Įkaitę pelenai pleškina konteinerius Priekulėje ir Doviluose

Vieno maišo, skirto pusiau požeminiam konteineriui, kaina – 500 Eur. Tačiau dar yra pakeitimo, išvalymo kaštai.

Nors daug ir dažnai kalbama apie ekologiją, būtinybę tausoti gamtą, rūšiuoti atliekas, vis dar randasi neatsakingo elgesio pavyzdžių. Per savaitę Priekulėje pleškėjo du pusiau požeminiai atliekų rūšiavimo konteineriai. Vieno tokio požeminiam konteineriui reikalingo maišo kaina – 500 Eur!

Tenka kviesti gaisrininkus

VšĮ „Gargždų švara“ direktoriaus pavaduotojas Raimundas Daubaris „Bangai“ pasakojo, kad ankstesniais metais taip pat pasitaikydavo tokių atvejų. Iš viso per 2020-uosius metus degė 4 pusiau požeminiai konteineriai Gargždų ir Priekulės seniūnijose. Tačiau šių metų pradžia neramina dar labiau. Per vieną savaitę Priekulėje buvo užsidegę 2 pusiau požeminiai konteineriai. „Žmonės į konteinerius sukrato neatvėsusius pelenus, nuo jų užsidega atliekos. Tenka kviesti ir gaisrininkus, tuomet pilamas vanduo. Pastarasis užšąla… Kad žmonės šildosi, tai gerai, bet kad po to tenka visiems padengti nuostolius, tai nenaudinga“, – konstatavo direktoriaus pavaduotojas R. Daubaris.

Anot jo, vieno maišo, skirto pusiau požeminiam konteineriui, kaina – 500 Eur. Tačiau dar yra pakeitimo, išvalymo kaštai. Priekulėje vienas konteineris po gaisro yra pusiau pilnas vandens, jis užšalęs, tad kurį laiką jo nebus galima eksploatuoti. „Blogai, kad nesaugome savo turto. Pats konteineris po žeme yra betoninis, tad jis išlieka nepažeistas. Aišku, gali užsidegti dangtis, tačiau taip dar nebuvo atsitikę“, – pastebėjo pašnekovas. Jis atkreipė dėmesį, kad pusiau požeminiai atliekų konteineriai liepsnoja vis tose pačiose vietose, vadinasi, karštus pelenus pila vis tie patys gyventojai. Tad matantieji neatsakingą elgesį raginami sudrausminti gyventojus, juos įspėti. Pelenus reikėtų atvėsinti, o ne tiesiai iš krosnies į konteinerius kratyti. Šiemet jau degė ir trys vienas šalia kito buvę kubiniai konteineriai Doviluose: lygiai dėl tos pačios priežasties – sukratytų neatvėsusių pelenų.

Į pusiau požeminius konteinerius primetama ir statybinių atliekų, ir eglučių – visko. Tai liudija, kad žmonių atliekų rūšiavimo įpročiai dar tik ugdomi.Augančiose seniūnijose – aikštelių poreikis

Klaipėdos rajone iš viso yra 40 pusiau požeminių atliekų konteinerių aikštelių keturiose seniūnijose. Iš jų 28 – Gargžduose, 10 – Priekulėje ir po 1 – Doviluose ir Agluonėnuose. Joms įrengti naudotos Europos Sąjungos ir Savivaldybės biudžeto lėšos, iš viso apie 722 tūkst. Eur. „Svarbu saugoti sukurtą infrastruktūrą. Reikėtų daugiau pusiau požeminių konteinerių aikštelių ypač augančiose seniūnijose – ir Vėžaičiuose, ir Sendvario. Gargždai taip pat auga, tad ateityje neužteks turimų aikštelių“, – įžvelgia R. Daubaris.

Jis pasakojo, pavyzdingiausiai atliekas rūšiuoja tie, kas turi rūšiavimo konteinerius prie individualių gyvenamųjų namų. Kas naudojasi bendromis rūšiavimo aikštelėmis, elgiasi truputį aplaidžiau. Tačiau gargždiškiai vis tiek atsakingesni nei, pavyzdžiui, priekuliškiai. „Gargžduose, kuomet buvo įrengtos pusiau požeminių konteinerių aikštelės, mums dėl rūšiavimo priežiūros talkino ir Viešosios tvarkos skyrius, ir patys daug pastangų dėjome dėl žmonių švietimo. O Priekulę visa ši informacija pasiekė, matyt, ne taip efektyviai. Tad čia į pusiau požeminius konteinerius primetama ir statybinių atliekų, ir eglučių – visko. Kalbėjome su seniū­ne Dai­va Bliūdžiuviene – reikia švies­ti žmones, ugdyti atsakingo rūšiavimo įgūdžius. Suprantame, kad gyventojų elgesys per dieną nepasikeis, tačiau po truputį turime keistis, juk visi norime gyventi švarioje ir sveikoje aplinkoje“, – neabejoja VšĮ „Gargždų švara“ direktoriaus pavaduotojas R. Daubaris.

Seniūnėms situacija žinoma

Priekulės seniūnijos seniūnė D. Bliūdžiuvienė „Bangai“ sakė, kad kartas nuo karto išties pasitaiko užsiliepsnojančių pusiau požeminių konteinerių. „Tai naujos kartos konteineriai, kurie yra su specialiais maišais, šie ir užsidega nuo įkritusių kibirkštėlių. Dėl nepakankamai išrūšiuotų atliekų, juk pasitaiko ir popieriaus, ir kitų atliekų, kurios gana greit įsiplieskia. Anksčiau būdavo atskiri kubiniai metaliniai konteineriai, juos pakakdavo užgesinti, ir viskas. O dabar dėl sudegusių maišų VšĮ „Gargždų švara“ patiria nuostolius“, – kalbėjo pašnekovė. Pasak seniūnės, kadangi Priekulėje iki šiol nėra centralizuoto šildymo, žmonės daugiausia namus šildo kietojo kuro katilais, tad verta pagalvoti apie atskirus metalinius konteinerius specialiai pelenams, nes tai išties aktuali problema. „Be to, kadangi konteineriai užsidegė antrą kartą toje pačioje vietoje, galbūt įmanoma išaiškinti pažeidėją, neatsakingai išmetantį pelenus, kad tokie atvejai ateityje nepasikartotų“, – svarstė D. Bliūdžiuvienė. VšĮ „Gargždų švara“ direktoriaus pavaduotojas R. Daubaris teigė, kad situacija galėtų pasikeisti, kai Kuodžiuose bus atidaryta stambių gabaritų atliekų aikštelė, tuomet gyventojai ten galėtų vežti ir pelenus.

Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė sakė, jos žmonės, kratydami pelenus, matyt, galvoja, kad šie jau nebeužsidegs. Tačiau kratant pelenus randasi skersvėjis ir, kad ir mažai įkaitusi žiežirba kaip mat užsidega, juolab jei dar prisiliečia prie popieriaus. „Gyventojai taip elgiasi nepiktybiškai, tiesiog nori kuo greičiau atsikratyti pelenais, o apie galimas skaudžias pasekmes tiesiog nepagalvoja. Gali užsidegti konteineris ir nuo numestos nuorūkos“, – mąstė N. Ilginienė.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių