Detektyvais perpinta pokarinio Klaipėdos krašto istorija

Nuotykių knygų autorius, žurnalistas Mindaugas Milinis, pasitelkęs istorinius duomenis ir meninę išmonę, antrojoje romano „Partizanas“ dalyje atkuria sovietų armijos okupuotos Lietuvos, pokario Žemaitijos ir viso Klaipėdos krašto gyvenimą. Ši 8-oji kūrybingo klaipėdiškio autoriaus knyga neseniai pristatyta Gargždų skaitytojams.

Romanas „Partizanas II“ tęsia prieš penkerius metus išleistos to paties pavadinimo knygos įvykius Klaipėdoje, po Antrojo pasaulinio karo dar tebevadintoje Mėmeliu, buvusios Rytų Prūsijos uostamiestyje. Čia siautėja sovietų kariškių ir nusikaltėlių gaujos. Raudonieji okupantai suiminėjo, žudė vietinius žmones, plėšikavo pasitraukusių į Vakarus klaipėdiškių namuose, organizuodavo baudžiamąsias akcijas prieš partizanus ir juos remiančius krašto gyventojus. Autorius paneigia sovietmečiu plačiai platintą mitą, esą sugriautą uostamiestį po karo atstatė iš visos tuometinės sovietų Sąjungos suvažiavę broliškų tautų savanoriai, nors išties visus sunkiausius griuvėsių šalinimo darbus savo rankomis atliko vokiečių ir kitų Europos tautybių karo belaisviai. Galbūt kai kas iš senolių dar prisimins, kad dabartinio „Kultūros fabriko“ vietoje buvo karo belaisvių lageris, turėjęs pavadinimą „Gulagas Nr. 57“.

Pirmojoje „Partizanas“ knygoje aprašyta, kaip antros sovietų okupacijos metais nuo Tilžės kilęs šaulys Dovas, kurį karo pabaiga užklupo vadinamame „Kuršo katile“, sutinka lietuvių ūkininko sūnų, bėgantį nuo girtų okupantų gaujos ir atsidūrusį miške. Antrajame romane tęsiami judviejų nuotykiai ir išgyvenimai Žemaitijos miesteliuose, Šilutėje, Macikų lageryje. Minimos „vilko vaikų“ graudžios situacijos.

– Romane viskas mano išgalvota, nors kai kurių veikėjų vardai ar slapyvardžiai iš tiesų gali sutapti su tikrais ano meto žmonėmis ar įvykiais, – paaiškino autorius gargždiškiams, kuriuos domino, ar tai tikri šio krašto istorijos faktai. Jis pripažįsta, jog kelias istorijas yra girdėjęs iš buvusių vietos gyventojų lūpų. Bet visi vaizdiniai gimė knygos autoriaus galvoje. Yra tvirtai įsitikinęs, jog mūsų pokario istorija tikrai verta nuotykių romano, kurį susidomėjusi skaitytų jaunoji karta, nepažinojusi okupantų brutalaus siautėjimo civilizuotame pasaulyje ir norinti suvokti mūsų tautos pasipriešinimo bolševikinei ideologijai prasmę.

Mindaugas Milinis yra išleidęs ne vieną 1978–1989 metais vykusio Afganistano karo dalyvių prisiminimų knygą. Jo manymu, žmonėms apie prievartinį lietuvių dalyvavimą sovietų okupacinėse ekspancijose tikrai būtina žinoti.

Literatūros apie Lietuvos partizanus išleidžiama nemažai. Partizanų veikimas irgi vertinamas įvairiai. Buvo heroizmo, pasiaukojimo, žiaurumo, išdavysčių, vidinių dramų ir nevilties. Klaipėdiškio autoriaus nuomone, santykis su savo krašto praeitimi turi būti kiekvienos kartos iš naujo suvoktas ir įprasmintas.

Aldona VAREIKIENĖ

Živilės MARKUTĖS-ARMALIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių