Bendruomenių veiklą gali koreguoti karantinas

Šiūparių bendruomenė įgyvendino sveikatinimo projektą.

Iš nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo programos gautos lėšos skatina gyvenamųjų vietovių gyventojų bendruomeniškumą ir savarankiškumą tenkinant viešuosius poreikius. Pernai Klaipėdos rajone buvo įgyvendinta įdomių ir naudingų projektų. Šiemet seniūnijose taip pat tariamasi, kaip pasidalinti gautas lėšas. Tačiau ne visiems užteks jų įgyvendinti sumanymus – teks prisidėti ir patiems.

Priekuliškiai norėtų dvigubai

Šiuo metu Priekulės seniūnijos nevyriausybinės organizacijos svarsto, kaip pasiskirstyti iš Klaipėdos rajono savivaldybės „Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo programos“ gautas lėšas. Pasak Priekulės seniūnės Daivos Bliūdžiuvienės, paraiškas pateikė 7 bendruomeninės organizacijos, kurioms reikia 26 tūkst. eurų, tačiau skirta 12 tūkst. 328 Eur. Beje, pagal skirstymo metodiką bazinė suma – 3 tūkst. eurų kiekvienai seniūnijai, kintamoji dalis priklauso nuo gyvenamąją vietą čia deklaravusių gyventojų skaičiaus. Priekulės seniūnijoje – 9 328 gyventojai.

Nevyriausybinės ir bendruomeninės organizacijos „Priekulės ainiai“, Priekulės bendruomenė, klubas „Priekulės žirgai“ ir kitos projektuose numačiusios įvairią veiklą – nuo laiptų remonto iki renginių organizavimo. Vieni darbai turės išliekamąją vertę, o kitus atlikus pagražės aplinka, renginiai suburs žmones bendrystei. Antai amatininkų gildija „Lamata“ ketina įgyvendinti projektą „Po pavasario žolynėlius“, kad gaivintų papročius, tradicijas, sukurtų skulptūrų. „Dabar bendruomenės tariasi, kam labiausia reikėtų lėšų, – kalbėjo seniūnė D. Bliūdžiuvienė. – Užsitęsęs karantinas gali koreguoti veiklos turinį.“

Pernai Priekulės bendruomenė įgyvendino projektą „Naujų ritualinių paslaugų sukūrimas Priekulės gyventojams“, kuriam buvo skirta 1 870 eurų. Pasak seniūnės, šiemet planuojama įsigyti laidojimo reikmenų.

Šiūpariuose – lauko treniruokliai

Šiūparių kaimo bendruomenė praėjusį gruodį baigė įgyvendinti projektą „Sveikame kūne – sveika siela“, kuriam buvo skirta 4 600 eurų. Taigi Šiūparių mokyklos-daugiafunkcio centro aikštyne atsirado lauko treniruokliai – patrauklesnė tapo ši viešoji erdvė.

„Projekto partneriu pasirinkome Šiūparių mokyklą-daugiafunkcį centrą, gyventojų pageidavimu nutarėme pirkti lauko treniruoklius. Žiemą gyventojams patogiau mankštintis mokyklos sporto salėje, o kitu metų laiku nebuvo, kur sportuoti, – kalbėjo Šiūparių bendruomenės pirmininkė Marina Žebelienė. – Pasitarę su mokyklos direktore Vilija Rimkuviene nutarėme treniruoklius statyti mokyklos aikštyne, kad visiems būtų matomi ir prieinami. Šalia – atnaujinta krepšinio aikštė su nauja danga. Taigi vieniems galimybė žaisti krepšinį, kitiems – mankštintis treniruokliais.“

M. Žebelienė tikisi, kad Šiūparių kaimo bendruomenė taps aktyvesnė, kūrybiškesnė, vieningesnė, kaimo žmonių užimtumas įvairesnis, ypač senjorų ir jaunimo. „Mūsų bendruomenė džiaugiasi, kad projekto dėka gerinama ir gražinama kaimo aplinka, tvarkomos viešosios erdvės, taip pat skatinamas fizinis aktyvumas“, – dėstė bendruomenės pirmininkė.

Prisidėjo lėšomis ir darbu

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotojos Jolantos Polekauskienės teigimu, iš nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo programos gavus lėšų pernai įgyvendinti įdomūs ir naudingi projektai. Tai skatino gyvenamųjų vietovių bendruomeniškumą ir savarankiškumą tenkinant viešuosius poreikius, bendruomenės nariai galėjo priimti sprendimus dėl viešųjų poreikių tenkinimo. Tačiau pagal programą skirtų lėšų neužteko – bendruomenės nariai turėjo prisidėti savo lėšomis ir darbu, kad įgyvendintų sumanymus.

„Džiugina, kad programos skiriamos lėšos atgaivino apmirusią kai kurių bendruomenių veiklą“, – tvirtino J. Polekauskienė. Antai senosios Kalotės kaimo bendruomenė „Kalotės ateitis“ apleistame gyvenvietės pakraštyje beveik baigė įrengti poilsio erdvę su krepšinio aikštele, pakyla, suolais, treniruokliais, sūpynėmis ir kita. Tam prireikė ir gyventojų paramos, nes 3 520 eurų neužteko visiems tvarkymo darbams, įrangai. „Turės kur susiburti mūsų kaimo žmonės, – džiaugėsi „Kalotės ateitis“ valdybos narė Nina Gendvilienė. – Juk čia gyvena apie 360 gyventojų.“

Anot J. Polekauskienės, išsijudino ir kitos bendruomenės. Pajūrio regioninio parko „Karklės senbuviai“ praėjusiais metais įrengė lauko erdves vaikų judrumui Karklėje. „Mūsų projektui „Vaikų karklynas“ buvo skirta 1 400 eurų. Ankstesniais metais gavome 3 374 eurus, už kuriuos įrengėme lauko erdves sporto mankštai Karklėje“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė Rasa Bučienė.

Šios programos finansuojamus projektus įgyvendinantys nevyriausybininkai, pasak J. Polekauskienės, gali gauti atlygį už darbą: „Skatinu imti, kad bent telefono ar kuro išlaidas kompensuotų. Tačiau jie nedrąsūs, aiškina, jog dirba ne sau. Betgi keičiasi nuostata: viešąsias paslaugas ketinama perduoti nevyriausybininkams.“

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių