Ką sužinosi, pamatysi – ant kupros nenešiosi

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos moksleiviams ir mokytojams rugsėjo 25 d. nebuvo pamokų, nes visi vyko į edukacines keliones: jaunėliai – į Dino parką, Palangą, Klaipėdą, vyresnieji – į Nidą, Kauną, Vilnių, patys vyriausieji – į kruizinę kelionę Ryga–Stokholmas–Ryga. Kadangi tomis dienomis oras buvo nuostabus: rudens saulutė maloniai šildė, vėjelis švelniai glostė, net Baltijos jūra svetingai sutiko keliauninkus, tai nuotaikos puikios ir įspūdžių daug.

Pradinių klasių mokiniai vyko į Palangą. Mokytoja Virginija Stonkuvienė pasidalijo mintimis apie išvyką, kurią jie pradėjo Birutės parke: aplankė Gintaro muziejų, grožėjosi parke žydinčiomis rožėmis, trykštančiu fontanu, maisto trupinėliais dalijosi su gulbėmis ir antimis, plaukiojančiomis upelyje, džiaugėsi kitais gyvūnais (kalakutu, triušiais, avinais, fazanais ir kt.). Nuo Birutės kalno gėrėjosi jūra, pavaikščiojo tiltu ir J. Basanavičiaus gatve. Pasisupo karuselėse.

Penktokai su auklėtoja Diana Vepštiene ir tėveliais vyko į sostinę Vilnių. Mamos dalijosi įspūdžiais, kad kelionė buvo nuostabi, vaikai sužinojo, kad auklėtoja mokėsi Vilniaus universitete (nuo ten ir prasidėjo ekskursija), aplankė Botanikos sodą, kuriame gausybė įvairiausių augalų (ir mūsų mokykloje yra keletas iš matytų). Nuo Gedimino pilies atsivėrė nuostabi Vilniaus senamiesčio panorama. Daug įdomių istorijų vaikai išgirdo Katedros požemiuose. Lydimi gido iš tamsių požemių pakilo į LDK valdovų rūmus, kur klausėsi įdomių pasakojimų ir galėjo pamatyti šarvus, ginklus, paveikslus, brangenybes. Aplankė ir aukščiausią Lietuvos statinį – Televizijos bokštą. Ši ekskursija buvo puiki galimybė geriau pažinti ne tik Lietuvos istoriją, bet ir artimiau pabendrauti su klasės vaikais ir auklėtoja.

Kadangi šeštokai per istorijos pamokas mokėsi apie priešistorę, šios klasės išvyka buvo susijusi su šiuo laikotarpiu. Vyko į Dino parką Radailiuose, kur netrūko aktyvios pramoginės veiklos, bei pamatė įspūdingus ir realiai atrodančius dinozaurus. Po šios veiklos Klaipėdoje, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose apie gintarą, jo atsiradimą, sužinojo, kas lemia jo spalvą, kuris vertingiausias ir pan.

Lazerių ir Ledo arenas Klaipėdoje aplankė 7b klasės moksleiviai ir auklėtoja Inga Januševičienė. „7a klasė vyko į Kauną. Aplankėme Tado Ivanausko zoologijos muziejų, kur domėjomės visų laikų ir viso pasaulio gyvūnais, važinėjomės seniausiu Lietuvoje Žaliakalnio funikulieriumi, lankėmės laipiojimo centre ,,Miegantys drambliai” ir mokėmės būti alpinistais. O kas gali pakeisti važiavimą autobusu – žaidėme, pokštavome, dainavome“, – pasakojo klasės auklėtoja Zofija Bernotienė.

Aštuntokai su klasės auklėtoja Aldona Šneideriene irgi lankėsi Kaune: IX forte, Žaliakalnio Kristaus prisikėlimo bažnyčioje, Velnių muziejuje (sužinojo, kad kolekcijos rinkėjui dailininkui Antanui Žmuidzinavičiui pirmąjį velniuką 1906 m. padovanojo J. Tumas-Vaižgantas).

