Debatai? Tiesiog kalbėjimas į kameras

Pirmadienį LRT viešėjo kandidatai į Seimo narius Gargždų vienmandatėje apygardoje. LRT tai vadina debatais, tačiau realiai tai ne debatai, o tiesiog galimybė kandidatams pakalbėti į kameras. Kaip paaiškėjo, kartais net ne vedėjo pasiūlyta tema.

Į debatus neatvyko Justas Ruškys, o po kelių minučių rinkėjai neteko galimybės išgirsti ir dar vieno kandidato į LR Seimą. Kadangi laidos vedėjas nepakeitė įprastos laidoje numatytos pasisakymų tvarkos ir nesuteikė Petrui Gražuliui galimybės penkias minutes nepertraukiamai (o ne penkis kartus po minutę) kalbėti apie užvaldytą žiniasklaidą ir teismus, tai Petras nusiėmė skydelį ir patraukė savo keliais (sakė, kad dar ir į teismą kreipsis). Taip Petro pasirinkta tema apie užvaldytą žiniasklaidą ir teismus debatų laidoje liko neišplėtota. Jo kolega G. Kniukšta buvo nuoseklesnis ir tęsė praėjusią savaitę pradėtą temą apie miškų naikinimą. Panašiai kaip sename anekdote apie šunį ir blusas, kandidatas per kelias sekundes peršoko nuo korupcijos sveikatos apsaugoje prie korupcijos miškų ūkyje. Beje, šį manevrą (tik gal ne taip tiesmukai) G. Kniukšta panaudojo ir atsakinėdamas į kitus klausimus.

Kai kurie kandidatai tikriausiai nesvietiškai apsidžiaugė, kad vienas ar kitas klausimas (ypač kalbant apie švietimą) tiksliai pataikė į jų turimus paruoštukus ir tiesiog tuos paruoštukus perskaitė. Tačiau žiūrint iš šalies tai atrodė ne kaip laimėjimas, o kaip pavyzdys nesugebėjimo savarankiškai formuluoti savo poziciją. Kartais net paryškindavo ir nesugebėjimą sklandžiai perskaityti.

Vienas iš įdomesnių netikėtumų kliuvo Rasai Petrauskienei, kai, atėjus jos eilei pirmajai atsakinėti, teko rinktis, kas Lietuvai būtų palankesnis JAV prezidentas – D. Trumpas ar J. Bidenas. Kiti turėjo galimybę apgalvoti atsakymą, o kai kada ir pasinaudoti savo patirtimi, tai ir pasimetimo buvo mažiau. Šioje vietoje savo pranašumus išnaudojo Antanas Valys, nors, mano nuomone, nė vienas kandidatas neatsakė taip, kaip derėtų atsakyti į tokio tipo klausimus.

Kandidatų pasisakymų laidoje apibendrinimui pasirinkime analogiją su boksu. Galima pasakyti, kad ši diskusija iš esmės patvirtino praėjusios savaitės įspūdį – rinkimų ringe kol kas geriausiai juda Artūras Bogdanovas ir Alvydas Mockus, tačiau R. Petrauskienė ir Martynas Pocius galėtų ir labiau pasistengti, o P. Gražulis ir G. Kniukšta už nuolatinius bandymus smūgiuoti žemiau juostos neverti rinkėjų dėmesio. Vis dar sunku suprasti A. Valį. Kartais atrodo kaip patyręs kovotojas, o kartais kovoja net ne toje arenoje (ypač, kai akcentuoja savo darbą su A. Brazausku).

Remigijus RIEKAŠIUS

Gargždiškis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių