Sveikatingumo iniciatyvų rėmimas: kam labiau reikia

„Bendruomenių, NVO sveikatingumo iniciatyvų rėmimas“, projektų atrankos konkursas, kurio tikslas – sumažinti sveikatą žalojančios elgsenos paplitimą tarp Klaipėdos rajono gyventojų ir pagerinti gyventojų sveikatą, sulaukė ir retorinių klausimų, pasvarstymų, kas gali efektyviau pretenduoti į šį konkursą.
Atrankoje – trys kriterijai
Bendra konkursui skiriama lėšų suma – 20 000 eurų. Galimi pareiškėjai yra Klaipėdos rajono savivaldybėje veiklą vykdančios bendruomeninės ir nevyriausybinės organizacijos. Projektų atrankos kriterijuose nurodoma, kad projektas atspindi Klaipėdos rajono sveikatinimo krypčių prioritetus. Viena iš krypčių – 65 m. ir vyresnių asmenų mokymas saugaus elgesio prie vandens telkinių ir mokymas pirmosios pagalbos skendimo atvejais; antroji – 65 m. ir vyresnių asmenų mokymas saugaus elgesio keliuose (nešioti atšvaitus, liemenes ar šviesą atspindinčius rūbus tamsiu paros metu einant ar važiuojant dviračiu ar kita priemone); trečioji – gyventojų sveikatos stiprinimas, išvengiamo mirtingumo mažinimas (onkologinių ligų, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, išorinių mirties priežasčių ir kt.), gyventojų sveikatos raštingumo lygio didinimas.
Asociacijos sporto klubas „Kuršis“ vardu savo pastebėjimais dėl minėto konkurso sąlygų pasidalijo Gintautas Razma, ne vienus metus organizuojantis jaunųjų kuršių vasaros poilsį Drevernoje. Į Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus kvietimą dalyvauti minėtame konkurse G. Razma atsako abejonėmis. „Matome, jog realiai negalime į jokį konkursą pretenduoti. Mes dirbame su vaikais ir šiek tiek apmaudu, kad programos tokios kaip „Bendruomenių, NVO sveikatingumo iniciatyvų rėmimas“ remia tik tuos projektus, kurie iš esmės orientuoti į 65+ senjorus. Klausimas retorinis: ar vaikams tokių kompetencijų nereikia? Pvz.: „mokymas saugaus elgesio prie vandens telkinių ir mokymas pirmosios pagalbos skendimo atvejais“ ar „saugaus elgesio keliuose (nešioti atšvaitus, liemenes ar šviesą atspindinčius rūbus tamsiu paros metu einant ar važiuojant dviračiu ar kita priemone)“? – samprotauja G. Razma.
Gaus papildomų balų
G. Razmos nuomone, dar galima labai stipriai padiskutuoti, kokiai amžiaus kategorijai tokių kompetencijų labiau reikia – vaikams ar senjorams? „Mūsų atsakymas būtų vienareikšmis – vaikams. Ir tam yra nemažai argumentų. Tai mintys pamąstymui ateičiai, į ką tikslingiau tokio tipo programas reikėtų orientuoti“, – su „Banga“ pasidalintame laiške savo poziciją išdėsto G. Razma.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vyriausioji specialistė Miglė Mikalauskaitė „Bangą“ informuoja, kad pagal šią programą paraiškas galima teikti projektams, skirtiems įvairioms amžiaus grupėms, įskaitant vaikus ir jaunimą. 65+ amžiaus grupėms skirti projektai gaus papildomų balų, nes tokie programos prioritetai. Jie buvo nustatyti remiantis „Visuomenės sveikatos 2020 m. stebėsenos ataskaita“, kurioje nurodoma, kad 65+ amžiaus asmenų skendimai ir eismo įvykiai yra dažniausia mirties priežastis, kurios būtų galima išvengti Klaipėdos rajone.
Siekiame mažinti tokių mirčių skaičių, todėl kviečiame bendruomenes kartu spręsti problemą ir vykdyti būtent šių atvejų prevenciją. Už projektus/priemones, kurios nukreiptos į prioritetines sritis, vertinant paraiškas būtų skiriami papildomi balai (tai didina tikimybę pareiškėjui gauti finansavimą), bet tai nereiškia, jog laukiame projektų/priemonių tik šiomis temomis ir tik šioms amžiaus grupėms. Be to, prioritetas Nr. 3 (gyventojų sveikatos stiprinimas, išvengiamo mirtingumo mažinimas, gyventojų sveikatos raštingumo lygio didinimas) yra labai universalus, tiktų plačiam veiklų spektrui ir įvairioms amžiaus grupėms“, – aiškina M. Mikalauskaitė. Ji atkreipia dėmesį, kad asociacija „Kuršis“ gali teikti paraišką projektams, skirtiems ir vaikiškoms veikloms. Apie tai asociacija informuota tiek raštu, tiek žodžiu. Konkurso paraiškų laukiama iki balandžio 7 d.
Vilija BUTKUVIENĖ