Dvasinės tiesos paieškų atspindžiai gargždiškio tapyboje

Parodos atidaryme V. Sajauskas su žmona Daiva ir kitais artimaisiais.

Tarptautinį menų festivalį „Ruduo Gargžduose“ papildė gargždiškio Vytauto Sajausko tapybos darbų paroda. Ją įkvėpė baltų senovinio tikėjimo susiliejimas su krikščionybe. Gargždų kultūros centre gražiai derėjo spalvos ir muzika, bet tą vakarą mažai buvo norinčiųjų tai pajusti. Tačiau menininkas, mūsų mieste surengęs pirmąją parodą, neslėpė džiaugsmo, kad jo darbai gražiai pristatyti visuomenei. Ir viltis, jog paveiksluose užkoduota žinia, kad nevalia pamiršti protėvių praeities, reikia pažinti tikėjimo šaknis, mylėti Tėvynę, tautą. Parodą galima lankyti iki lapkričio 8 d.

Kūrybos temas praturtino pomėgis

V. Sajausko tapybos darbų paroda – be pavadinimo, palikta spręsti pačiam žiūrovui. Vietoj prisistatymo autorius pateikia ištrauką iš Šventojo Rašto. Citata „Iš viso to patyriau, kad žmogui nieko nėra geresnio, kaip būti linksmam ir gera daryti savo gyvenime“ – nuoroda, kad menininko vaizdiniai susiję su tikėjimu, giliamintiški. Tačiau tai ne religiniai paveikslai – autorius prieš religinius stereotipus.

„Parodą įkvėpė apmąstymai, kaip baltų senovinis tikėjimas susiliejo su krikščionybe“, – atskleidė V. Sajauskas, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos dailės mokytojas. Dailės pedagogiką baigusio, nuo vaikystės aistros tapyti lydimo gargždiškio pomėgis – krikščionybės istorija ir biblistika (Šventojo Rašto analizė). Jis atsirado Klaipėdos universitete baigus teologijos ir psichologijos magistro studijas.

Paveikslai išdėstyti nuosekliai atspindint pagrindinę parodos temą – nuo seniausio tikėjimo apraiškų – pagonybės iki virsmo į krikščioniškąją religiją. Jie tematiškai papildo vienas kitą.

Menininko dėmesį patraukusiuose daiktuose – apeiginėje lazdoje, žirgo puošybos bei kituose senoviniuose amuletuose atsispindi pagoniškos jausenos vaizdiniai. „Lietuvio gyvenime žirgas gyvybiškai svarbus, todėl jis buvo garbinamas. Dviejuose paveiksluose yra šis motyvas. Kiti daiktai – briedžio ar šerno galva atspindi lietuvio ryšį su gamta, unikalią jauseną, dvasingumą“, – kalbėjo V. Sajauskas.

Posūkis į tikėjimą

Parodoje dėmesį patraukia pirmasis paveikslas „Veidai“ – kitoks nei kiti. Tai Vytauto jaunystės kūrinys, tikriausiai meninės brandos pradžia. „Tai pradžia posūkio – susidomėjimo tikėjimu“, – patikslino menininkas. Pasak jo, dvasinės paieškos visada lydi žmogų. „Mūsų tauta buvo dvasinga, todėl ir išliko. Ir turi ateitį, – tvirtino parodos autorius. – Ieškodamas dvasinės realybės žmogus kūrė savo dievus, religiją, – kalbėjo V. Sajauskas. – Savo paveiksluose norėjau atskleisti, jog tikėjimas visuomet lydi žmogų, bet atgyja reikšmingiausiais gyvenimo laikotarpiais. Senovėje lietuviai garbino medžius ieškodami pagalbos dramatiškose situacijose, ilgėdamiesi išėjusiųjų.“

Anot jo, žmonėse gajūs stereotipai apie religiją. Religiniai paveikslai dažniausiai liūdni, tragiški. „Mūsų modernistai turėjo kitokio dvasingumo šaknis, – kalbėjo menininkas iš Gargždų, kuris žavisi tarpukario modernistais. – Spalvos veikia žmogaus emocijas, todėl stengiuosi, kad paveikslai nebūtų niūrūs.“

Linkėjo branginti Tėvynę

„Iš laisvo kūrybiškumo gimę savito stiliaus kūriniai. Išjausti ir išmąstyti. Tapybiški, ypač peizažai. Vientisa paroda rodo ryškų kūrėjo stilių, – V. Sajausko kūrybą apibūdino parodos atidaryme dalyvavęs Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos dailės mokytojas Gintautas Našlėnas. – Klasikinis modernizmas.“

V. Sajauskas šypsodamasis prisipažino, kad Adomui Galdikui, modernizmo tėvu laikomam tapytojui, jis paskyręs vieną paveikslą.

Menininko įkvėpimas – gamta, protėvių gyvenimas, tikėjimas. Antai vienas paveikslas nutapytas bažnyčioje išvydus istorinį reljefą, vaizduojantį, kaip prūsai išvijo kryžiuočius.

Parodos atidaryme renginio vedėjos Kristinos Kazlauskaitės-Kažukauskienės paklaustas, kiek kainuoja jo paveikslai, V. Sajauskas atsakė, kad jie neįkainojami. Tai esąs jo vidinis pasaulis – savaip suprasti ir perduoti vaizdai. Autoriaus troškimas, kad tautos istorijai, protėviams skirti kūriniai rastų atgarsį žmonių širdyse – stiprintų meilę Tėvynei, tautai, skatintų saugoti savo šaknis.

Menininką pasveikino Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė. V. Sajausko sielą šildė susirinkę artimieji, kolegos, bičiuliai.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių