Drevernos žvejų kaimo dvasia atgijo šventėje

Drevernos kaimo ir žvejų šventės dalyvius pasveikino rajono meras B. Markauskas, Priekulės seniūnė D. Bliūdžiuvienė, Bangpūtys ir rajono mero pavaduotoja V. Riaukienė.

Drevernos kaimo ir žvejų šventė „Ant marių kraštelio“ šiemet šurmuliavo birželiui persiritus į antrąją pusę – anksčiau nei įprastai. Jos organizatoriams teko prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių, tačiau renginio dvasią pavyko išsaugoti. Pagarba buvusiems žvejams sklido iš fotografijų parodos, jų sunkią dalią apdainavo folkloro ansambliai. Dešimtmečius žvejyba vertęsis kaimas tampa turizmo, poilsio traukos objektu. Drevernos uoste vyko dalis šventės linksmybių.


Unikali folkloro programa
Trečią birželio šeštadienį prie Drevernos kultūros namų žvilgsnį traukė fotografijų paro­da, kurioje fotografai Stasys Šeštauskas, Arūnas Baltėnas ir vietiniai fotomėgėjai per kelis dešimtmečius įamžino įvairių kartų žvejų gyvenimo akimirkas, nuotaikas. Kasmet į šventę žvejų ateina vis mažiau, bet ir šiemet jos nepraleido buvęs garbus žvejys Adolfas Šikšnius su šeima, savo giminaičiais. Kaip išradingai dreverniškiai švęsdavo žvejų šventę, buvo galima įsitikinti tą dieną etnografinėje Jono Gižo sodybos valtinėje, peržiūrėjus garso ir vaizdo albumą „Kaip mes švęsdavome“.
„Drevernos bendruomenė senstelėjusi, kaimas keičiasi, bet pokyčiai priimami skirtingai“, – patikino Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorė Virgina Asnauskienė. Jos sumanymu, viena iš svarbiausių šio renginio dalių – folkloro programa „Mezgu tinklą plono šilko“. Joje dalyvavo įvairūs folkloro ansambliai – ne tik dreverniškės „Žvejytės“, priekuliškis „Vėlingis“, bet ir Gargždų „Cyrulelis“, Klaipėdos etnokultūros centro „Alka“, „Senoliai“, Šilutės – „Verdainė“.
„Tai unikali programa – vienoje vietoje, J. Gižo sodyboje, skambėjo dainos apie žvejus, sunkią jų dalią. Popmuziką galima bet kur išgirsti, o folklorą… – dėstė V. Asnauskienė, „Žvejyčių“ vadovė. – Nejauku pagalvojus, kad tai gali tapti istorija, nes dauguma folkloro ansamblių dalyvių – vyresni žmonės. Jeigu jaunimas nepuoselės, folkloro tradicija mirs. Ir pirmiausia tai nutiks kaime.“

Laivadirbio J. Gižo sodyboje susirinko folkloro mėgėjai ir puoselėtojai.

Negrįžusiųjų atminimui – vainikas
Šioje šventėje ypač įspūdingai skambėjo folkloro ansamblio „Alka“ teatralizuota muzikinė programa apie vėtrungių meistrą Ernstą Vilhelmą Berbomą.
Folkloro ansamblius pasveikino Priekulės kultūros centro direktorė Rūta Steponavičienė. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus patarėjai J. Polekauskienei pastebėjus, jog šių pasirodymas – tarsi vaizdas iš fantastinio filmo, V. Asnauskienė atsakė, kad reikia apsirengti šišioniškių tautinius rūbus, išmokti šio krašto liaudies dainų ir tęsti tradiciją, nes ji atsidurs istorijos archyve.
Folkloro programos dalyviai po koncerto iš laivadirbio J. Gižo sodybos suplaukė į senovinių valgių rekonstruktorės Editos Nurmi kiemelį, kur dainininkus ir muzikantus vaišino senoviniais patiekalais. Pasak V. Asnauskienės, jos veikla gražiai įsiliejo į Drevernos kultūrinį gyvenimą.
Pasistiprinę folkloro ansamb-lių dalyviai patraukė į Drevernos uostą – šio krašto dainomis ir šokiais pasitiko Bangpūtį. Iš atkurto senovinio burinio Kuršių marių laivo – reisinės „Dreverna“ jis rėžė sveikinimo kalbą. Šventės dalyvius pasveikino ir rajono Savivaldybės meras Bronius Markauskas, mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė. Negrįžusių žvejų atminimui į marias išplukdytas Drevernos skyriaus darbuotojos Aldonos Stasiukėnienės nupintas vainikas.
Apdovanoti krepšinio turnyro „Žvejo taurei 2022“ nugalėtojai, o vakare Drevernos uoste skambėjo populiarios muzikos koncertas. Renginį paįvairino tarptautinio projekto SPARSE dovana – šiuolaikinio cirko „Kanta Company“ spektaklis „107 ways to deal with pressure“, Gargždų krašto muziejaus etnografinės J. Gižo sodybos darbuotojai, pristatę dr. Elenos Matulionienės parodą „Lietuvininkų delmonai“. V. Asnauskienė džiaugėsi, kad muziejininkai prisidėjo prie Drevernos kaimo ir žvejų šventės. Muziejaus darbuotoja Violeta Bakšenskienė parengė keramines dovanas.


Pagerbs senbuvius
Drevernos bendruomenė liepos 9 d. susiburs į kitą šventę „Namai yra kelias“. „Šiame kaime yra apie 50 gyventojų, kurie čia gimę ir užaugę – juos pagerbsime apdovanodami.
Su kolega Zigmu Lyg­nugariu šnekinome 12 aktyvių dreverniškių, kurie čia atvyko gyventi iš kitų regionų ar net užsienio, kaip antai Trūdė Krauleidytė grįžo į savo motinos gimtinę. Mes sukūrėme apie juos filmą „Dreverna: prisimename, mylime“, – atskleidė V. Asnauskienė.
Bendruomenės šventėje bus atidarytas kaimo centre įrengtas fontanas, dalyvaus Gargždų kultūros centro diksilendas, vadovaujamas Bronislovo Vaičiaus. Šventės dalyviams dainuos operos solistas Liudas Mikalauskas.


Virginija LAPIENĖ
Drevernos skyriaus archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių