Skaitovų konkursas – lyg integruota daugybės dalykų pamoka

„Tai buvo integruota lietuvių kalbos, istorijos, etnokultūros, etikos, kūno kultūros, šokio, muzikos, dailės, tikybos, estetikos, psichologijos pamoka“, – taip gražiai Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurso rajono etapo renginį apibūdino režisierė ir dramos pedagogė, menotyros magistrė, Klaipėdos universiteto lektorė Salomėja Burneikaitė. Ji buvo ir kompetentingos vertinimo komisijos, kuri iš beveik dviejų dešimčių rajono skaitovų išrinko šešis geriausius, o du iš jų delegavo į regioninį turą, pirmininkė.

Rinkosi K. Donelaičio tekstus

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus ir J. Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus organizuotas Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurso rajono etapas buvo skirtas šiais metais minimoms grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms. Todėl skaitovams buvo rekomenduojama rinktis klasiko tekstus ir taip prisidėti prie rašytojo gimimo jubiliejaus paminėjimo. Dauguma skaitovų šios rekomendacijos paisė ir rinkosi didelę išliekamąją vertę turinčius autoriaus darbus. „Tikrai nesitikėjau, jog mokiniai imsis tokio sunkaus darbo – suprasti ir raiškiai skaityti K. Donelaitį“, – pastebėjo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specia­listė Irena Barbšienė. Konkurso skaitovus vertino kompetentinga vertinimo komisija, kurią sudarė I. Barbšienė, J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė ir komisijos pirmininkė režisierė ir dramos pedagogė S. Burneikaitė.

Geriausi – gargždiškis ir veiviržėniškė

Po tris geriausius skaitovus buvo išrinkta dviejose amžiaus grupėse. 5–8 klasių grupėje iš viso dalyvavo 11 skaitovų. Geriausios iš jų pripažintos trys merginos: Lapių pagrindinės mokyklos septintokė Toma Tamošauskaitė, kuri skaitė Vandos Juknaitės romano „Šermenys“ ir K. Donelaičio „Metų“ ištraukas (mokytoja Asta Gilvonauskienė), Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos aštuntokė Gintautė Rusteikaitė, taip pat skaičiusi poemos „Metai“ bei Aldonos Liobytės pasakos „Kuršiukas“ ištraukas (mokytoja Rasa Rusteikienė) bei Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos aštuntokė Lijana Judeikytė, skaičiusi K. Donelaičio pasakėčią „Lapės ir gandro česnis“ (mokytoja Donata Jocytė). Beje, Lijana buvo išrinkta geriausiąja tarp trijų ir deleguota atstovauti Klaipėdos rajonui vasario 22 dieną Telšiuose vyksiančiame Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurso regiono ture.

9–12 klasių arba 1–4 gimnazijos klasių grupėje geriausiais pripažinti Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos trečiokė Redita Norvaišaitė, skaičiusi K. Donelaičio pasakėčią „Vilks provininks“ (mokytoja Irena Juciuvienė), Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos 3g klasės mokinys Dominykas Ivanauskis (mokytoja Giedrė Poškienė) ir „Vaivorykštės“ gimnazistas Albinas Sungaila (mokytojas Vidas Vaitkus), skaitę „Metų“ ištraukas. Albinas pelnė daugiausia komisijos simpatijų ir kartu su Lijana deleguotas į regiono turą Telšiuose.

Paskutinį kartą vainikavo pergalė

Abiturientas Albinas skaitovų konkursuose dalyvauja nuo 5 klasės. Vaikinas šmaikštavo, jog pergale pradėjo ir baigė savo karjerą šiame konkurse. „Geriausias rajone buvau pripažintas, kai skaitovų konkurse dalyvavau pirmą kartą penktoje klasėje. Vėliau dalyvavau kasmet, bet nugalėti nepavykdavo. O šiemet malonus siurprizas – paskutiniai metai mokykloje ir vėl laimėjimas, vainikuojantis visą mano, kaip skaitovo, karjerą“, – šypsojosi gimnazistas. „Metų“ ištrauką skaitęs vaikinas teigė, jog donelaitiška kalba jam prie širdies, todėl tekstą nebuvę sunku perprasti, be to, nemažai padėjo ir mokytoja. Kita geriausia rajono skaitovė veiviržėniškė Lijana pripažino, jog pergalė konkurse jai buvusi labai netikėta. „Skaitovų konkurse dalyvauju jau trečius metus, tačiau iki šiol neteko laimėti. Džiaugiuosi ir jaučiu didžiulę atsakomybę gerai pasirodyti Telšiuose vyksiančiame regiono etape“, – kalbėjo mergina ir pridūrė, jog scenos baimės nejaučia, nes lanko chorą ir yra įpratusi dainuoti auditorijai.

Pagerbti padėkos raštais

Viena iš renginio organizatorių, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė I. Barbšienė visus konkurse dalyvavusius skaitovus apdovanojo padėkos raštais. Specialios dovanėlės įteiktos dviem jauniausiems skaitovams: Šiūparių pagrindinės mokyklos penktokui Aivarui Rupšiui ir Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos penktokui Kristijonui Burbai. Pagal Bronės Bartkienės-Laucevičiūtės pasakojimą užrašytą tekstą „Kaip kaima mergelka ištekiejė“ skaičiusi Vėžaičių pagrindinės mokyklos septintokė Gabrielė Steputytė simboliniu prizu apdovanota už žemaitišką tarmę. Tautiniais rūbais pasipuošusi Gabrielė sakė, jog skaityti „Bangos“ laikraštyje išspausdintą tekstą paskatino lietuvių kalbos mokytoja, kuri padėjo ir gludinti žemaitiškus žodžius. Už puikiai parinktus tekstus, kuriuos skaitė mokiniai, apdovanota Lapių pagrindinės mokyklos pedagogė Asta Gilvonauskienė. Visą konkursą stebėjusi ir skaitovų atidžiai klausiusi Klaipėdos rajono mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė įsteigė savo simpatijų prizą. Knygą „Geriausias katinas pasaulyje“ ji įteikė „Vaivorykštės“ gimnazistui Albinui. „Labai myliu ir visada mylėjau raiškų žodį. Kai mokiausi mokykloje, pati skaitydavau eiles ir kitokius kūrinius. Šiandien noriu pasidžiaugti ir padėkoti mokiniams bei mokytojams už tai, jog dovanojote raiškų žodį, ir už tai, kad jį mylite“, – kalbėjo mero pavaduotoja.

Skaitovų konkursą baigė ir visiems daug teigiamų emocijų suteikė Endriejavo vidurinės mokyklos mokinių programa „Tep vakaruojė mūso senuole“ (mokytoja Laima Kazragienė).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių