Gargždų PSPC darbo krūviai didėja, pacientų srautai nemažėja

100 skambučių nepadėjo prisišaukti šeimos gydytojos

Kai daug paslaugų teikiama nuotoliniu būdu, prisiskambinti šeimos gydytojui tampa vis sudėtingiau. Vieniems pasiseka greitai, o kitiems tenka apsišarvuoti kantrybe. Rasa (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi) teigia skambinusi į Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC) 100 kartų, tačiau niekas nesiteikė pakelti ragelio.


Pasigenda ir pagalbos, ir malonaus elgesio
Moteris piktinosi, kad nuvažiavus į pačią polikliniką prie gydytojos kabineto sėdėjo tik 5 žmonės. „Pas gydytoją kabinete telefono ragelis nukeltas. Ar šitaip turi dirbti poliklinikos gydytojai? Taip nutinka daugumai Gargždų gyventojų, tad, manau, reiktų imtis priemonių“, – neabejoja Rasa. Ji pridūrė, kad kai kurioms registratūros darbuotojoms reikėtų pasimokyti elgesio etiketo. „Nežinau pavardžių, bet bendravimas atsainus. Gaila, kad atėję į polikliniką labai retai galime sulaukti specialistų pagalbos ir malonaus elgesio“, – apgailestavo Rasa.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ernesta Badalova informavo „Bangą“, kad Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriui situacija, jog žmonėms sunku prisiskambinti į Gargždų PSPC, yra žinoma. Gydytojų darbo krūvius pandemijos metu iliustruoja toks pavyzdys: „Praėjusią savaitę buvome informuoti, kad per vieną dieną savo pamainą vienas gydytojas konsultuoja, išrašo nedarbingumus vidutiniškai 60 žmonių.“


Priėmė triskart daugiau
Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas akcentavo, kad pasiteisinimų tokiai situacijai nėra. „Viską turime daryti ir darome, kad priimtume visus, kuriuos reikia priimti. Didžiausias šeimos gydytojų darbo krūvis – pirmadieniais ir penktadieniais, tad besikreipiantiems dėl planinių dalykų rekomenduojama skambinti savaitės kitomis dienomis, tuomet, tikėtina, pavyks greičiau prisiskambinti.“
Anot jo, pandemija padidino gydytojų darbo krūvius. Sergamumo kreivė labai sparčiai šoktelėjo aukštyn, o atoslūgio šeimos gydytojų grandis dar nejaučia. Gydytoja, kuriai pacien­tė Rasa bandė prisiskambinti, tądien priėmė 89 pacientus, tai yra tris kartus daugiau nei įprastas krūvis. O pirmadienį priėmė 76 pacientus. „Tokio dydžio apylinkės, kokias turi ši gydytoja, yra viršijančios pusantro karto įprastą krūvį. Per valandą – 4 pacientai – toks būtų įprastas krūvis. Todėl dirbant tokiu pajėgumu pareguliuoti, ar ragelis nukeltas, ar ne, sudėtinga. Tačiau, kaip minėjau, pateisinimų nėra. Dedame visas pastangas, kad kuo daugiau aptarnautume tiek skambinančiųjų į registratūrą, tiek į šeimos gydytojų kabinetus. Tačiau vis tiek yra kažkokios ribos, tad kažkam nepasiseka“, – apgailestavo Gargždų PSPC vyr. gydytojas.


2 500–3 000 Eur atlygis nebedomina
Tai, kad prie kabineto buvo tik 5 žmonės, anot P. Serapino, puiku, nes turėtų dar mažiau sėdėti. „Juk kažkas išėjo, kažkas atėjo. Vyksta nuolatinė pacientų kaita. Jei prie kiekvieno kabineto sėdėtų po 5–6 žmones, būtų labai daug. Juolab pagalvokite, jei kažkuris iš jų sergantis ir galimai platinantis virusą. Siekiant to išvengti maždaug ¾ pacientų yra aptarnaujami telefonu“, – paaiškino Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas.
Paklaustas, ar šiuo metu trūksta šeimos gydytojų, atsakė: „Dirbant įprastu darbo krūviu minimumą turime. Tačiau darbo krūviui išaugus pablogėja prieinamumas. Dėl to ši moteris tikrai ne vienintelė, kuri skundėsi dėl to, kad sunku prisiskambinti. O padidintu krūviu dirbame jau nuo lapkričio mėnesio. Dalis gydytojų sutinka dirbti papildomą darbo laiką, tačiau kiti atsisako, nes nusveria šeimos, laisvalaikio prioritetai. Juolab kad tai jau tęsiasi ilgą laiką. Šeimos gydytojo ieškome jau daugiau nei metus, skelbiame skelbimus ir ministerijos tinklalapyje, kitur, tačiau kol kas jokių rezultatų. Niekas net nesidomi, nei kiek mokėsime, nei kokios sąlygos.“
Anot jo, yra daug besikuriančių šeimos gydytojų kabinetų privačiai, jiems įkurti naudojamos laboratoriniais tyrimais uždirbamos lėšos, taip pat iš vaistų pardavimų ir pan. Tokio pobūdžio kabinetuose gydytojai dirba mažesniu krūviu, o uždirba panašų atlyginimą. Tad kam dirbti sunkiai, kai gali lengvai. „Standartinis atlyginimas 2 500–3 000 Eur „į rankas“ šeimos gydytojų nebedomina“, – pastebėjo P. Serapinas. Tokį darbo užmokestį gauna ir Gargždų PSPC gydytojai, kurie turi pakankamai apylinkių. Atlyginimas yra proporcingas prirašytam gyventojų skaičiui, procentas priklauso ir nuo naujai prisirašiusių gyventojų.


Stinga odontologų
Sudėtinga situacija, pasak Gargždų PSPC vyriausiojo gydytojo, ir dėl odontologų. Jų bergždžiai ieškoma jau dvejus metus. „Iki pandemijos dar būdavo, kad baigusieji studijas ateidavo ir 2–3 metus dirbdavo ir tik tada pereidavo į privačią praktiką, o paskutiniais dvejais metais niekas neatėjo. Tik dėl praktikos nebent keliems mėnesiams“, – pasakojo P. Serapinas.
Odontologų naudojama įranga Gargždų PSPC yra atnaujinta, yra visos reikalingos priemonės. „Deja, privatus sektorius, matyt, odontologams yra patrauklesnis, ten lankosi ir pacientų grupė, kuri turi mažiau pretenzijų, ir atlygis didesnis“, – kalbėjo paš­nekovas. Tad Gargždų PSPC stengiamasi suteikti bent būtinąją pagalbą, aptarnauti kuo greičiau tuos, kurie kreipiasi dėl skaudančių dantų. O planinei pagalbai lieka mažai talonų, dėl to pripažįstama, kad yra nepatenkintų. „Tačiau situacija yra kokia yra. Tikiuosi, kad tai laikina. Situacija, nuslūgus pandemijai, gal pasikeis“, – viliasi Gargždų PSPC vyr. gydytojas.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių