojame įvertinti atliktus darbus ir vietoje, ir pagal pateiktas ataskaitas su nuotraukomis“, – sakė S. Šmatauskienė.

J. Gižo kapas jau sutvarkytas

Iš vietos bendruomenių, jaunimo organizacijų nesulaukus patriotizmo net už pinigus, Savivaldybėje svarstoma, ar dar planuoti panašią kapinių priežiūros programą, jei vietos bendruomenėms jos yra tokia našta? O gal tik pirmieji metai ėjosi sunkiau? Kaip ten bebūtų, neveikiančių kapinių priežiūrą planuojama stiprinti ir kitomis priemonėmis. S. Šmatauskienės teigimu, planuojama skelbti konkursą pirkti papildomai kapinių priežiūros paslaugas. Taip pat po vieną ar dvejas svarbias istorines kapinaites, kurios įtrauktos į turistinius maršrutus, pavesta prižiūrėti Gargždų krašto muziejui bei Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrui. (TIC) Štai ilgą laiką, pasak mero pavaduotojos R. Cirtautaitės, buvęs gana apleistas Drevernos laivadirbio Jono Gižo kapas šiuo metu sutvarkytas muziejininkų rankomis. Klaipėdos rajono TIC žada pasirūpinti Vyskupiškių senosiomis kapinėmis, pasižyminčiomis trimis iš ąžuolų išskaptuotomis skulptūromis, taip pat ir Laugalių evangelikų liuteronų kapinaitėmis su išlikusiais kaltiniais kryžiais ir tvorelėmis..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content