Pašto kasdienybė: nuo keistų dėžučių iki laukiančių skaitytojų

Mobilioji laiškininkė A. Žemgulienė teigė, kad kaimo gyventojai neįsivaizduoja gyvenimo be spaudos.

„Banga“ sulaukė netikėto pranešimo – „Lietuvos paštas“ pasiūlė vienai dienai sėsti į automobilį ir kartu su mobiliuoju laiškininku pamatyti, kaip atrodo naujasis jų darbas. Į namus atskubančio ir siuntas, mokesčius, prenumeratas priimančio asmens funkcija įdiegta tik pernai gruodį. Nors būta sunkumų persitvarkant prie naujų įpročių, tačiau gyventojai dabar yra patenkinti gaunamomis paslaugomis.

Dirbti lengviau

Mobiliosios laiškininkės Angelės Žemgulienės rytas prasideda gana anksti – iš namų išvažiuoja 7.10 val., nes gyvena Daukšaičiuose. „Pirmiausia su kolegėmis išgeriame kavos – tai savotiškas ritualas, pasikalbame, kol sulaukiame pašto – tada jau skirstome. Kolektyvas yra nuostabus – nesu turėjusi geresnio“, – džiaugėsi moteris.

Kai ryte atvykau į Gargždų paštą, mobilioji laiškininkė, su kuria pusdienį važiavau po Girininkus, Samališkę, Brožius, Kausteklius, Veiviržėnus ir kt. vietas, pasitiko ir parodė darbo patalpas. Jos gana kuklios – vietos nėra daug, tačiau užtenka. Aplink keliuose kambariuose vyko intensyvus siuntų, laiškų, laikraščių skirstymas. Juk trečiadienis – diena, kai skaitytojai skleidžia naujus „Bangos“ puslapius, dar neseniai ištrūkusius iš spaustuvės presų.

„Lietuvos pašto“ reforma, kai Klaipėdos rajone pradėjo dirbti mobilieji laiškininkai, įvyko praėjusių metų gruodį. Rajone liko tik trys stacionarūs paštai: Gargžduose, Priekulėje ir Doviluose. Visgi laikas buvo ypač sudėtingas – vyko ateinančių metų laikraščio prenumeratos rinkimas, pagausėjo kalėdinių siuntų. „Pamenu, tada grįždavau namo 20 valandą, nes reikėjo įprasti prie pokyčių, o dar gavome papildomų nežinomų teritorijų, – kalbėjo Angelė pridėdama, kad visgi vasarą įprasti būtų lengviau. – Pasitaikė gedimas, tad keletą gruodžio dienų žmonėms buvo neįmanoma prisiskambinti bendrąja pašto telefono linija 8 700 55 400, kuria galima išsikviesti mobilųjį laiškininką. Žmonės stovėdavo prie kelio, kad galėtų prasitęsti prenumeratą. Dabar jau viskas grįžo į vėžes.“

Prieš važiavimą pas gyventojus pašto darbuotoja į automobilį susikrauna spaudą, laiškus ir siuntinius.Naujos funkcijos nebuvo paprastos. „Pamenu, sudaužiau planšetę. Kitą dieną atėjau ir pasakiau, kad nemoku dirbti ir išeinu. Viršininkė mane nuramino, pranešė vadovams ir viską sutvarkė. Reikėjo įprasti ir prie naujo automobilio (juos gavome visiškai naujus), maršrutų – dabar daug lengviau, – minėjo A. Žemgulienė. – Juk ir dalis žmonių man buvo nauji – nežinosi, koks tai klientas, kiekvienas yra skirtingas.“ Pašnekovei dabar darbo laikas yra nuostabus, nes mėgsta bendrauti su žmonėmis, tik alga galėtų būtų didesnė.

Kai buvo nutarta, jog kaimo vietovėse, dalyje miestelių naikins didžiumą pašto skyrių, žmonės pyko. „Dabar jau yra susitaikę, nes mato, kad nėra blogiau. Gyvenvietėse yra numatytos pastovėjimo vietos, kur mobilusis paštininkas pusvalandį laukia gyventojų, norinčių gauti paslaugas“, – teigė mobilioji laiškininkė.

Moteris pašte 19 metų Veiviržėnuose dirbo laiškininke, vėliau dešimtmečiui išėjo, o prieš dvejus metus vėl grįžo. „Dabartiniame Lietuvos pašte modernizavimo pokyčiai yra jaučiami – dirbti lengviau, nes darbo pabaigoje užtenka planšetėje viską pažymėti, sutvarkyti. Juk anksčiau prenumeratoms tekdavo išrašyti kvitus, viską sutikrinti“, – prisiminė mobilioji laiškininkė.

Spauda gyvuoja

Viena įspūdingiausių ir maloniausių patirčių – pamatyti, kaip prie kelio, laukdami mobiliojo laiškininko, rymo žmonės, norintys greičiau gauti laikraštį, susitinka draugės, laukiančios naujos „Bangos“ ir tik gavusios skuba namo skaityti. Džiugu matyti, kad rajono laikraštis yra gyvas, skaitomas. Kai kur ir vaikai atlėkė paimti spaudą. „Čia pas močiutę atvažiavo atostogauti“, – begale istorijų dalijosi A. Žemgulienė.

Kaimuose gyvenantiems žmonėms svarbus spausdintas žodis. „Vežuosi 129 „Bangas“, šeštadieniais turiu dar kitokių leidinių – kiti užsisako 3–4. Vis atsiranda ir naujų skaitytojų. Vieną rytą kartu su kaimyne gėrėme kavą ir ji man pasakė, kad nori „Bangą“ užsisakyti, nors iki tol to nedarė“, – minėjo mobilioji laiškininkė, kurios vyras nuo pradžios iki pabaigos perskaito laikraštį ir visada primena, kad reikia užprenumeruoti.

Paprašius iš mobiliojo laiškininko galima nusipirkti vokų, pašto ženklų, atvirukų ir kt. „Jeigu norima ką nors išsiųsti, turime ir svarstykles, metrą, lipdukus – viską sutvarkome vietoje“, – akcentavo A. Žemgulienė.

Tenka ir rizikuoti

Angelė kalbėjo, jog ne sykį prašė gyventojų pasistatyti pašto dėžutes, kur jų dar nėra, tačiau dar liko žmonių, kurie jų neturi. „Juk brangiai nekainuoja, galima ir pačiam susikalti“, – pataria laiškininkė primindama, kad pagal dabar galiojančias taisykles, jei nėra pašto dėžutės, Lietuvos paštas neįsipareigoja pristatyti korespondencijos. Įspūdingų pašto dėžučių turi ir Klaipėdos rajono gyventojai – panaudoja senas pieno talpas, net duonines, būna, ir stogelį su sienomis sukala, kad siuntos ir laiškai nešlaptų.

Norinčių išsikviesti mobilųjį paštininką ir sumokėti įvairius mokesčius iš namų daugiausia yra vyresnio amžiaus, bet yra ir daugiavaikių mamų. „Šiek tiek daugiau atsirado per karantiną, nes ne visi galėjo nuvažiuoti į miestą“, – akcentavo darbuotoja. Per važiavimą po gyvenvietes turėjome iškvietimą, kai senjorė norėjo sumokėti mokesčius. „Mūsų amžiuje tai yra didžiausia laimė, kai galime viską sutvarkyti namuose“, – kalbėjo namuose aplankyta Pranutė Andrašiūnienė iš Brožių.

Juk laiškininkai suteikdami pašto paslaugą dar ir klientus išklauso. „Ne visi vyresnio amžiaus žmonės turi giminaičių ar artimųjų, kurie pabūtų ir pasikalbėtų. Ateinu ir kartu su jais pasikalbu“, – pasakojo Angelė.

Visgi būna ne tik malonių akimirkų – kartu su laiškininke važiuodami įdėti laiškų pastebėjome, kad gatvėje už namo teritorijos lakstė palaidas šuo, o yra pakabinta lentelė, kad reikia elgtis atsargiai. Teko per langą persisverti iki dėžutės, nes išlipti – nesaugu. Yra vietų, kur net nauju pašto automobiliu sunku važiuoti. „Vis tiek rizikuojame, o ką daryti? Reikia pristatyti korespondenciją pašto klientams“, – kalbėjo mobilioji laiškininkė.


Mobiliojo laiškininko pastovėjimo vietos seniūnijose (antradieniais–šeštadieniais)

  • Agluonėnų – Mokyklos g. 4 (11.00–11.30 val.)
  • Endriejavo – Mokyklos g. 3 (11.00–11.30 val.)
  • Judrėnų – Mokyklos g. 4 (13.00–13.30 val.)
  • Kretingalės – Klaipėdos g. 12 (11.00–11.30 val.)
  • Veiviržėnų – Laisvės g. 4 (12.00–12.30 val.)
  • Vėžaičių – Gargždų g. 25 (9.30–10.00 val.).

Robertas MACIUS

Autoriaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių