Tituluotas gaidys iš Maciuičių
J. Galdikienės ir Romualdo augintiniui bramo veislės gaidžiui parodoje pripažinta pirmoji vieta.
Dekoratyvinių veislių vištų ir kitų egzotinių paukščių kolekcionierei Janinai Galdikienei iš Maciuičių kaimo rūpesčius užgožia džiaugsmas į šiuos pažvelgus. Ji juokavo turinti priklausomybę: pamačiusi gražesnę retos veislės vištą stengiasi įsigyti. Beveik 20 veislių jų turi. Neseniai Klaipėdoje, viename prekybos centre, vykusioje tarptautinėje dekoratyvinių vištų ir balandžių parodoje jos augintiniui bramo veislės gražuoliui gaidžiui pripažinta pirmoji vieta.
Į J. Galdikienės sodybą Maciuičių kaime dažnai užsuka draugai, pažįstami pasigrožėti retų veislių dekoratyvinėmis vištomis, kitais egzotiškais paukščiais. Vien vištų – beveik 20 veislių. Jos įkurdintos skirtinguose voljeruose. Kiekvienos veislės šeimynėlėje – kelios vištos ir gaidys. Taigi pasitinka gaidžių giedojimas. Įdomiausia, kad visų veislių skirtingai atrodantys gražuoliai gieda panašiai. Jiems nė motais – rytas, vidurdienis ar vakaras…
Paukščiai pažįsta savo šeimininkę. Antai tituluotas bramo veislės gaidys sunerimsta atėjus svetimiems žmonėms, o prie Janinos jaukiai priglunda. Jau įprasta, kad kaimo sodybose laikomos išskirtinių veislių dekoratyvinės vištos. Tačiau tokia retų veislių vištų įvairove galima pasidžiaugti tik šioje rajono sodyboje.
„Nespėju kalti aptvarų“, – šypsojosi Janinos gyvenimo draugas Romualdas Šiuškus. „Turiu priklausomybę: pamatau gražesnę retos veislės vištą ir stengiuosi įsigyti, – pasakojo Janina. – Veisliniai paukščiai brangūs, be to, nežinai, ką gali pakišti nesąžiningi paukštininkai.“
Taigi J. Galdikienė, bendraujanti su dekoratyvinių veislių vištų kolekcionieriais, mainosi su jais kiaušiniais ar viščiukais.
Jos paukštyne yra vokiškų, olandiškų, angliškų veislių dekoratyvinių vištų. Gražuolės šilkaplunksnės – kinų.
„Man visos gražios“, – sakė Janina.
Iš tiesų visos skirtingos išvaizdos: kuoduotos, „batuotos“, kitoms vietoj uodegos – plunksnų kuodelis. Bramo veislės vištos stebina savo dydžiu ir grožiu. Čia gyvena penkių atspalvių bramai. Panašūs ir kochinkinai – gaidys sveria iki 5 kilogramų.
Inkubatoriuje perinanti viščiukus J. Galdikienė kalbėjo, jog sunku auginti viščiukus. Pasitaiko perekšlių, bet jų netupdo ant kiaušinių, nes šis procesas alina vištas. Žiemą išperinti įvairių veislių viščiukai jau ūgtelėję.
Atskirame voljere įkurdinta povų porelė. Šiemet povė peri pirmą kartą. Tupi lizde ant penkių kiaušinių, o gražuolis mėlynasis povas nelenda iš pastoginės – saugo savo patelę. Kituose voljeruose – ausytieji, medžiojamieji, auksiniai, sidabriniai fazanai. „Brangus ši pomėgis. Ausytųjų fazanų porelė kainuoja 180 eurų. Jie subręsta per 3 metus ir tik tada pradeda dėti kiaušinius“, – pasakojo J. Galdikienė.
Prižiūrėti tokį paukštyną nėra lengva: reikia valyti, kreikti voljerus, parūpinti žolės. Ir nepigu – iš ūkininkų perka grūdus, o daržovių savo paukščiams užaugina patys. „Šie paukščiai jautrūs – sunkiai ištveria orų permainas, bijo drėgmės, skersvėjų“, – kalbėjo Janina. Ir prisipažino: „Kartais pristingu jėgų, bet žinau, kad privalau eiti pas savo paukščius. O kai judi, esi sveikesnis. Pažvelgus į juos, džiaugsmas apima, jėgų atsiranda.“
J. Galdikienė bendrauja su kitais paukštininkais, per socialinius tinklus susirašinėja net su užsieniečiais. Su Romualdu važiuoja į paukščių parodas. Neseniai Klaipėdoje vykusioje tarptautinėje dekoratyvinių vištų ir balandžių parodoje jų pristatytam bramo veislės gaidžiui paskirta pirmoji vieta.
Susitinka ir su balandininkais, nes turi kelių veislių. Per 7 metus savo retų veislių paukštyne užsiveisė ir ančių, putpelių, pentardų. „Man gražu, malonu į visus savo paukščius žiūrėti“, – šypsodamasi ištarė Janina.