Tarybiniai šuliniai vargina naujakurius
Prieš gerus du dešimtmečius žlugęs Tauralaukio tarybinis ūkis dabarties kartoms paliko tik rūpesčių. Apie tai, kad anuomet Radailių gyvenvietėje plytėjo dirbami laukai, primena čia likę atviri drėkinimo sistemos šuliniai. Į juos įkritusius laukinius žvėris traukia humaniški naujakuriai. O privačių žemių savininkai greičiausiai nė nežino, kad jų sklypuose esantis sovietinis turtas kelia pavojų gyvybėms.
Žvėrys šaukiasi pagalbos
Radailių prieigose gyvenantis Jonas Kairys skaičiuoja kartu su kaimynais išgelbėjęs keturis laukinius žvėris. Iš drėkinimo sistemai pritaikytų šulinių jie traukė šernus bei stirną. Pastaroji, anot gelbėtojo, buvo prasidrėskusi ragą. Be traumų pavyko išsisukti šernams. Tačiau J. Kairys pasakojo, jog jų gelbėjimui teko sugalvoti metodiką – į šulinį nuleisti kopėčias, specialiai paruošta virve apjuosti gyvūną ir tik jį užtempus ant kopėčių, ištraukti. Radailiškis nesureikšmino to, kad gelbėdamas gyvūnus kėlė pavojų savo sveikatai. „Reikėtų išgirsti, kaip į šulinius įkritę gyvūnai cypia. Neįmanoma nereaguoti. Net mano šuo užuodžia, jei kas yra įkritę – vos paleistas iškart skuodžia į laukus“, – pasakojo vyras. Anot jo, tarnybos problemai abejingos. „Policija liepia kviesti gaisrinę, gaisrininkai skuba į gaisrą arba neturi įrangos ir panašiai. Buvome išsikvietę aplinkosaugininkus. Šie pasakė, kad šulinius turėtume patys uždengti kokiais nors dangčiais. Bet juk jie privatūs, negalime savivaliauti“, – pasakojo J. Kairys, priminęs, kad tai daryti tektų dar ir savo lėšomis.
Šeimininkai – kažkas
Kiek tokių šulinių galėtų būti greta jo namų, J. Kairys teigė tikrai neskaičiavęs. Tačiau aplink plytintis maždaug 190 ha plotas anksčiau priklausė Tauralaukio tarybiniam ūkiui, o šiuo metu jis išdalintas į privačius sklypus. Esą seniau čia buvo auginamos daržovės, apie braškių lysves primena žemuogių patalas. Šuliniai buvo naudojami laukams drėkinti.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas BUIVYDAS informavo, kad atvirų šulinių problema Savivaldybei žinoma, tačiau inicijuoti jų izoliavimo darbų nėra kaip: žemės privačios ir iš viso sudėtinga suskaičiuoti visus buvusius šulinius. „Daugeliu atveju jie likę ne valstybinėje žemėje. Negaliu tiksliai atsakyti, ar yra šulinių, kurie priklauso Savivaldybei. Buvome sukvietę seniūnus ir informavome, kad šią problemą iškeltų savo seniūnijose ir padedami senųjų gyventojų surastų likusius galimai atvirus šulinius. Juolab kad šalyje neseniai dėl to jau įvyko nelaimė“, – patikino V. Buivydas.
Radailiškiams beliko apgailestauti, kad žlugus tarybiniam ūkiui ir susikūrus bendrovėms savininkai išsidalijo fermas, nuo šulinių nulupo metalo konstrukcijas, o juos pačius paliko likimo valiai.
Vietiniai radailiškiai nerimauja, jog šuliniai gali prišaukti rimtesnę nelaimę. Greta yra Eketės upelis, prie kurio eina žmonės. Esą trūktų, kad kas tamsoje sugalvotų laukais pasivaikščioti. Baiminamasi, ar nutolusiuose šuliniuose nėra kažkada į juos įkritusių gyvūnų.
Ieškos seniūnija
Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė patikino, jog anksčiau apie atvirus šulinius Radailiuose negirdėjo. Ji stebėjosi, kad žmonės vieni galuojasi su problema. „Esant bet kokiai probleminei situacijai, žmones raginu kreiptis į seniūniją. Tikrai randame būdų, kaip padėti, ar bent nukreipiame į kitas institucijas. Šiuo atveju reikia skubiai sudaryti komisiją, nuvažiuoti į vietą, per registro bazę rasti šeimininkus ir juos informuoti. Kitu atveju gali tik vėją laukuose gaudyti“, – už informaciją dėkojo seniūnė.
Ilgametis Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vincas Letukas patvirtino, kad ties Radailiais buvo kelių dešimčių hektarų ploto dirbami laukai. „Tačiau laistymo sistemos jau per 20 metų nebėra. Savivaldybės balanse šulinių irgi nėra, jie seniai nurašyti. Šuliniai tapo privačia nuosavybe, ir šeimininkai turi teisę juos užversti, išimti, nors ir agurkus juose užraugti“, – kalbėjo V. Letukas. Pasak jo, nenuostabu, kad po žeme buvusius ketaus vamzdžius anuomet daug kas pardavė metalo supirktuvėms. Daug kur liko tik šulinių ritiniai.