Dragūnų bataliono šauktiniai išlydėti į atsargą

9 mėn. nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą baigę ir aktyviojo rezervo kariais tapę šauktiniai.

2021 metų vasarą Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione devynių mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą pradėjo per 400 karių. Iškilmingoje ceremonijoje praėjusią savaitę šauktiniai išleisti į atsargą. Tuo pasidžiaugti ir karius pasveikinti susirinko gausus būrys artimųjų. Ceremonijos metu kariams buvo įteiktos padėkos, geriausiam kariui įteikta Dragūnų bataliono vado vardinė dovana.


Dragūniška dvasia
Su nuolatine privalomąja pradine karo tarnyba atsisveikino ir Lietuvos kariuomenės rezervu tapo kariai, kurie prieš 9 mėnesius buvo pašaukti į tarnybą Dragūnų batalione. Kartą per penkerius metus jie bus šaukiami į 20–30 dienų trukmės kartotinius mokymus ir pratybas. Dėl vis dar tebesitęsiančios pandemijos atvykimas į iškilmingą karių išleidimo į atsargą ceremoniją buvo apribotas, artimieji galėjo registruotis pas karį į kuopą.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono vadas pulkininkas leitenantas Tomas Auželis pasidžiaugė susirinkusiu gausiu karių artimųjų būriu. „Kaip mėgstu sakyti, be stipraus užnugario stiprus nebus nė vienas dragūnas“, ‒ sakė vadas. Jis kreipėsi į šauktinius, išlydimus į atsargą ir minėjo vieną labiausiai įstrigusį viešą jaunuolio pasisakymą, prasidėjus diskusijoms dėl visuotinės karinės prievolės. „Jaunuolis griežtai teigė, kad yra prieš tarnybą kariuomenėje, kad 9 mėnesiai yra tuščias laiko švaistymas, per kuriuos nieko neišmoks, kad negalės skirti laiko savo asmenybės tobulėjimui. Šiandien esate gyvas pavyzdys to, kad tas pasiklydęs gyvenime jaunuolis buvo neteisus“, ‒ sakė T. Auželis patvirtindamas, kad rikiuotėje vienas iš jaunuolių tarnybos metu pasiekė sportinių laimėjimų, kitas įgijo aukštąjį išsilavinimą. „Kiekvienas iš jūsų šiandien išeisite sustiprėję tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Palikę batalioną jūs visada turėsite per 400 draugų ir bendražygių, su kuriais jus visada sies bendra dragūniška dvasia, ‒ pabrėžė pulkininkas leitenantas T. Auželis. ‒ Šiandien mes gyvename karo akivaizdoje. Todėl prašau jūsų, kai išeisite pro mūsų bataliono vartus, nekabinkite mūsų žalios beretės su drakono ženklu ant vinies. Laikykite ją kuo arčiau širdies. Niekada nepamirškite priesaikos ir būkite pasirengę bet kada sugrįžti atlikti pareigos Tėvynei.“
Karius palaimino Klaipėdos įgulos kapelionas pulkininkas leitenantas Remigijus Monstvilas. „Niekada žmogus nesijaučia taip kilniai, kaip atlikęs pareigą“, ‒ kalbėjo kapelionas. Jis linkėjo kariams išlaikyti dvasios kilnumą ir tvirtybę. „Norėčiau, kad visuomet būtumėte ne tik kūnu tvirti, bet visų pirmiausia – dvasia, ‒ teigė R. Monstvilas. ‒ Dvasios niekas negali nužudyti. Niekas žmogaus negali pavergti, niekas žmogaus negali sužlugdyti. Jeigu dvasia gyva, žmogus yra gyvas.“


Išbandymų laikas
Išleisti į atsargą šauktiniai kalbėjo, kad 9 mėnesiai tarnybos – tai laikas, lydimas iššūkių, išbandymo savęs metas. Tiesa, jų teigimu, visos situacijos užgrūdina.
„Nevertinčiau kaip ilgų ar trumpų mėnesių. Psichologiškai atrodė, kad laikas yra užstrigęs, nes kasdien dienotvarkė buvo tokia pati. Bet šiandien, kai suprantu, kad jau praėjo 9 mėnesiai ir viskas baigėsi, atrodo, labai greitai prabėgo, ‒ sakė Aronas. ‒ Sunkios situacijos padėjo labiau suprasti save, apgalvoti, kodėl aš visa tai darau, kam man to reikia. Supratau, kad tarnyba sustiprina žmogų. Tu gali čia pakeisti savo gyvenimą. Tai tikrai nebuvo laikas, iššvaistytas veltui.“
Savanorė Airida, gyvenanti aktyvų gyvenimą, teigė galvojanti apie profesinę karo tarnybą. „Nesigailiu, kad čia atėjau ir didžiuojuosi, kad praėjau 9 mėnesius. Aš save čia įsivaizduoju“, ‒ kalbėjo Airida ir pasidalijo įsimintiniausiu įvykiu – išbandymu „Dragūnų takas“. „Jis buvo emocionalus, reikėjo išbandyti save, įveikti kliūtis. Kaip, pavyzdžiui, kai šaltoje jūroje bangos muša į veidą ir tu jauti savo kolegų šaltį, kaip jie dreba šalia“, ‒ apie nelengvas užduotis pasakojo Airida. Ji atskleidė, kad užduotis reikėjo įveikti rudenį. Ant jūros kranto, kai žvarbu ir pūtė rudeninis vėjas, teko daryti atsispaudimus, atsilenkimus, taip pat vyko grupinis darbas – miškuose teko tempti ir kilnoti rąstus. „Turėjome visi pereiti, jei norėjome gauti mūsų žaliąją beretę su kokarda, t. y. drakonu“, ‒ minėjo Airida pridurdama, kad tai buvo galimybė parodyti, ko išmokai, kiek sustiprėjai tarnybos metu.
Šauktinė Aistė įsitikinusi, kad merginos nesigailėtų išbandžiusios save. „Per 9 mėnesius tu patirsi labai daug, bet po to gali išeiti ir būti civiliniame gyvenime. Nebūtinai pasilikti kariuomenėje. O galbūt ir pasilikti – gal atrasi save, ‒ samprotavo Aistė. ‒ Čia mes gauname žinių, nėra melo, skleidžiamo internete, gauname tikrą informaciją, jos nėra per daug.“


Vykdyti pareigas
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalio­no vado pulkininko leitenanto T. Auželio teigimu, po kiekvieno šaukimo maždaug apie 10 proc. karių išreiškia norą tęsti profesinę karo tarnybą. Jis pakartojo, kad 9 mėnesiai tarnybos nestabdo gyvenimo, o motyvuotiems, turintiems noro žmonėms kariuomenė net ir padeda. T. Auželis minėjo, kad išlydėti į atsargą kariai turi būti pasiruošę vėl bet kada būti pašaukti. „Ne tik mes, kariai, bet ir visi atsakingi Lietuvos piliečiai turime būti pasiruošę netikėtumams. Bet nemanau, kad dabar verta panikuoti. Kaip sakau savo kariams, jeigu norime gerai tarnauti, reikia gerai vykdyti savo pareigas. Jeigu mes visi kaip piliečiai gerai vykdysime savo pareigas, manau, mūsų šalis tikrai bus saugi“, ‒ įsitikinęs pulkininkas leitenantas T. Auželis.
Jau po kelių savaičių, balandžio 4 d., tarnybą Dragūnų batalione pradės kita šauktinių laida.

Monika CALZONAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių