Gargždų krašto muziejuje – seniausio archeologinio radinio pristatymas

Gargždų krašto muziejuje vyks unikalaus eksponato – seniausio kirvio Lietuvoje – pristatymas.


Renginyje sausio 5 d. 15 val. planuoja dalyvauti Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė ir Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Rinkinių mokslinio kuravimo skyriaus vedėjas-ornitologinio rinkinio kuratorius Saulius Rumbutis, kurie pristatys seniausio rasto kirvio istoriją ir atradimo aplinkybes. Vyks parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ atidarymas.
Biržų rajone kadaise telkšojusio didelio ir seklaus vandens telkinio pakrantėje kirvis pragulėjo nuo akmens amžiaus. Iš šiaurės elnio rago pasigamintas, tais laikais klajoklių bendruomenėms nepamainomas įrankis – Lyngby tipo kirvis – greičiausiai buvo pamestas medžioklės metu. Per tūkstančius metų šioje vietoje plytėjusią tundrą pakeitė lapuočiai, o ir ežero šiandien čia jau neberasime – savo vagą čia prasigraužė upė. Paprastai rago dirbiniai per tūkstančius metų sunyksta, tad įvyko tikras stebuklas, kad šis kirvis pasiekė mūsų laikus.
Tikslios priežasties, kodėl kirvis buvo pamestas būtent šioje vietoje ir išbuvo čia tokį ilgą laiką, ko gero, nesužinosime. Tačiau ką tikrai žinome – šiam kirviui yra net 13 000 metų, o netikėtai atrastas jis bematant tapo seniausiu šiuo metu žinomu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo dirbinių sąraše.
Šiandien šis kirvis jau nebeguli 1,5 metro gylyje Parupės kaime, Biržų rajone. Šiandien jis yra kilnojamosios Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ eksponatas.
Kilnojamąją parodą ir unikalų eksponatą puiki proga ne tik pamatyti Gargždų krašto muziejuje sausio 5 d., ketvirtadienį, 15 val., bet ir iš archeologijos specialistų sužinoti įdomiausias detales. Po pristatymo paroda bus eksponuojama iki vasario 14 dienos.


Gargždų krašto muziejaus informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių