Užstrigęs remontas, vagims atviros durys ir biblioteka nuosavoje svetainėje

Buvusiame Žadeikių darželyje kultūros namai, biblioteka, bendruomenė ir koplyčia galės įsikurti tik kitų metų vasarą – praėjus 3,5 metų nuo pirmosios sutarties su rangovais.

 

Nuo praėjusių metų gegužės 150 Žadeikių kaimo bibliotekos skaitytojų keliauja į Vidos Padleckienės namus, kurių svetainėje išrikiuotos lentynos su mėgstamomis knygomis, laikraščiais ir žurnalais. Mat bibliotekos, kultūros namų, vietos bendruomenės ir koplyčios patalpų remontas buvusio darželio pastate stringa jau daugiau kaip dvejus metus. Kelių šimtų tūkstančių eurų vertės pastato modernizavimas tempėsi ne tik dėl klampių viešųjų pirkimų procedūrų, bet ir, teigiama, dėl patalpų naudotojų neatsakingumo.

Jau daugiau kaip metus Žadeikių biblioteka veikia bibliotekininkės Vidos Padleckienės namų svetainėje.Knygų lentynos – namuose

Jono Lankučio viešosios biblio­tekos Žadeikių filialo bibliotekininkė V. Padleckienė sako, jog nuolatinis namų durų varstymas gyventi netrukdo, bet, aišku, sukelia šiokių tokių nepatogumų. Svetainėje sustatytos lentynos užstoja saulės šviesą, patalpoje kaupiasi drėgmė, dėvisi namų aplinka. „Nieko tokio, pasidarysime tą remontą namuose vėliau. Bet juk reikėjo kažkur knygas padėti, nes per kultūros namų stogą vanduo varvėjo. Direktorius paprašė laikinai 3 mėnesiams knygas priglausti, kol pastatas bus suremontuotas. Vyras neprieštaravo, jis išeina į darbą, kai grįžta, namuose skaitytojų jau nebėra. Sūnus studijuoja, dukra gyvena ir dirba mieste“, – pasakojo V. Padleckienė, bibliotekininke Žadeikiuose dirbanti jau 16 metų. O ką daryti – vaikai nori knygų, kompiuterio, užsiėmimų. „Mažųjų skaitytojų turiu iš viso 40, daugiausia iki 5 klasės. Ateina ir suaugusių skaitytojų, dažniausiai 50–60 metų amžiaus, kelios moterys naudojasi kompiuteriu susitvarkyti įvairius reikalus. Gauname palyginti daug naujų knygų – tik imk ir skaityk. Pabendraujame su skaitytojais, kavos atsigeriame – juk namų aplinka“, – juokavo bibliotekininkė. Pasak V. Padleckienės, vis dėlto anksčiau buvo daugiau skaitytojų. O kaime skaitymas priklauso nuo lauko darbų ritmo – kai darbai baigti ir dargana, skaitytojai kaip mat prisistato.

Užrakino… žurnalistai

Buvusio Žadeikių darželio pastatas iš išorės atrodo tvarkingai: pakeistas stogas, langai, durys, nudažytas fasadas. Iki pastato „Bangos“ žurnalistus palydėjusi V. Padleckienė apgailestavo neturinti raktų ir negalinti parodyti dar neįrengtų vidaus patalpų. Ir kaip visi nustebome, kai paklebentos durys atsivėrė. Pasirodo, abejos šarvuotos durys buvo neužrakintos – nešk, ką nori. V. Padleckienė apie tai tuoj pat informavo statybos darbus kuruojantį Veiviržėnų kultūros centrą. Iš ten atskriejo atsakymas, kad turi būti darbininkai. Tačiau jų nebuvo ir, kaip vėliau paaiškėjo, tą dieną nė neturėjo būti. Apie 500 kv. m ploto patalpose statybininkų laukia dar daug darbų, nes nėra nei grindų, nei sienų apdailos, nei kitos įrangos. Ne visus daiktus išsinešę ir patalpų naudotojai: stovi senas pianinas, kybo scenos užuolaidos, seni radiatoriai… Palikome pastatą, iš vidaus suktuku užrakinę vienerias duris. Buvo įdomu sužinoti, kodėl remontuojamos patalpos neprižiūrimos, atviromis durimis. Savivaldybės Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas Algirdas Ronkus operatyviai išsiaiškino šią situaciją. „Pastatą turi prižiūrėti pirmojo etapo darbų rangovas įmonė „Lankstinys“. Statybininkai buvo užrakinę duris, tačiau palikę atvirą langą vėdinimui. Atsirado kažkas iš vietinių, įlindo pro langą, išnešė kelis lapus polistireno, nurovė kontrolinį skaitiklį. Tai jau rangovo nuostolis, tai jo atsakomybė, pastatas mums turi būti priduotas, kaip numatyta pagal sutartį. Aišku, nepamaišytų, kad ir patalpų naudotojai būtų šeimininkais“, – sakė A. Ronkus.

Nuo pradžių – kliūtys

Pagrindinė rangos darbų sutartis dėl Žadeikių darželio remonto už daugiau kaip pusę milijono litų buvo pasirašyta 2014 m. sausio 7 d. su UAB „Lankstinys“. „Tačiau dar neturėjome finansavimo sutarties su Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondu (LAAIF), todėl darbai buvo sustabdyti, vyko projektavimas. Parengus projektą 2014 m. spalio 28 d. buvo pasirašyta finansavimo sutartis 167,7 tūkst. eurų sumai, o statybos darbai buvo atnaujinti 2015 m. sausio 5 d. Buvo numatyta apšiltinti išorės sienas, pamatus, pakeisti stogo dangą, langus, duris ir kt. Vidaus darbų projekte nebuvo numatyta“, – pasakojo Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Sarulienė. Tačiau toliau numatyti grindų su šildymu įrengimo ant grunto darbai buvo sustabdyti vasario 17 d. Kodėl? „Todėl, kad pastato 4 naudotojai ėmė teikti savo pasiūlymus: panoro atskirų įėjimų, patalpų pertvarkymo, atskirų sanitarinių mazgų, nes iki tol pastate veikė tik vienas tualetas. Atsižvelgiant į šiuos pageidavimus, teko stabdyti darbus ir užsakyti naują vidaus patalpų įrengimo projektą“, – sakė R. Sarulienė. Po viešųjų pirkimų konkurso procedūrų pernai kovo 18 d. projektavimo sutartis buvo pasirašyta su mažiausią kainą pasiūliusia UAB „Panevėžio miest­projektas“, tačiau šalių susitarimu sutartis buvo nutraukta gegužės 4 d. Pasak A. Ronkaus, projektuotojai pripažino, kad nespės laiku pateikti projekto, o tai toliau trukdys tęsti remonto darbus. Beje, ta pati įmonė, anot A. Ronkaus, vieną objektą rajone projektuoja jau apie 1,5 metų. Vėl teko skelbti naują konkursą – projektavimo darbų sutartis su UAB „NPB projektai“ buvo pasirašyta 2015 m. birželio 12 d., projektas pristatytas… lapkričio 24 d. „Projektavimas užsitęsė ir dėl mūsų kaltės, nes vėl teko koreguoti projektą pagal naudotojų poreikius. Norėjome padaryti visiems gerai ir užstrigome. Tai jau tampa norma visuose objektuose, kai prasidėjus darbams patalpų šeimininkai ima prašyti pakeisti projektą“, – sakė Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas A. Ronkus. „Kalbėkime atvirai – tai problema. Prasideda darbai, prasideda ir patalpų naudotojų žygiai. Nors prieš tai klausiame, prašome, ko norite, ką siūlote. Vadovai turėtų eiti koja kojon su statybininkais, o ne po visko žvalgytis ir sakyti, kad, oi, reikėjo tą sieną išgriauti. Reikia apie viską iš anksto pagalvoti: ir apie pastatą, ir apie kiemą, aplinką“, – sakė rajono mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė.

Laimi konkursą ir bankrutuoja

Šiais metais dėl Žadeikių darželio pastato modernizavimo skubėta pradėti antro etapo rangos darbus. Birželio 1 d. po viešųjų pirkimų konkurso sutartis buvo pasirašyta su UAB „CCM Baltic“, registruota Šiauliuose. „Tikėjomės, kad pastatas pagaliau bus atiduotas eksploatacijai iki spalio 1 d. Tačiau išgirdome kalbų, kad galimai ši įmonė bankrutuoja, dėl neatliktų darbų turi problemų su vienu prekybos tinklu. Išsikvietėme bendrovės atstovus į Savivaldybę, geranoriškai kalbinome, kad jie nutrauktų sutartį, jei iš tiesų bankrutuoja. Tačiau jie išsigynė, o mūsų nuojauta neapgavo – bendrovė išties negalėjo imtis rangos darbų, ir liepos 28 d. nutraukėme sutartį“, – sakė R. Sarulienė. Tuomet skubos tvarka, kad nesustotų projekto vykdymas, rajono Tarybos paprašyta skirti lėšų vamzdynų grindyse montavimo, pertvarų išardymo ir naujų pertvarų įrengimo darbams – šį projektą pavedant Veiviržėnų kultūros centrui. Darbai baigti rugpjūčio 30 d. „Finansavimo sutartis su LAAIF galioja iki gruodžio 31 d., lieka antrojo etapo vidaus remonto darbai, skelbsime vėl viešąjį konkursą. Kol nenupirkome vamzdynų, konkurso skelbti negalėjome“, – sakė R. Sarulienė. Planuojama, kad į modernizuotą buvusio darželio pastatą naudotojai galės įsikraustyti kitų metų vasarą. Pasak specialistų, viso pastato remontas su kiemo įrengimu kainuos apie 600 tūkst. eurų.

Pirkimų įstatymas – netobulas

Savivaldybės specialistai teigia, jog dėl Viešųjų pirkimų įstatymo netobulumo tenka prarasti daug brangaus laiko. „Visko būna: pasiūlo įmonė mažiausią kainą ir bankrutuoja arba apsiskaičiuoja per mažas kainas ir pareiškia, kad nutraukia sutartį, jei papildomai nemokėsime. Jei įtariame, kad piktybiškai žlugdo projektus, galime apskųsti Centrinei pirkimų organizacijai, tada ta įmonė 3 metus negalės dalyvauti konkurse, tačiau tokias priemones taikome retai. Naudojamės sutarties užtikrinimo garantu – draudimu. Finansinės naudos nėra, tačiau draudėjai vėliau prasižengusios įmonės nebedraudžia, o tai jai vėlgi užkerta kelią dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Ir šįkart kreipėmės į draudėjus“, – sakė Statybos ir kelių priežiūros skyriaus specialistai. Anot jų, ką verslas gali padaryti per 3 dienas, Savivaldybė, kol pereina visas procedūras, užtrunka 3 mėnesius. „O žmonės stebisi, ko ta valdžia nieko neveikia, kad pastatai metų metais neremontuoti stovi. Viešųjų pirkimų įstatymas yra, švelniai tariant, netobulas, visos savivaldybės vargsta, visi kalba, kad reikia jį koreguoti, tačiau yra kaip yra“, – reziumavo R. Cirtautaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content