Užburta levandų grožio, juo dalijasi su kitais

B. Gedrimaitė-Miliuvienė: „Šią vasarą levandų lauke susirinkusios moterys mokėsi pinti vainikėlius, kurie ilgai nepraranda grožio.“

„Save atradau neseniai: šeima, atsakingas darbas valstybinėje įstaigoje – sukausi rutinoje neturėdama laiko sau“, – prisipažino Plikių pašonėje, Grauminės kaime, gyvenanti Birutė Gedrimaitė-Miliuvienė. Ketvirtus metus ji laisvalaikiu mėgaujasi šalia namų puoselėjamu levandų lauku, kurį žada plėsti, paversti įdomių veiklų zona. Levandų grožiu susižavėjusi Birutė nori juo dalintis su kitais – kviečia į edukacijas, siūlo rengti fotosesijas.
Patraukė unikali spalva
B. Gedrimaitės-Miliuvienės sodyboje Grauminės kaime daug gėlių, bet daugiausia vietos skirta levandoms – traukia jų violetiniai žiedai ir savitas kvapas. „Dievinu violetinę spalvą – ji unikali, reta gamtoje, atgaiva sielai. Supratau, kad ji mano – net šios spalvos akinių rėmelius turėjau“, – šypsojosi Birutė.
Ji čia kviečia į edukacijas, fotosesijas – turi idėjų sukurti įdomių veiklų erdvę. Čia Birutė neseniai šventė savo jubiliejinį gimtadienį. „Save atradau vėlai. Šeima, darbas – sukausi kasdienybėje neturėdama laiko įsiklausyti į save“, – prisipažino dviejų dukrų mama B. Gedrimaitė-Miliuvienė, buvusi Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesių komandos vadė.
Pasak pašnekovės, levandos pradeda žydėti po Joninių, o šiemet gamtoje viskas prasiveržė anksčiau. Ir jų grožis šią vasarą atsiskleidė anksti – nuostabus vaizdas saulėtą dieną levandų lauke. Birutė apgailestavo, kad jau blanksta jų žydėjimas. „Ypač gražu buvo praėjusią vasarą: vešlūs krūmeliai buvo gausiai aplipę žiedais, o šią žiemą levandos apšalo, krūmeliai sumenko. Dėl to išgyvena ir kitos jų augintojos. Tikiuosi, kad augalai sustiprės ir kitą vasarą vėl pradžiugins visu savo grožiu. Žinau, kad levandų krūmelius reikia kirpti pavasarį ir jiems nužydėjus, – kalbėjo B. Ged­rimaitė-Miliuvienė. Levandos paplitusios Viduržiemio jūros regiono šalyse – Prancūzijoje ir kitur, bet prisitaiko ir prie atšiauresnio mūsų klimato sąlygų.
Galimybė skleistis gebėjimams
Daugiau nei 10 arų sklype apie 500 levandų krūmelių auginanti Birutė rūpesčių nebijo. Didžiąją dalį užsiaugino iš sėklelių. „Įdomu auginti levandas – galiu ir kitiems patarti, – patikino pašnekovė. – Pirmais metais reikėjo ypatingos priežiūros daigeliams. Tenka rankomis nuravėti kiekvieną krūmelį, kad neužgožtų žolė, bet levandos atsilygina skleisdamos grožį.“
Paklausus, kodėl jai reikėjo levandų lauko, pašnekovė šypsodamasi atsakė, jog atėjo metas atskleisti savo kūrybiškumą, kuris per kasdienius darbus buvo užgniaužtas. „Aš daug metų buvau statutinė pareigūnė. Mano darbas buvo atsakingas, tikslus – baigusi tarnybą metus ilsėjausi, po to pasisodinau levandų“, – kalbėjo Birutė.
Ji Klaipėdos universitete baigusi aplinkosaugos inžinerijos mokslus. „Esu gamtos vaikas, o ji suteikia galimybę skleistis žmogaus gebėjimams. Levandų laukas – mano stichija, pomėgis, – prisipažino B. Gedrimaitė-Miliuvienė, apdovanota menine gyslele. – Dabar dirbu Kretingalės seniūnijoje sekretore – tai ne tik kanceliarinis darbas, dokumentų tvarkymas – ir bendravimas su žmonėmis. Kūrybiška Kretingalės kultūros centro komanda – padedame organizuoti renginius. Ir mane įtraukė į šią veiklą.“
Levandų žydėjimo grožiu džiaugiasi ne viena – kviečia draugus, pažįstamus, bendruomenės žmones pasigrožėti, fotografuotis, rengia edukacijas. Šią vasarą susirinkusios moterys mokėsi pinti levandų vainikėlius, komponuoti puokštes. „Levandų spalvos greitai neišblunka – ilgai galima džiaugtis iš jų nupintais vainikėliais ar sukomponuotomis puokštėmis, – patikino Birutė. – Pagrindui naudodamos levandų stiebelius palaikome tvarumą.“
Muilo gamyba – meditacija
B. Gedrimaitės-Miliuvienės studijų programoje buvo ir chemijos mokslai – šias žinias ji pritaiko dabar gamindama muilą: sujungia aliejų su šarmu. „Esu alchemikė, – juokavo pašnekovė. – Gaminu muilą pagal senovinį receptą – tikrą muilą, nuo pradžios iki galo. Sveriu, pilstau, maišau – tai meditacija, atgaiva sielai, protui, tai kūryba.“
Pasak pašnekovės, natūralaus muilo gamyba draugiška aplinkai. „Šis muilas nesausina odos, nes naudojami geriausi aliejai. Gaminu ne tik su levandomis – ir su medetkomis, liepžiedžiais, ožkos pienu, medumi. Mūsų šeima tik šiuo muilu prausiasi“, – patikino Birutė.
Savo patirtimi ji dalijasi su kitais – edukacijose moko gaminti muilą.
B. Gedrimaitė-Miliuvienė buvo ketinusi levandomis užsodinti didesnį plotą – buvo nubrėžusi Provanso linijas iki pat sodyboje augančio šimtamečio ąžuolo, bet pritrūko laiko ir jėgų. „Reikia įkvėpimo ir naujo pasiryžimo plėsti levandų lauką“, – sakė ji.
Birutė nori plėsti savo veiklą – gaminti hidrolatus, rengti edukacijas ir dalintis savo patirtimi.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content