Vaikų dienos centro lankytojams – gyvenimo pamokos

Vaikų dienos centras Gargždų socialinių paslaugų centre – užuovėja, kurioje jaunieji lankytojai mokosi spręsti kasdienes gyvenimiškas problemas, bendravimo įgūdžių. Čia vykdomas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Kartu mes galime nuveikti daug“, suteikiantis galimybę vaikams ir jų šeimos nariams dalyvauti įvairiuose renginiuose, pažintinėse, kultūrinėse išvykose, edukaciniuose užsiėmimuose. Apie tai kalbėjomės su šio centro direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Vilma Bružiene.

Gargždų socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams V. Bružienė.– Kokių galimybių suteikė bendradarbiavimas su kitomis panašias paslaugas teikiančiomis institucijomis?

– Džiaugiamės, jog šiemet itin didelis dėmesys buvo skiriamas Vaikų dienos centro ir kitų socialines, sociokultūrines paslaugas teikiančių institucijų bendradarbiavimui. Plečiant jaunųjų lankytojų akiratį, skatinant jų smalsumą, ugdant socialinius, bendravimo ir kitus kasdienio gyvenimo įgūdžius prisideda vis daugiau suinteresuotų asmenų, įstaigų, partnerių.

Projekto dalyviai patenkinti kasmetinėmis „Linksmųjų ir išradingųjų klubo“ ir „Drąsūs. Stiprūs. Vikrūs“ šventėmis, kurios vyksta bendradarbiaujant su Priekulės socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centru. Tai padėjo centrų lankytojams praplėsti socialinius ryšius, lavinti bendravimo įgūdžius. Kūrybinės užduotys skatina meninę saviraišką.

Stiprėja draugystė su Klaipėdos labdaros ir paramos fondu „Dienvidis“, kuris pakviečia prisijungti prie organizuojamų veiklų, visuomeninių akcijų. Balandį vyresnieji Vaikų dienos centro lankytojai vyko į diskusiją „Aš čia ir visada“ su Gabrieliumi Liaudansku – Svaru. Muzikos pasaulio žvaigždė kalbėjo apie žalingų įpročių ir kultūros nesuderinamumą, neigiamą poveikį santykiams su šeima, draugais. Informacija, kuria jis dalijosi, paremta gyvenimiška patirtimi, o tai leidžia žymiai geriau viską suprasti. Nepamirštame tradicija tampančios Pyragų dienos, kurios metu vaišinome kolegas iš dienos centro „Pastogė“, o mums gardžias lauktuves siuntė „dienvidiečiai“.

– Kaip skatinamas vaikų sąmoningumas, ugdomas atsparumas žalingiems įpročiams?

– Vaikų dienos centras, organizuodamas įvairius susitikimus, išvykas siekia stiprinti vaikų atsakomybę, sąmoningumą, be to, skatina dalyvauti įvairiose akcijose. Kovo mėnesį atsiliepėme į VšĮ „Vaikų linija“ kvietimą dalyvauti ir palaikyti iniciatyvą „Veiksmo savaitė be patyčių“. Veiklas pradėjome su šūkiu „Patyčios bijo tavo nepritarimo“. Per užsiėmimus su psichologu vaikai dalijosi savo patirtimi apie išgyventas patyčias, aptarė jiems aktualias situacijas ir ieškojo sprendimų. Vaikai buvo kaip niekada nuoširdūs ir atviri.

Nuolat vykdomos prevencinės veik­los, kuriomis siekta vaikus įspėti apie žalingus įpročius bei jų pavojų sveikatai. Ir vėlgi neapsieita be bendradarbiavimo ir kitų žmonių iniciatyvos. Gegužę mūsų dienos centre surengta popietė „Išmok pasakyti NE“, kurioje anoniminių alkoholikų grupės narys pasakojo apie neigiamą priklausomybių poveikį asmens ir šeimos gerovei. Vaikai aktyviai dalyvavo diskusijoje su svečiu, nesidrovėjo užduoti klausimus.

– Kaip sekasi formuoti atsakingą vaikų elgesį?

– Per vasaros atostogas didelis dėmesys buvo skiriamas atsakingam elgesiui. Liepą mūsų centre suorganizuotas susitikimas su rajono Policijos komisariato pareigūne Rasa Jonauskaite, kuri vaikams priminė ne tik apie jų teises, bet ir pareigas, informavo apie pasekmes netinkamai elgiantis viešose vietose. Prasidėjus mokslo metams, pareigūnė pakvietė centro lankytojus prisiminti pag­rindines saugaus elgesio gatvėje taisykles dalyvaujant smagiame protų mūšyje „Esu saugus, kai žinau“. Pastebėjus vaikų susidomėjimą policininko profesija, projekto „Kartu mes galime nuveikti daug“ dėka mūsų centro lankytojai apsilankė naujajame Klaipėdos apskrities policijos komisariato pastate. Susipažinę su tyrėjų, kinologų, kriminalistų darbu, vaikai diskutavo apie profesijos pasirinkimą. Tai puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Jaunuosius centro lankytojus skatiname elgtis atsakingai ne tik tarp bendraamžių, suaugusiųjų, bet ir globojant, rūpinantis gyvūnais. Ugdydami vaikų empatiją, supratimą apie rūpestį, dalijimąsi, skyrėme ne vieną išvyką. Liepos mėnesį Gargždų parke su savo keturkojais augintiniais svečiavosi Maltos ordino pagalbos tarnybos kaniterapijos specialistės, pristačiusios, kokį teigiamą poveikį gali daryti gyvūnai ligoniams. Baniulių žirgyne Šiūpariuose pajutome žirgų skleidžiamą energiją, taip pat aplankėme Klaipėdos zoologijos sodo gyventojus. Skleisdami savanorystės idėją bei vedami šūkio „Rūpintis, globoti, mylėti“, jau kelerius metus draugaujame su „Linksmųjų pėdučių“ kolektyvu. Spalio mėnesį mūsų centro lankytojai aplankė laikiną pastogę gyvūnams suteikiančią organizaciją, kurioje praleido žaismingą popietę.

Vienas iš Vaikų dienos centro siekių – skatinti vaikų fizinį aktyvumą, tenkinti judėjimo, saviraiškos, pažinimo poreikius, supažindinti su įvairiomis sporto šakomis. Jaunieji lankytojai vasarą du kartus dalyvavo Gargždų futbolo komandos „Banga“ treniruotėje. Vaikai susipažino su futbolininkų kasdienybe, pasimokė šio žaidimo, o svarbiausia jie dalyvavo azartiškose, draugiškose varžybose.

Vykdant projektą „Kartu mes galime nuveikti daug“ prie vaikų fizinio aktyvumo skatinimo prisidėjo ir Gargždų sporto klubas „Divina Femina“, kuriame suorganizuota zumbos treniruotė. Fitneso ir Lotynų Amerikos šokių treniruotėje vaikai atsipalaidavo, šypsojosi.

– Dienos centro vaikai surengė ne vieną parodą?

– Vienas iš mūsų dienos centro tikslų – tradicijų, papročių, tautinių, kultūrinių vertybių puoselėjimas ir formavimas, kalendorinių švenčių minėjimas. Šiemet vaikai intensyviai ruošėsi pavasario ir žiemos mugėms. Jie gamino žvakes, muilą, darbelius iš gamtinių medžiagų. Dalyvavimas mugėse ugdo vaikų verslumo įgūdžius, atsakomybę.

Neatsiejama mūsų veiklos dalis – vaikų darbų parodų pristatymai. Šiemet Gargždų mieste surengtos dvi Vaikų dienos centro lankytojų darbų parodos. Minint Pasaulinę žemės dieną, Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje centro lankytojai pristatė parodą „Aš ir pasaulis“. Darbelių autoriai atskleidė savo santykį su žeme. Pristatymo metu vaikų kūryba buvo įvertinta apdovanojimais, o šiltus sveikinimo žodžius jiems tarė rajono Savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, Gargždų ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja, Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto narė Voldimara Jasmontaitė.

Lapkričio pradžioje mūsų centro vaikai dalijosi šiluma, pristatydami savo sukurtų žibintų parodą „Uždek žvakelę“. Prie parodos pristatymo programos prisidėjo Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro lankytojai bei vadovai. Rugsėjo mėnesį centro lankytojai žygiavo susipažinti su šio centro veiklomis. Apsilankymas nebuvo paskutinis – jie ir dabar lanko pasirinktus būrelius Laisvalaikio centre, dalijasi įspūdžiais, kaip sekasi konkursuose, išvykose.

– Ar vaikų tėvus įtraukiate į bendrą veiklą?

– Darbas su vaikais neatsiejamas nuo jo artimiausios aplinkos, t. y. šeimos. Įtraukti tėvus į vaiko socializacijos procesą – viena iš mūsų centro siekiamybių. Labai svarbu, kad bendradarbiavimas būtų grindžiamas tarpusavio pasitikėjimu, skatinama mėgautis buvimu su vaiku, dalyvauti bendrose veiklose. Koncerte „Šeima – jėga“, skirtame Tarptautinei šeimos dienai paminėti, mažieji centro lankytojai artimiesiems dovanojo savo kūrinius, eiles ir dainas, dalyvavo linksmuose žaidimuose.

Viešuose renginiuose ne tik skatinamas vaikų – tėvų bendravimas, emocinis ryšys, bet ir stiprinamas vaikų pasitikėjimas įveikiant scenos baimę, ugdomi meniniai gebėjimai. Rugpjūtį mūsų centro lankytojai kartu su artimaisiais dalyvavo Agluonėnuose Jono Čepo sodyboje surengtoje sporto šventėje „Sportuoju su šeima“.

Pasitikdami artėjančias didžiausias metų šventes, gruodžio pradžioje sukvietėme vaikus bei jų artimuosius savo namams pasigaminti advento vainiką. Susėdę prie vaišių stalo, palinkėjome vienas kitam būti atidesniems, dažniau sakyti artimiesiems gerus žodžius, nes kartu praleistas laikas – neįkainojama vertybė.

Adventas – gerumo, dalijimosi laikas. Dėkojame VšĮ „Saugi pradžia“ iniciatoriams už kvietimą dalyvauti jų organizuojamame socialiniame projekte „Kalėdinės vaikų svajonės“, kurio metu vaikai kūrė kalėdinius atvirukus ir juose parašė savo svajones, bei UAB „ScandBook“ už padovanotą žaliaskarę, kuri sužibo Vaikų dienos centre.

Virginija AUKŠTUOLYTĖ

Asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių