Girkališkio fotografijose – gimtojo krašto spalvos

A. Balsys: „Beveik visi parodoje eksponuojamų fotografijų vaizdai užfiksuoti Girkaliuose.“

 

Šią vasarą Girkalių kultūros namuose savo pirmąją parodą „Mus supančios gamtos spalvos“ pristačiusį fotografijos mėgėją Arūną Balsį pažįsta ne tik šio kaimo žmonės. Jo darbuose užfiksuotus unikalius gimtojo krašto gamtos vaizdus spėjo įsidėmėti TV3 žiūrovai. Savo geriausias nuotraukas girkališkis taip pat pristatė parodose „We love Lithuania“ ir „Palanga, jūros įkvėpta istorija“. A. Balsiui fotografija – sielos atgaiva, meilės savo gimtajam kraštui išraiška.

Meilės išraiška

Girkalių kultūros namų įkurtuvių renginyje pristatydamas savo fotografijų parodą „Mus supančios gamtos spalvos“, kurioje 18 įdomiausių gimtojo krašto vaizdų, A. Balsys negalėjo nuslėpti jaudulio. Juk tai pirmoji asmeninė jo fotodarbų paroda. Anksčiau fotografas mėgėjas buvo pateikęs savo fotografijų su įspūdingiausiomis akimirkomis parodoms „We love Lithuania“ ir „Palanga, jūros įkvėpta istorija“. Jis patenkintas: pagal vaizdą ir kokybę fotografijos pateko tarp geriausiųjų.

TV3 televizijos žiūrovai vakarais po žinių laidos ir orų prognozės skaidrina nuotaiką žvelgdami į įspūdingiausius gamtos vaizdus, užfiksuotus įvairiose šalies vietovėse. Po nuotraukomis dažnai šmėsteli ir girkališkio A. Balsio pavardė – daugiau nei šimtas įdomiausių vaizdų buvo parodyta. Arūnas laimingas girdėdamas gerus atsiliepimus apie savo fotografijas.

Girkališkiai, gerai pažįstantys savo kaimo fotografą, žinodami jo pomėgį, turi galimybę iš arti pažvelgti į jo darbus. „Jie manęs klausia, kaip aš pagavau tas akimirkas?“ – šypsodamasis pasakojo A. Balsys ir pridūrė, kad šie stengiasi jam padėti. O fotografijų paroda Girkalių kultūros namuose dar veikia.

Pagauti gražiausią akimirką

Fotografavimu Arūnas užsidegė paauglystėje, kai mama su broliu gimtadienio proga padovanojo fotoaparatą „Smena“. Pliauškino bet ką, nors tuomet reikėjo taupyti fotojuosteles. „Fotografija – vienas iš brangiausių pomėgių“, – pastebėjo girkališkis. A. Balsys nėra vestuvių ar kitų šeimos švenčių fotografas. Jis labai atsakingai žvelgia į šią veiklą: nespėjus nufotografuoti įdomaus paukštelio ar gyvūno, jie nesupyks, o jeigu nepavyks įamžinti svarbiausios žmogaus gyvenimo akimirkos? Tik išimtinais atvejais fotografuoja ypatingus savo draugų ar giminaičių šeimų įvykius. A. Balsys taip pat sustabdo Girkalių bendruomenės renginių akimirkas: jis – kaimo fotometraštininkas.

Bet fotografo aistra – pagauti įdomiausią, gražiausią akimirką gamtoje. Jaunystėje įgyta profesija – agronomija šiek tiek siejasi su pomėgiu, tačiau Arūnui trumpai teko tą darbą dirbti: daug metų prabėgo degalinėje. Ir čia sėdėdamas per langą pastebi įdomių dalykų, pavyzdžiui, vakare leidžiantis saulei, griebia fotoaparatą ir, viską palikęs, bėga į lauką įamžinti nepakartojamą akimirką. Fotografą domina ne tik žvėrys, paukščiai ir kiti gyvūnai – jis „kolekcionuoja“ saulėtekius bei saulėlydžius.

Iš namų Arūnas niekada nevažiuoja be kuprinės, į kurią įsimeta fotoaparatą: ar nepamatys pakelėje kažko netikėto? „Vakar rytą sumedžiojau vaizdą su bėgančia stirnaite, – džiaugdamasis pasakojo fotografas. – Suklykia gervė – į mašiną ir lekiu. Gal kam ir keista, kad lakstau po laukus, klajoju po miškus.“ Betgi fotografui mėgėjui tai – atgaiva sielai. Dažnai į fotomedžioklę su juo važiuoja ir žmona Viktorija. Vyras džiaugiasi šeimos palaikymu. Fotografuoti jį mokė profesionalūs fotografai.

Svajonė – tobulėti

A. Balsys sudaužęs taupyklę dar už litus nusipirko naują fotoaparatą „Fuji“. Per trejetą metų jis užfiksavo gamtos vaizdus, kuriais fotografijų parodoje Girkalių kultūros namuose gėrisi žmonės. „Fotografavau nežinodamas visų funkcijų“, – šypsojosi girkališkis. Jis pridūrė, kad beveik visus unikalius vaizdus nufotografavo Girkaliuose arba netoli šio kaimo.

„Savo kieme radau sušalusį nykštuką. Sušildžiau jį delnuose ir patupdčiau medyje. Kaip gražiai jis man pozavo“, – Arūnas pasakojo vienos fotografijos istoriją. Girkaliuose, netoli namų, gandralizdyje pastebėjęs porelę gandrų, auginančią keturis gandriukus, ėmė ją stebėti. Sunku buvo juos „pritraukti“ ir naujuoju fotoaparatu. Teko įsigyti kopėčias ir, įlipus į eglę, kantriai lūkuriuoti. Ir kokią laimingų gandrų, atnešusių jaunikliams maisto, susitikimo akimirką įamžino Arūnas. Girkališkiai, žinodami jo pomėgį, kartais padeda, pranešdami, kur gali pagauti įdomų kadrą. Fotografijoje užfiksuotas mažasis apuokas – Girkalių gyventojas. „Buvo įsikūręs tujose. Vieną žiemos dieną žmonės man pasakė, kur jis skraido“, – kitos fotografijos istoriją dėstė Arūnas.

Jis prisipažino, kad nori tobulėti, bet trūksta modernesnio, galingesnio fotoaparato – svajoja įsigyti „Canoną“, kuriam reikėtų 6 tūkst. eurų. Ir neslėpė savo noro namuose įkurti fotostudiją ir daryti portretines nuotraukas.

Virginija LAPIENĖ

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių