Tvarkinga pašto dėžutė ir tikslus adresas – pristatymo garantija
Į netvarkingas pašto dėžutes gali būti nepristatyta korespondencija.
Gyventojai nustemba negavę korespondencijų, tačiau visai nesusimąsto, kas sutrukdo jų pristatymą. Namas apsodintas medžiais, krūmais, kieme galimai laksto šuo, galbūt laiškininkas suranda pašto dėžutę, tačiau nemato nei ant jos, nei ant namo užrašyto numerio. Tada nebūdamas užtikrintas, ar tai tas adresas, laiškininkas nepristato pašto.
Nuvykę į Veiviržėnus iš karto pastebime renovuotą daugiabutį. Žinodami, kad ne visi atnaujintų namų gyventojai susitvarko pašto dėžutes, nueiname jas patikrinti. Vaizdas nudžiugino – pašto dėžutės atitinka visus reikalavimus.
Laisvės g. 2-ojo namo pirmininkė Inga Beniulienė pasakojo, kad nereikėjo kaimynų įtikinėti naujų pašto dėžučių būtinumu. „Dėžutės jau buvo morališkai pasenusios, iš jų išimti laiškus galėdavo, kas tik norėjo“, – prisiminė moteris.
Paklausta namo gyventoja Janina Ruigienė apie naujai įrengtas pašto dėžutes, pasidžiaugė: „Dabar yra daug patikimiau, galiu užrakinti dėžutę, ir niekas mano laiškų nepaims. Taip pat ir vaizdas yra kur kas gražesnis.“
Pašto dėžutės yra perkamos iš asmeninių gyventojų lėšų, tačiau tai nebetampa priežastimi jų neatnaujinti. „Mūsų namas turėjo sukaupęs šiek tiek pinigų, todėl dėl to problemos neturėjome. Atnaujinimui niekas neprieštaravo“, – teigė I. Beniulienė.
Problema mažėja
Pakalbinus kelių įmonių atstovus galima daryti išvadą, kad dabar žmonės noriai atnaujina pašto dėžutes. „Labai didelių problemų seniūnijoje neturime. Vyresnieji gyventojai pasikabina tvarkingas pašto dėžutes, todėl gauna visas korespondencijas. Šiek tiek sudėtingiau yra su naujakuriais. Jie susitelkia į namo statybą, tačiau nepasistato dėžučių, dėl ko kyla nemažai problemų“, – sakė Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė.
„Gargždų būsto“ direktorius Rimvydas Rameika pastebi, kad žmonės nelabai sureikšmina pašto dėžučių buvimo, nes gauna mažai korespondencijos, daug ką randa internete. „Didelės problemos Klaipėdos rajone nepastebiu, jeigu gyventojai nori pakeisti pašto dėžutes, išklausome visų nuomones ir jiems tada padedame“, – teigė R. Rameika.
Mažesnių miestelių ar kaimelių gyventojai problemas sprendžia kitaip. „Mes visus gyventojus pažįstame, o jie mus, todėl net nesant pašto dėžutės korespondencijas įteikiame“, – pasakojo veiviržėniškės laiškininkės, vairuojančios automobilį, Ilona Radžienė ir Vidmanta Butkuvienė.
Netvarkingos pašto dėžutės – tai ne vienintelė problema, su kuria susiduria pašto darbuotojai. „Gauname netinkamai užrašytus laiškus, kurie kartais pas mus atklysta, nors ta gyvenvietė yra visai kitur. Gerai, kad pažįstame visus gyventojus, kitu atveju, kai netiksliai užrašo pavardes, nežinotume, kam įteikti. O tokių atvejų pasitaiko“, – patirtimi dalijosi laiškininkės.
Laiškai, kurie nepasiekia adresatų, yra ne tik laiškininkų, bet ir seniūnijos rūpestis. „Dalis laiškų atkeliauja pas mus į seniūniją, nes ant jų būna nurodytas tik gyvenvietės pavadinimas. Kol nebuvo suteikti adresai, gyventojai buvo deklaruoti tik prie kaimo gyvenvietės. Kadangi jie vis dar nepasikeičia adresų Registrų centre, laiškai atkeliauja mums. Tada tenka ieškoti jų savininkų“, – kalbėjo Sendvario seniūnijos seniūnė. Kartais tokios paieškos labai sudėtingos, dėl to kai kurie gyventojai laiškų negauna.
- Labai svarbu, kad pašto dėžutė būtų tvarkinga, sandari, rakinama, į ją tilptų gaunama korespondencija, prenumeruoti leidiniai. Be to, pašto dėžutės turi būti aiškiai ir suprantamai numeruotos, įskaitomai užrašytas įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas. Lietuvos paštas primena, kad Lietuvos Respublikos pašto įstatyme numatyta, jog už pašto dėžučių įsirengimą atsakingi pašto siuntos gavėjai – gyventojai, įmonės, įstaigos, organizacijos. Pašto dėžutės turi būti įrengtos laiškininkams lengvai prieinamose vietose:
– daugiabučiuose namuose – kiekvienoje laiptinėje ne aukščiau kaip antrame namo aukšte;
– individualiuosiuose namuose – prie įėjimo į gyvenamąją teritoriją arba ant greta gatvės esančių namų sienų, tvorų, stovelių;
– sodininkų bendrijose – prie pagrindinių įvažiavimų į sodininkų bendriją;
įmonėse, įstaigose ar organizacijose – prie pagrindinio įėjimo į pastatą.
- Pabrėžtina, kad laiškininkams neprivaloma pristatyti siuntą, jeigu pašto dėžutė įrengta jam neprieinamoje vietoje arba jos iš viso nėra. Tokiu atveju gavėjas turi pats atvykti į savo teritorijos paštą ir atsiimti jam adresuotą siuntą.