2020 Gegužės 29
Kartu su 7 Žemaitijos rajonuose 25 000 egz. tiražu platinamu spalvotu informaciniu-reklaminiu savaitraščiu 

200 gargždiškių skaitė kartu

Gegužės 7 d. minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Gargždų „Minijos“ progimnazijos stadione į akciją „Lietuva skaito“ susirinko 200 gargždiškių. 2019 m. akcijos „Lietuva skaito!“ šūkis: „Nudžiugink nors vieną knygą!“

Paminėti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną gegužės 7-ąją Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka pakvietė įsiliejant į visoje Lietuvoje vykusią akciją „Lietuva skaito“. Gargždiškiai, norintieji siekti vienoje vietoje daugiausia skaitančiųjų rekordo, antradienio vakarą rinkosi Gargždų „Minijos“ progimnazijos stadione.

Enidą Jasmontaitę ir Liepą Šideikytę dalyvauti skaitymo akcijoje paragino Muzikos mokyklos dainavimo būrelio mokytoja. „Patiko, buvo įdomu. Tokių akcijų galėtų būti ir daugiau“, – sakė mergaitės.Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė priminė apie lietuvių tautos pergalę prieš 40 metų trukusią (1864–1904 m.) carinės Rusijos priespaudą, kai buvo uždrausta lietuviška spauda lotyniškais rašmenimis ir lietuviai buvo priversti rašyti kirilica. Spaudos draudimas, nukreiptas prieš lietuvių tautą, jos ekonomiką, socialinę raidą, kultūrą, tautos egzistavimą, nepalaužė lietuvių dvasios. Nors 1863 m. balandžio 4 d. aprobavus Vilniaus švietimo apygardos mokyklų valdymo taisykles, buvo uždarytos visos parapinės ir kitos nevalstybinės mokyklos, kuriose iki tol gana dažnai būdavo mokoma lietuvių kalba, lietuvišką raštą padėjo išsaugoti knygnešiai, daraktoriai ir motinos, mokiusios savo vaikus skaityti lietuviškai. Simboliška, kad kasmet pirmą gegužės sek­madienį švenčiame ir Motinos dieną, o kartais ji sutampa su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena.

Siekiant atminti knygnešių, daraktorių, visuomenės šviesuolių pasiaukojimą kovojant dėl lietuviškos spaudos, 1914 m., praėjus dešimtmečiui nuo spaudos draudimo panaikinimo, pradėta šių minėjimų tradicija. Dar po šimtmečio Lietuvos leidėjų asociacija ir Lietuvos spaustuvininkų asociacija inicijavo skaitymo skatinimo akciją „Lietuva skaito“, kuri vyksta gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Tą dieną įvairiose erdvėse – stotyse, parkuose, stadionuose, darželiuose, mokyklose, bibliotekose – Lietuvoje skaitomos knygos susibūrus draugėn, vyksta susitikimai su rašytojais ir poetais.

Gargždiškiai tądien rinkosi „Minijos“ progimnazijos stadione. Jiems buvo išdalinti lapeliai su gargždiškės Birutės Stasaitienės ir visiems gerai žinomo rašytojo, poeto, publicisto Juozo Erlicko eilėmis. Lygiai 18 val. stadione nuvilnijo B. Stasaitienės eilėraščio „Miesto gimtadieniui“ fragmentai ir šūkis „Yra Gargždai – yra „Banga“. J. Erlicko eilėraštį „Kamuolys“ susirinkusieji baigė tris kartus skanduodami „Kas laimės? Kas laimės? Gargždų „Banga“. Akcijoje dalyvavo ir keli jaunieji futbolininkai su tėveliais. Pabandžius suskaičiuoti visus dalyvius paaiškėjo, kad į kvietimą dalyvauti skaitymo iššūkyje ir siekti vienoje vietoje daugiausia skaitančiųjų rekordo ryžosi 200 žmonių. Po skaitymo pakalbinti moksleiviai sakė atėję paraginti mokytojų, kiti perskaitę skelbimą „Bangoje“, internete ar pakviesti draugų.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Autorės ir Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.


Taip pat skaitykite:

Etnografinio stiliaus sodyba – dalelė Lapių kaimo istorijos
Švarindami daugiabučio laiptines, iššvarino ir sąskaitą
Garbioji gargždiškė amžiams grįžo į tėviškę
Ūkininkas iš Vainotiškės: gyvename vilkų irštvoje
„Magy žaislai“ Gargžduose: kokybė nenuvils, kaina pradžiugins
Ekonominio sunkmečio užkratui – tvirtas ES atsakas

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Žydėjimo terapija

Gal ateityje tapsime kitokie, kitaip…

Plačiau »

Virginija LAPIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook