„Banga“ svečiavosi lietuviškoje Romoje

Koronaviruso pandemijos pinklės užvėrė galimybes lankytis kai kuriose užsienio šalyse, tačiau tuo pačiu atvėrė poreikį tyrinėti gimtąjį kraštą. Tad ir „Bangos“ redakcija, pasinaudojusi trumpu savaitės vidurio atilsiu, išvykome į Telšius, Žemaitijos sostinę, kurios septynios kalvos ir architektūra siejama su Italijos perlu – Roma. Kaimyniniame rajone iškylavome, dar ir malonią progą turėdami: jaunųjų korespondentų klubo „Jaunimo erdvė“ narių išleistuves.

Teatras siekia profesionalumo

Telšių miestą pradėjome tyrinėti nuo vieno įdomiausių objektų – šimtamečio Žemaitės dramos teatro, pro kurio langus atsiveria įspūdingas Masčio ežeras. Tik 3 mėnesius dramos teatrui vadovaujanti gargždiškė Ligita Liutikienė kraštiečiams atskleidė, kad eiti naujas pareigas sekasi gerai. „Iki beprotybės pamilau teatrą“, – prisipažino direktorė.

n 2008 m. atidengta skulptūra „Žemaitijos legendos“ šiandien laikoma vienu iš Telšių miesto simbolių. Ji stovi pačiame Telšių centre, Katedros aikštės prieigose. Skulptūra, kiek primenanti Romos vilkę, vaizduoja Žemaitijos totemą – mešką, Žemaitijos motiną, kuri ant nugaros neša tris vaikus ir du meškiukus. Kūrinio autoriai – skulptorius Romualdas Kvintas ir architektas prof. Algirdas Žebrauskas. Prie šios skulptūros turistams pasakojamos žemaičių kilmės legendos ir senovės istorijos apie meškas, auginančias miške paliktus vaikus. Švelniai delnu patrynę meškos nosį, galite tikėtis gero noro išsipildymo. Kad tai tikra, įrodo tokių prisilietimų nublizginta skulptūros nosis.Kol kas teatre tenka spaustis, nes po tuo pačiu stogu dėl daugiau nei dešimtmetį užtrukusios renovacijos glaudžiasi ir Kultūros centras, išsikelsiantis po Naujųjų.

Žemaitės dramos teatras yra bene vienas geriausių mėgėjiškų teatrų Lietuvoje. Didžiuojamasi, kad pokariu jam yra vadovavęs ir žymus režisierius R. Juknevičius. Apie tai teatre byloja jo garbei pastatytas biustas. L. Liutikienė teigė, kad turi užmojų teatrą vėl paversti profesionaliu, mat toks buvo tik 1940–1949 metais. „Tikimės gauti 2 profesionalių aktorių etatus. Jau šiuo metu turime vieną profesionalų režisierių iš Sakartvelo, kurio spektaklis rugsėjį bus premjera. Kitas režisierius atvyksta iš Kretingos“, – minėjo L. Liutikienė. Teatralų kolektyvas – ypač ambicingas ir turintis kūrybiškų planų. Naujas autobusas, tikima, padės patogiau vykti į gastroles.

Planuojama spektaklio premjera

Žemaitės dramos teatras kūrybinį sezoną pradės rugsėjo 16–17 dienomis, tuo metu planuojama rodyti premjerą pagal Ninos Basilios pjesę „Liftas“, režisierius – Badri Tserediani. Spektaklyje vaidina ir Žemaitės dramos teatro profesionali aktorė Margarita Bladženauskaitė.

Dar viena džiugi dramos teatro žinia – laimėtas 13 500 Eur Lietuvos Kultūros fondo dalinis projektas TEATRAS IR CO’VIDEO. Kitas projektas „Šokas“, kuriame profesionalūs šokėjai pasirodys spalio–gruodžio mėnesiais.

Ilgametis dramos teatro darbuotojas, kelerius metus pats buvęs direktoriumi, o dabar renginių aptarnavimo specialistas Kajetonas Šliogeris bangiškius įkvepiančiai supažindino su istorija, parodė parterį, balkoną, sceną. „Teatro salė turėjo būti parapijos salė, dėl to čia tokia gera akustika“, – detalizavo Kajetonas. Spektaklį gali stebėti apie 300 žmonių.

Šiuo metu yra atnaujinama teatro kavinė, kurioje aurą skleis net karšto šokolado kvapas, būdingas geriems teatrams.

Miestas – meškų apsuptyje

Telšiuose redakcijos kolektyvas, lydimas dramos teatro darbuotojos, nuostabios miesto istorijų pasakotojos Aistės, aplankė ir žymiausias miesto vietas. Įspūdį paliko ir Didžioji žemaičių siena, kurios plokštėse įamžinti žemėlapiai, vėliava, kunigaikščiai, žymiosios Telšių meškos, kurių mieste yra net 61.

Puošnųjį miesto vaizdą atskleidė ir aplankytos Bažnyčios – Šv. Antano Paduviečio katedra lengvai sukrėtė įstabiu vaizdu, kuris skleidžia prabangą ir galybę. Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia (telšiškių teigimu, tiesiog mažoji) turi įspūdingą pelargonijų alėją, jaunavedžių sodintą rožių darželį, o nuo ten atsiskleidžia ir Telšių miesto panorama.

Kurortišku vaizdu toliau mėgavomės ragaudami specialius ledus ir kavą „Džiugo namuose“, pašonėje plytėjo blizgantis ežeras. Tikimės į Žemaitijos sostinę grįžti rudenį, kuomet vyks įspūdinga dramos teatro premjera.

Robertas MACIUS

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių