Eismo saugumas nebespėja su augančiais Slengiais

Nelaimių sukrėsti gyventojai reikalauja infrastruktūros gerinimo

Slengiuose rugsėjis paženklintas skaudžiais eismo įvykiais, kuriuose nukentėjo net trys nepilnamečiai. Gyvenvietės bendruomenę ir visą šalį labiausiai sukrėtė nelaimė, kai Dieną be automobilio po visureigio ratais pakliuvo ir vietoje žuvo paspirtuku į mokyklą važiavęs paauglys. Kol tiriamos oficialios įvykio aplinkybės, visuomenėje ir socialiniuose tinkluose pilasi kaltinimai valdžiai, netyla diskusijos apie eismo nesaugumą augančiose priemiesčio gyvenvietėse, kuriose stinga sutvarkytos infrastruktūros. Šeštadienį slengiškiai suorganizavo eiseną, atkreipiančią dėmesį į gyvenvietės problemas, taip pat pagerbė žuvusį savo bendruomenės moksleivį.

Diskusijose ieškoma kaltininkų

Iki šiol socialiniuose tinkluose netyla diskusijos, kas kaltas dėl šios tragedijos. Vieni kaltina neatsakingai be apsaugos paspirtukais lakstančius ir Kelių eismo taisyklių nesilaikančius nepilnamečius, kiti – gyvenvietėje greitį mėgstančius automobilių vairuotojus. Policija pastaruoju metu Slengiuose surengė keletą reidų ir nustatė ne vieną pažeidėją. Kaltinimų virtinė socialinių tinklų komentaruose žeriama ir rajono valdžiai dėl sparčiai besiplečiančios gyvenvietės nesutvarkytos infrastruktūros. Komentatorių kritikos dozė tenka ir Lietuvos automobilių kelių direkcijai, kuri po reformų nebespėja įvertinti augančių priemiesčio gyvenviečių poreikių ir jų nelaiko prioritetais.

Slengiuose šeštadienį surengta akcija „Netylėkime, mums svarbus mūsų ir mūsų vaikų saugumas!“, kurioje dalyvavo rajono meras B. Markauskas.Šeštadienį beveik trys šimtai Slengių ir aplinkinių gyvenviečių gyventojų susirinko į taikią protesto akciją ir siekė saugaus eismo Slengiuose užtikrinimo. Akcijoje dalyvavęs Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas pripažino, kad Slengiuose būtina gerinti infrastruktūrą. Tačiau būtent šios kadencijos rajono Taryba pradėjo keisti požiūrį į augančias priemiesčio gyvenvietes ir ėmėsi spręsti per dešimtmečius susikaupusias problemas. Šiuo metu Savivaldybė tariasi dėl kiek įmanoma spartesnio pavojingiausių kelių tvarkymo. Infrastruktūros, vietinės reikšmės kelių Sendvario seniūnijoje gerinimui šiemet skirta 1,5 mln. eurų.

Vienas žuvo, du nukentėjo

Prieš dvi savaites Slengiuose, Smeltaitės ir Bertuliškės gatvių sankryžoje, automobilis mirtinai partrenkė paspirtuku važiavusį 14-metį. Po savaitės Ežero gatvėje susidūrė automobiliai ir nukentėjo nepilnametė. Prieš šiuos įvykius Smeltaitės gatvėje nukentėjo 10-metis, važiavęs dviračiu.

Pasak vietos gyventojų, Slengiuose eismo problemos tęsiasi dešimtmetį. Ne kartą buvo atkreiptas dėmesys į nesaugias autobusų stoteles, šaligatvių nebuvimą. „Per pastaruosius 10 metų Slengiuose bei šalia esančiose gyvenvietėse gyventojų skaičius išaugo keliasdešimt kartų. Dėl to ženkliai padidėjo eismo intensyvumas. Tačiau saugumo infrastruktūra visiškai nepakito. Slengių keliai Nr. 2212 ir Nr. 2216 tapo pagrindinėmis ir vienintelėms arterijomis susisiekti su Klaipėdos miestu, kurios tapo realaus pavojaus epicentru“, – pabrėžė Slengių gyventoja Irma Černuševičienė.

Tik formalūs atsakymai

Bendruomenės atstovė pasakojo, kad slengiškiai daug metų ir ne kartą kreipėsi į VĮ Lietuvos automobilių kelių direkciją, Sendvario seniūniją, rajono Savivaldybę ir kt. institucijas dėl eismo saugumo užtikrinimo. Tačiau, pasak I. Černuševičienės, iki šiol jokių realių pokyčių nėra. „Sulaukėme tik tuščių valdininkų pažadų, o galiausiai ir tragiškų nelaimių minėtuose keliuose, kurių viena nusinešė net gyvybę, visus sukrėtė paauglio žūtis“, – atkreipė dėmesį moteris.

Sendvario seniūnijos seniūnė L. Urbutė sakė, kad nuo 2016 m. kreipiasi į Lietuvos automobilių kelių direkciją dėl rajoninių kelių saugumo, pėsčiųjų takų, stotelių, apšvietimo ir kt. priemonių, bet konkrečių atsakymų dėl numatomų darbų nebuvo gauta.Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Urbutė „Bangai“ pasakojo, kad nuo 2016 m. kreipiasi į Lietuvos automobilių kelių direkciją dėl rajoninių kelių saugumo, pėsčiųjų takų, stotelių, apšvietimo ir kt. priemonių, bet konkrečių atsakymų dėl numatomų darbų nebuvo gauta: „Tik formalūs atsakymai, kad planuoja sudaryti įgyvendinamų objektų sąrašą“. Plėtra Sendvario seniūnijoje yra labai sparti. Prieš devynerius metus buvo 4 000 gyventojų, o dabar deklaruotų – 12 125, bet faktiškai gyvenančių – per 19 000. „Tai yra šeimos su mažais ir mokyklinio amžiaus vaikais. Todėl gyvenvietei verkiant reikia atitinkamos infrastruktūros“, – pabrėžė seniūnė. Ji akcentavo, kad infrastruktūros problema aktuali ne tik Slengiuose, bet ir Ginduliuose, Jakuose, Mazūriškėse, Trušeliuose, Klemiškėje II, Baukštininkuose, Radailiuose, Leliuose. Seniūnės įsitikinimu, būtina iš pagrindų peržiūrėti seniūnijos teritorijoje esančių rajoninių kelių būklę, bet tai turi padaryti specialistai ir neatidėliodami sudaryti veiksmų planą.

Surengė taikią protesto akciją

Gyventojų kantrybė dėl nesaugios infrastruktūros trūko po pastarųjų skaudžių eismo įvykių, ir jie šeštadienį Slengiuose surengė akciją „Netylėkime, mums svarbus mūsų ir mūsų vaikų saugumas!“ Apie 300 gyventojų, dauguma jų su savo vaikais, reikalavo saugios kelių infrastruktūros, kad visuomenę sukrečiančios nelaimės nepasikartotų.

Į akciją susirinkę gyventojai pasirašė raštą, adresuotą Lietuvos automobilių kelių direkcijai, Susisiekimo ministerijai, rajono Savivaldybei, kuriame reikalaujama infrastruktūros gerinimo: pėsčiųjų perėjų; pėsčiųjų takų; gatvių apšvietimo; greičio ribojimo kalnelių; greičio ribojimo ženklų; viešojo transporto stotelių.

„Šia eisena ne tik norėjome atkreipti dėmesį į saugumo problemas, bet ir pagerbti tragiškai žuvusį jauną bendruomenės narį bei palaikyti jo artimuosius. Dalyvių gausa rodo, kad daugybei gyventojų tikrai rūpi saugumas – žmonės sieks neatidėliotino reikalavimų įgyvendinimo“, – akcentavo viena iš akcijos organizatorių I. Černuševičienė.

Akcijoje dalyvavęs nuo gimimo Sendvario seniūnijoje gyvenantis rajono meras B. Markauskas pripažino, kad inžinerinė infrastruktūra sparčiai vėluoja: „Akivaizdu, kad esama infrastruktūra nespėja su sparčia gyvenamųjų kvartalų plėtra. Ir akivaizdu, kad ilgą laiką į šią seniūniją nebuvo kreipiama pakankamai dėmesio. Tačiau situacija pamažu keičiasi. Šiais metais Klaipėdos rajono savivaldybės taryba Sendvario seniūnijos infrastruktūrai skyrė beveik pusantro milijono eurų – gyvenvietėse klojamas asfaltas, įrengiamas apšvietimas, tiesiami pėsčiųjų, dviračių takai.“

Tariasi dėl finansavimo

Regioninis kelias, kuriame žuvo 14-metis, priklauso Lietuvos automobilių kelių direkcijai, tad jo tvarkyti Savivaldybė vien savo iniciatyva negali. Šiemet Klaipėdos rajono savivaldybė Kelių direkcijai siūlėsi perimti kelių priežiūrą gyvenvietėse, bet kol kas susitarimas nepasiektas.

„Kai susisiekimo ministras buvo atvykęs į Gargždus, pasiūlėme, kad mes, Savivaldybė, norėtume ir sutiktume perimti regioninius kelius, besitęsiančius per gyvenvietes. Jau dabar turime 7 sutartis su Automobilių kelių direkcija, prisidedame iš savo biudžeto prie regioninių kelių tvarkymo“, – priminė meras B. Markauskas.

B. Markauskas praėjusį ket­virtadienį vėl buvo susitikęs su Lietuvos automobilių kelių atstovais. Savivaldybė yra pasiruošusi prisidėti prie Slengių infrastruktūros gerinimo. Kitaip pokyčių reikėtų laukti labai ilgai, nes, deja, Sendvario seniūnija nėra numatyta Kelių direkcijos prioritetuose. „Planuojame per porą savaičių pateikti siūlymus, ką reikia daryti, ir toliau tarsimės dėl finansavimo. Puikiai suprantame, kad tai yra viešieji pirkimai tiek projektavimo, tiek rangos darbams, šios įstatymų tvarka numatytos procedūros pareikalauja nemažai laiko. Važiuodamas keliu nuo Slengių mokyklos iki „Rimi“ prekybos centro suskaičiavau 14 įvažų, neskaičiuodamas įvažiavimų į kiemus. Turime suprasti, kad visur perėjų tikrai nepadarysime, tačiau reikia šaligatvių abiejose gatvės pusėse, dviračių takų. Tačiau infrastruktūros gerinimo darbai tikrai užtruks. Ežero ir Rasytės gatvėse šaligatviai ir apšvietimas atsiras 2023 metais. O šiandien labai prašau gyventojų, kad jie būtų atsargūs, saugotų ir gerbtų keliuose vieni kitus, kad laikytųsi Kelių eismo taisyklių“, – kalbėjo rajono meras.

Aistė NOREIKAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių