• 8 rugpjūčio, 2022
|

Gropiškiai daugiau nei 15 metų nesulaukia kelio asfaltavimo darbų

D. Kupšytės-CIUKŠĖS nuotr.: Gropiškių kelias laukia dėmesio jau 15 m.

Priekulės seniūnijos Gropiškių kaimo gyventojai kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės merą, pakvietė ir „Bangos“ korespondentus į susitikimą dėl itin prastos jų kaimo žvyrkelio būklės. Pasak gyventojų, dar net 2006 m. jie kreipėsi dėl kelio išasfaltavimo. Tačiau asfalto vis dar nėra, o esančio žvyrkelio būklė vis prastėja.


Maitina tik pažadais
Netekę kantrybės Gropiškių k. gyventojai kreipėsi į Savivaldybės vadovą Bronių Markauską, prašydami aiškumo: kokia šiuo metu situacija dėl jų kaimo kelio asfaltavimo darbų, kas yra prognozuojama, kokie artimiausi planai bei uždaviniai ir pan. Anot gyventojų, dar 2006 m. jie kreipėsi dėl kelio asfaltavimo, tačiau yra užliūliuojami tik pažadais.
Gropiškių k. seniūnaitė Dovilė Kupšytė-Ciukšė „Bangai“ pasakojo, kad jų kaimo kelias buvo įtrauktas dar į 2010–2020 m. rajono strateginį planą. „Atėjo 2022 m., o mes vis dar esame maitinami pažadais. Valdžia kaltina vis kitą ateinančią valdžią, o mūsų kelias – neasfaltuotas. Aš pati čia gimiau ir gyvenu jau 33 m.“, ‒ pasakojo Dovilė. Anot jos, kaimas plečiasi, daugėja besikuriančių jaunų žmonių, daug vaikų. Klausimas aktualus ne tik gyventojams – žvyrkeliu kasdien važiuoja mokyklinis autobusas. D. Kupšytė-Ciukšė atkreipė dėmesį, kad kaimo gyventojai, neturintys transporto priemonės, eina pėsčiomis, o tai itin nesaugu – kelias duobėtas, nėra apšvietimo, taip pat neįmanoma mamoms eiti su vežimėliu. „Kai vykdavo žvyro pasidalinimas, aš, kaip seniūnaitė, geronoriškai sutikdavau paskirti kitiems keliams, kad pataupytume, racionaliai paskirstytume lėšas. Mat mums žadėjo, kad turėsime asfaltą, ‒ pripažįsta Dovilė pridurdama, kad dabar žvyrkelio situacija tokia prasta, kad nebėra galimybės atsisakyti investicijų. ‒ Net šiukšlių išvežėjai atsisako atvažiuoti dėl itin prastos žvyrkelio būklės.“

Aut. nuotr.: seniūnaitė D. Kupšytė-Ciukšė atkreipė dėmesį, kad Gropiškių gyvenvietė plečiasi, kuriasi jauni žmonės, kurie ir rajonui teikia pridėtinę vertę.


Įtaką daro procedūros
Susitikime su meru B. Markausku Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyresnysis patarėjas Algirdas Ronkus gyventojų nepradžiugino. „Tris kartus buvo daroma pirkimo žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūra. Nupirkti – nenupirko, nes visus tris kartus buvo viršijamas suplanuotas biudžetas. Vasaros pradžioje pirks dar kartą ir, jei pasiseks, tada bus vykdomos žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūros. Jos truks, galvoju, apie metus. Po paėmimo galėsime patikslinti projektą ir pirkti rangos darbus. Tai viskas vyks, nors jums ir nepatiks, ką pasakysiu, bet ne greičiau kaip po dvejų metų“, ‒ aiškino A. Ronkus.
Susitikime su meru dalyvavusi Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė patvirtino, kad nuo 2008 m. šis kelias įtrauktas į seniūnijos strateginį planą. Ji akcentavo dar vieną problemą: nėra nuovažų į privačius sklypus. Pasak seniūnės, kai vyko statybos, nebuvo privalomas nurodymas įrengti pralaidas. Dabar tenka su tuo vargti, mat vandeniui nėra kur subėgti, tačiau naujų griovių kasimas būtų itin brangu. „Šis kelias yra ilgalaikiame infrastruktūros plane, seniūnijos pirmumo sąrašuose, todėl didžiulių investicijų iš varganų seniūnijos pinigų negalime daryti. Mes greideriuojame pagal kompetenciją“, ‒ pasakojo seniūnė. Anot jos, šis kelias yra pirmumo sąrašuose, kur bus žvyruojama, nes važiuoja mokyklinis autobusas su mokiniais. Pažvyruoti pažadėjo iki Gropiškių tilto.
Gyventojai pasiūlė išeitį: nekasti naujų griovių, o nuimti kelkraščio bortą, kuris susiformavo natūraliai. Seniūnė D. Bliūdžiuvienė atsakė, kad tai padaryti galimybė yra.
Rajono meras B. Markauskas apgailestavo, kad nėra galimybės pagreitinti procedūrų, ir teigė, esą negalįs prisiimti atsakomybės už tai, kas buvo iki jo kadencijos pradžios. „Ieškosime daugiau pinigų. Tiesa, tik nuo kovo 15 d. bus galima pradėti daryti darbus, nes yra technologinė pertrauka ir dabar būtų didelė rizika vežti žvyrą, ‒ kalbėjo B. Markauskas. ‒ Dėl dabartinės būklės: šis kelias yra pirmo būtinumo sąraše. Bus nupirktas profiliavimas – nuimti kraštai, nupirktas ir pažvyravimas. Tačiau dėl tokio permainingo oro, dėl lietų – visko gali būti.“ Meras pritarė gyventojų išsakytai idėjai labiau įsitraukti į vykdomą procesą, pasiūlė, kad šiuo klausimu domėtųsi seniūnė ir informuotų Gropiškių k. gyventojus. Jie savo ruožtu prašė, kad pasibaigus technologinei pertraukai Savivaldybė jau turėtų nupirktas minėtas paslaugas žvyrkelio būklei pagerinti.


Ragino vėl kentėti
Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyresnysis patarėjas A. Ronkus minėjo, kad tokios žiemos, kaip šiemet nėra buvę jau keliolika metų. „Tokio sezoniškumo, tiek atodrėkių ir užšalimų seniai nėra buvę. Matėte, kas darosi su asfalto keliais, nekalbant, kas su žvyrkeliais. Vandens lygis yra milžiniškas. Dabar reikia pakentėti iki kovo vidurio, tik tada pradėsime darbus“, ‒ dar turėti kantrybės gyventojus ragino A. Ronkus.
Priekulės seniūnijos seniūnė D. Bliūdžiuvienė paantrino specialisto išsakytoms mintims. „Mes tikrai stengiamės, prižiūrime seniūnijos kelius. Gyvename tokioje klimatinėje juostoje, kad oro sąlygos ne visada palankios. Prieš tris mėnesius užšalo, užsnigo ir liko duobės visuose žvyrkeliuose. Negalėjome prieš užšalimą greideriuoti, nes duobės buvo pilnos vandens“, ‒ aiškino seniūnė. Ji išsakė nuoskaudą, kad šis kelias niekaip nesulaukia savo eilės, tačiau pasidžiaugė, kad yra parengtas specialusis planas.
Gropiškių kaimo gyventojai susitikime Savivaldybėje akcentavo, kad ir jie patys labiau kontroliuos, atidžiau seks ir viešins valdžios duotus pažadus, neleis atsipalaiduoti Savivaldybės specialistams. Žmonės vylėsi, kad ir valdžios atstovai bus taip priremti prie sienos, kad nebus kitos išeities, kaip pagaliau imti ir išpildyti duotus pasižadėjimus. Negi per 15 metų Gropiškių žmonės to nenusipelnė?
Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje Savivaldybės administracijos direktorius Justas Ruškys patikino, kad šią savaitę susitiks su Gropiškių kaimo gyventojais ir aptars esamą situaciją.


Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių