Džiazo muzika Gargžduose skatino aukoti ukrainiečiams

Pasaulinei džiazo dienai paminėti ir Ukrainai palaikyti skirtame Gargždų muzikos mokyklos Džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokinių ir mokytojų koncerte skambėjo ir džiazo muzika, ir ukrainietiškos dainos. Po koncerto viešnia iš Ukrainos I. Beza (šešta iš kairės) dėkojo Gargždų muzikos mokyklos mokinių tėvams, kad ugdo savo vaikus, nes mokytojams labai svarbus vaikų tėvų palaikymas. „Jūs, Lietuvos žmonės, nuostabūs, atviromis širdimis mūsų tautai. Mums labai reikia jūsų palaikymo ir ne tik finansinio, bet ir dvasinio, ir jūsų maldų mums reikia. Jūs – su mumis. Mes jaučiame tai ir mums lengviau. Tegu Dievas sergsti jūsų namus, duoda taiką. Tai visų svarbiausia“, – jautriai kalbėjo I. Beza.

Įkvepianti muzika, susieta su kilniu tikslu, negali palikti abejingų. Pasaulinei džiazo dienai paminėti ir Ukrainai palaikyti skirtame Gargždų muzikos mokyklos Džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokinių ir mokytojų koncerte praėjusį ketvirtadienį Kultūros centre atlikėjus pasitikėti savimi skatino klausytojų aplodismentai, o jautrūs ir dėkingumo kupini viešnios iš Ukrainos žodžiai, ukrainietiškos dainos jaudino iki ašarų. Gargždiškiai atvėrė širdis ne tik muzikai, bet prisidėjo ir prie paramos Ukrainos gynėjams.


Laukia vietinių atlikėjų
Į Kultūros centro salę klausytojai rinkosi neskubėdami, prieš tai fojė apžiūrėję gargždiškio fotografo Virgilijaus Skuodo parodą „Paskirstymo punktas“, dalydamiesi išgyvenimais, kuriuos žadina ukrainiečių, ginančių savo šalį, kova su agresore Rusija. „Labai jaudinamės dėl ukrainiečių, matydami karo vaizdus. Klaipėdoje bute apgyvendinome ukrainietę su 8 metų mergaite. Supirkome viską, ko reikia žmogui gyvenimo pradžiai svetimoje vietoje. Moteris jau susirado darbą ir dirba“, – pasakojo Genovaitė Zita Kavaliauskienė, kurią į koncertą atvedė ir meilė muzikai, ir noras palaikyti Ukrainą. „Iš Ukrainos yra mano anūko žmona. Kai susituokė, jie apsigyveno Lietuvoje, bet jaunosios mama ir brolis liko Zaporižėje. Naujuosius metus anūko uošvė sutiko Lietuvoje. Kvietėme ją ir prasidėjus karui, bet nevažiuoja“, – šeimos giminystės ryšius atskleidė gargždiškė Janina Vaičienė.
Sužinojusi, kad Gargžduose bus džiazo vakaras, Jovita Kupšienė sakė atidėjusi visus reikalus. „Gargžduose daug talentingų žmonių, o Muzikos mokykla ugdo talentus. Man labai įdomūs vietinių kolektyvų pasirodymai. Norėtųsi, kad seniūnijų, bendruomenių šventėse dažniau dalyvautų saviveiklininkai, o ne samdyti profesionalai. Vietiniai atlikėjai suteikia šventėms jaukumo“, – sakė kultūros darbuotoja, pati dalyvaujanti įvairių kolektyvų veikloje ir ypač mėgstanti džiazą.
„Surengti džiazo ir moderniosios muzikos koncertą – džiaugsmas ir mums, pedagogams, ir vaikams. Konkursai nėra tokie svarbūs, kaip yra svarbu vaikus išvesti į tokią sceną, kur vyksta garso repeticija, kur visą dieną būna scenoje ir tik prieš pat koncertą truputį pailsi. Vaikams pasirodymas scenoje publikai pranoksta visus laimėjimus konkursuose, kai visus metus dirba su dviem kūriniais“, – įsitikinęs Gargždų muzikos mokyklos Džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokytojas ekspertas Sigitas Stalmokas, matęs, kaip spindėjo atlikėjų, besiruošiančių koncertui, akys.


Neatsiejo nuo paramos
„Jei esi sutvertas kūrybai, meilei, pergalėms, vadinasi, esi sutvertas gyventi taikoje. Tačiau karas išmoko viską prarasti ir tapti tuo, kuo nebuvai. Didelė dalis ukrainiečių tapo kariais, dalis – aukomis, o kiti – pabėgėliais. Klaipėdos rajone saugų prieglobstį rado daug iš karo siaubo ištrūkusių ukrainiečių. Tarp jų ir Irina Beza. Jos šeima apsigyveno svetingoje muzikos pedagogų Vlados ir Sigito Stalmokų šeimoje. Irina – kvalifikuota vokalo pedagogė, ir dabar nuotoliniu būdu mokanti Ukrainos vaikus“, – vakaro viešnią, kuri jautriai kreipėsi į susirinkusiuosius, sugiedojo Ukrainos himną ir atliko ukrainietiškų dainų, pristatė koncerto vedėja Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė. Koncerto organizatoriai muziką pasitelkė kilniam tikslui: kvietė pagal galimybes aukoti kovojantiems Ukrainos gynėjams. Už surinktus pinigus bus perkamos karių gyvybes gelbstinčios apsaugos liemenės, o jos turėtų pasiekti Vyšhorodo, iš kurio ir kilusi Irina, gynėjus.
„Buvo laikai, kai džiazo stiliaus muzika buvo draudžiama. Šaltojo karo metu džiazo atlikėjai pasitraukė į pogrindį tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Žmonės galėjo pasiduoti, groti ką nors kita, tačiau jie taip nepadarė, nes tikėjo muzika ir tuo, kad yra gerųjų pusėje, nes gėris visada laimi. Ir dabartinė situacija Ukrainoje kiekvienam yra labai aiški: visi žino, kas yra gerieji, kas yra blogieji, o gėris tikrai nugalės, svarbu, kad mes visi susitelktume. Svarbus kiekvieno nors ir mažas indėlis. Nėra mažų darbų, yra tik dar nepadarytų, bet padarykime tai kartu“, – aukoti Ukrainos gynėjams kvietė K. Kazlauskaitė-Kažukauskienė. Jai pritarė Muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė ir Kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė.
Džiazo ir moderniosios muzikos koncerte Gargždų muzikos mokyklos mokiniai, kuriuos ugdo muzikos pedagogai S. Stalmokas (saksofonas), Edita Bodrovaitė-Rukienė (vokalas), Vaidotas Rukas (gitara), Antanas Balsys (gitara), Justas Katauskis ir Marijus Sūdžius (fortepijonas), Mykolas Eiva (mušamieji), atliko 15 kūrinių. Ansamblio „Soloja“ nariai Jogailė Šašytė, Santa Sireikytė, Gabrielė Andriejauskaitė, Emilija Srėbaliūtė (vokalas), Paulita Vendelytė, Minija Skarbaliūtė, Jokūbas Žemgulis (saksofonas), Adrijana Augustytė, Benas Pocius (klavišiniai), Agilija Stučinskaitė (gitara), Domas Dragūnas (bass gitara), Patricija Antanavičiūtė (perkusija), Renaldas Monstavičius (mušamieji) sulaukė gausių žiūrovų plojimų ir gėlių.
„Tai ir visų metų, ir paskutinių savaičių darbas. Pusantros valandos programa su mokiniais yra išbandymas, bet mūsų mokytojų pajėgos stiprios, – po koncerto sakė patyręs muzikos pedagogas S. Stalmokas. – Nesame įpratę krykštauti dėl savo rezultatų, bet tikslas pasiektas – žmonės po koncerto išėjo laimingi. Pasirodo, pakankamai rimta muzika surenka Gargžduose publikos. Mums atsakomybė to nepaleisti. Vaikų augimu esu visiškai patenkintas, beveik laimingas.“
Kartu su jaunaisiais atlikėjais scenoje pasirodė ir žymus Lietuvos džiazo trimitininkas Dmitrijus Levencovas.

Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content