Šviesų festivalis Klaipėdoje – inovatyvus projektas

Pirmasis žalios energijos keliu žengiantis Klaipėdos šviesų festivalis vasario 23–25 d. pristatys keliolika inovatyvių, ryškių, aktualių festivalio projektų. Tvarumas, bendruomenė ir palaikymas Ukrainai – trys svarbiausios artėjančio festivalio ašys, kuriomis paremta jau VIII Klaipėdos šviesų festivalio programa. „Išjunk šviesą namuose – šviesu mieste“, – sako festivalio organizatoriai.


Nuo sausio 17 d. Atgimimo aikštėje sumontuota ir iš saulės modulių sudaryta instaliacija „Monolitas“ du mėnesius, iki kovo 15 d., generuos dalį festivaliui reikiamos žalios energijos. Šviesos instaliacija „Monolitas“ – vienas iš svarbiausių 2023 m. Klaipėdos šviesų festivalio projektų, atliepiantis šiuo metu itin aktualias energijos taupymo ir tvarumo temas.
Instaliaciją sudaro 50 saulės modulių, kurie saulės energiją verčia elektra, perduodant ją į tinklą. Sugeneruota energija bus naudojama Šviesų festivalio projektams.
Projektu siekiama Lietuvos mastu atkreipti dėmesį į Klaipėdos šviesų festivalį, ne tik kaip regiono lyderį panašių festivalių kontekste, bet ir lygiavertį konkurentą Europos šviesų festivalių lygoje, kuris generuoja tendencijas ir jas sėkmingai įgyvendina.
Festivalio vakarais, vasario 23–25 d., instaliacija „Monolitas“ „miego“ būseną pakeis į aktyviąją fazę ir taps itin ryškiu akcentu visoje festivalio programoje.
Būsimiems šviesos festivaliams pavyzdžiu tampantis Klaipėdos šviesų festivalis ne tik „Monolito“ instaliacija, bet ir kitais projektais atlieps tvarumo tematiką. Vienas iš tokių projektų – Jono kalnelio salos instaliacija „Gyvenimas saloje“. Kitokio festivalio idėją pagrindžia ir instaliacija „Link saulės“, kuri įsikurs Tiltų ir Turgaus gatvių sankryžoje.
Aikštelėje prie burlaivio „Meridianas“ dėmesį trauks ryškus „instagraminis“ akcentas – instaliacija „Šeimos albumui“. Nors festivalyje šviesos niekada nestinga – paradoksas, geroms nuotraukoms šviesos pritrūksta. Ši instaliacija su patogiu krėslu ir specialiu apšvietimu leis padaryti gražiausias nuotraukas. Projekto autorius – tapytojas Audrius Gražys.
Dėmesį trauks ir ryškesnis nei įprastai laivas-muziejus M52 „Sūduvis“. Į kultūros medžiotoją transformuotas laivas jūriškai papildys festivalio programą.
Antroji Klaipėdos šviesų festivalio diena – vasario 24 d. Ji taps dedikacija ir širdžių palaikymo vakarų Ukrainai. Lygiai prieš metus, vasario 24-ąją, kai startavo VII Šviesų festivalis, Ukrainoje prasidėjo karas. Tapęs palaikymo akcija Ukrainai ir jos žmonėms, festivalis ir šiais metais taps pavyzdžiu, telkiančiu ir kalbančiu apie tai, kas visai šalia mūsų.
Vienas iš ryškiausių VIII Klaipėdos šviesų festivalio akcentų – projektas „Atvertas dangus“ po Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios skliautais. Projekto įgyvendinimo vietoje, šalia Klaipėdos senamiesčio esančioje bažnyčioje, šviesos menininkas visus tris festivalio vakarus kurs atsiveriančio dangaus skliauto iliuziją, tam panaudodamas skirtingus apšvietimo metodus. Vasario 24 d. Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios vidus nušvis Ukrainos vėliavos spalvomis – geltona ir mėlyna. Antrąjį festivalio vakarą 18.00 val. čia bus aukojamos šv. Mišios Ukrainai ir jos žmonėms. Po jų 19 val. susirinkusiųjų lauks jautrus dainininko Roko Spalinsko koncertas.
Išreiškiant palaikymą Ukrainai vasario 24 ir 25 d. 17 ir 18 val. skambės Klaipėdos karilionas. Specialius koncertus dovanoja Klaipėdos miesto savivaldybės koncertinė įstaiga Klaipėdos koncertų salė.
Ant Klaipėdos piliavietės įsikursianti instaliacija „Bėgantys už taiką“ – dar vienas geopolitinius įvykius pasaulyje atliepiantis projektas. Slovakijos menininko instaliacija pristato 50 žmonių figūrų, atkartojančių skirtingas bėgimo fazes – nuo lėto, vos fiksuojamo iki peraugančio į sprintą, o gal net šviesos greitį. Menininkas projektu perteikia šūkį – už taiką, už laisvę, už meną. Instaliaciją sudaro 50 šviečiančių figūrų, kiekviena 2 metrų aukščio, bendras instaliacijos ilgis – 125 metrai.
Vienas iš ambicingiausių festivalio projektų įsikurs Teatro aikštėje. Ant viso Klaipėdos dramos teatro fasado – tiek šviesiosios, tiek tamsiosios dalies, visus pasitiks ryški istorija apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovus, jų šeimas ir draugus.
Spalvingas ir šmaikštus projektas „Didikai prie jūros“ – paradoksalių situacijų istorija. Pieštiniams personažams suteikiant animuotas mimikas, o vaizdą papildant muzikiniu takeliu, Klaipėdos šviesų festivalio svečių lauks nuotaikinga kelionė.
2023-iaisiais Klaipėda mini prisijungimo prie Lietuvos 100-metį. Festivalyje šiai sukakčiai skirtas lazerių projektas „100-mečio tunelis“, kuris festivalio svečių lauks prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“.
Išsamiau apie Klaipėdos šviesų festivalį skaitykite „Bangos“ laikraščio portale www.gargzdai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių