Kelionės – gyvenimo būdas, žadinantis pažinti pasaulį

Taip kalbėjo Ričardas Vaitiekūnas, prieš šventes Gargžduose susitikęs su TAU klausytojais. Pritardamas jų siekiams pažinti ir suprasti pasaulio įvykius, žmogaus savijautą ir jį supančią aplinką, asmenine patirtimi jis akcentavo, jog visada ir visur turime išnaudoti galimybę mokytis.

Dabar jau kaip svečias mūsų mieste, bet ilgą laiką čia dirbęs ir gyvenęs, sako, nuo jų per daug ir nenutolęs. Gargždiškiai R. Vaitiekūną pažįsta pirmiausia kaip geologą, nuo 1982 metų dirbusį čia įsikūrusioje Naftos žvalgybos ekspedicijoje. 1990–2000 m. ėjo AB „Geonafta“ vadovo, vėliau Klaipėdoje UAB „Geoterma“ direktoriaus pareigas. Kurį laiką buvo pasukęs į politiką – vienai kadencijai išrinktas mūsų rajono savivaldybės meru. Dabar politika, sako, nebesidomintis.

Šio meto svarstymų aktualiausia tema sūkuryje – pokyčiai mūsų valstybės valdyme ir visuomenės gyvenime. Tikriausiai atsiras pritariančių, jog anuo laiku savo mąstymu ir nuostatomis jis buvo kiek per ankstyvas mūsų savivaldai… Permainoms dar nebuvo pribręsta, tad sunkiai sekėsi įveikti įsisenėjusius biurokratinius įpročius, racionaliau ir nuosekliau spręsti ūkiškus projektus ir taip priartinti vietinę valdžią prie žmonių. Pats sutinka, jog ne viskas per tą kadenciją pavyko.

Dabar atsidėjęs nuo studijų metų suviliojusioms kelionėms. To pomėgio niekad nebuvo atsisakęs ir eidamas vadovaujančias pareigas. Su bendraminčiais ir šeima yra aplankęs per septyniasdešimt pasaulio šalių, praėjęs aukščiausių kalnynų takais, bekelėmis ir dykumų plynėmis. Alpės, Karpatai, Pamyras, Kaukazas, Pirėnai, Čilė, Ugnies žemė, Indija, Portugalija, Namibijos dykumos, Artimieji Rytai, Peru ir dar kelios dešimtys išvaikščiotų, išbraidžiotų pasaulio šalių. Kelionių nuotykiais ir romantiškais įspūdžiais bei susikaupusia patirtimi tuose žygiuose dabar mielai dalijasi su visais, kas tuo domisi. Nes iš tų žmonių, kurie linkę savo energiją kitiems perduoti.

Prieš trisdešimt metų toje pat mūsų miesto viešosios bibliotekos skaitykloje jis su mažamete dukra pirmąkart gargždiškiams pasakojo apie šeimos turistines keliones. Susikaupė patirtis, kaip gamta ir jos įvairovė veikia žmogų, kuo gyvena ir kaip jaučiasi begalinėje erdvėje, kuri atsiskleidžia aukštai įkopus arba nusileidus į natūraliai susiformavusius urvus žemėje. Nuostabūs vaizdai.

R. Vaitekūnas, sako, spaudos nebeskaitantis, elektroninių knygų taip pat. Didžiausia vertybe laiko spausdintinę literatūrą, stengiasi perskaityti naujausius leidimus. Daug fotografuoja ir filmuoja. Po kelionių to vis daugiau prisikaupia. Gargždų TAU klausytojams pristatė ir pasakojo apie žymiausius lietuvių kilmės keliautojus, kurių pėdsakais ir pats yra sekęs.

Turime didžiuotis, sakė jis, svečiose šalyse išgirdę legendas apie geologą, buvusį Čilės universiteto rektorių ir šios šalies garbės pilietį Igną Domeiką, Sibiro tyrinėtoją Joną Čerskį, mokslininką, rašytoją, esperantininką Antaną Pošką. Taip pat ir šių dienų kelionių organizatoriais – Algimantu Jucevičiumi, Tadu Šidiškiu, garsiuoju žemaičiu alpinistu Vladu Vitkausku. Mums verta prisiminti, jog dar 16-ame amžiuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, kartografas, rengė piligrimines keliones į aukštos civilizacijos Rytų šalis.

Ką duoda kelionės? Visų pirma tai poilsis, atsipalaidavimas nuo kasdieninių darbų ir rūpesčių, tai – sportinis interesas, pažįstamų rato išplėtimas ir, žinoma, įspūdžiai visam gyvenimui. Pagaliau, kaip sako R. Vaitiekūnas, ir galimybė mums, šiauriečiams, pabėgti nuo šaltos žiemos. Nevengia jų šeima žiemos išvykų, slidinėjimo kalnuose.

Ričardas Vaitiekūnas yra išleidęs paties parengtą knygą-fotoalbumą „Himnas saulei ir kalnams“ (2001 m.). Dabar dirba su archyvais, tvarko fotografijų negatyvus, dalyvauja fotoparodose. Ir ragina gargždiškius džiaugtis vandens kelionėmis ar trumpose išvykose pėsčiomis geriau pažinti savo krašto gamtą. Jo žodžiais, žmogus turi mokytis visą gyvenimą, o viena jo pažinimo galimybių – aktyvus poilsis kelionėse.

Aldona VAREIKIENĖ

A. Valaičio nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content