Chemijos mokytoja Angelė Bružienė ir 16 gimnazistų apsilankė Kaune, KTU studentų miestelyje, renginyje „Tyrėjų naktis“, kurio tikslas – įdomiais, novatoriškais būdais supažindinti moksleivius su mokslo pasauliu ar tiesiog leisti žvilgterėti per petį laboratorijos darbuotojui, nes mokslas neapsiriboja vien teorija, jam būtini įdomūs ir kvapą gniaužiantys eksperimentai. Dalyviai klausėsi paskaitų, lankė parodas, stebėjo eksperimentus.

Keletas mokinių iš devintų, abiejų vienuoliktų ir dvyliktų klasių vyko į Kuršių neriją. Juodkrantėje aplankė Raganų kalną, grožėjosi medinių skulptūrų ekspozicija. Nidoje užsuko į vokiečių rašytojo Tomo Mano memorialinį muziejų, klausėsi gidės pasakojimo apie Nobelio premijos laureato biografiją ir jo gyvenimo įdomiausius faktus. Muziejus patobulintas šiuolaikinėmis technologijomis, todėl galėjo išgirsti, kaip pats Tomas Manas skaito savo kūrinius. Ekskursijos pabaigoje kopė į Parnidžio kopą, grožėjosi nuostabia Nidos panorama, ramia aplinka bei apžiūrėjo Saulės laikrodį. „Ekskursijoje pailsėjome ir atsigavome. Aplankėme vieną gražiausių Lietuvos kampelių“, – savo mintimis dalijosi Aurelija Ciparytė, IIIbg moksleivė.

Gausus būrys dvyliktokų, vienuoliktokų ir dešimtokų (44 moksleiviai) penktadienį išvyko į kruizinę kelionę Ryga–Stokholmas–Ryga. Savo įspūdžiais po kelionės dalijosi IIIag klasės moksleivė Viktorija Šaulytė: „Mes kupini jaunatviškos energijos ir entuziazmo penktadienio rytą pradėjome kelionę. Rygos uoste sulipę į kruizinį laivą, turėjome galimybę pamatyti nuostabų saulėlydį, o paskui pasinerti į laive siūlomų pramogų sūkurį. Ryte pasiekėme kelionės tikslą – Švedijos sostinę Stokholmą, dar vadinamą Šiaurės Venecija. Ekskursijos po miestą pralėkė labai greitai. Didžiausią ekskursantų šurmulį sukėlė gidės pasakojimas apie švietimo sistemą Švedijoje: namų darbų neužduoda, mokslas nemokamas, bet pragyvenimas labai brangus. Geriausia tapti gydytoju, nes tai geriausiai apmokamas darbas! Sugalvoję norą ir paglostę „Berniukui, žiūrinčiam į mėnulį“ galvą (tai mažiausia skulptūra Stokholme), atsisveikinome su šiuo miestu. Pakeliui į namus dar stabtelėjome Rygoje. Pasigėrėję senamiesčiu, susipažinę su miesto istorija ir architektūra, paglostę Brėmenų muzikantų nosis (kažkas ir gaidžio skiauterę pasiekė!), toli horizonte pamatėme gimtojo krašto krantus. Dėkojame kelionės organizatorei mokytojai Jovitai Jokšienei, vertėjos vaidmenį atlikusiai Irenai Juciuvienei, Lidijai Neimontienei ir Laimai Rėbždienei, prižiūrėjusioms mus kelionės metu.“

Apibendrindama moksleivių ir kolegų išvykas, noriu pasakyti seną tiesą: kelionės turtina žmogų, plečia jo akiratį. Liaudies išmintis sako: „Ką išmoksi, ant kupros nenešiosi.“ Galima truputėlį šią mintį ir perfrazuoti: to, ką išmoksi, sužinosi, pamatysi, suvoksi, patirsi, išgirsi, – ne tik kad ant kupros nenešiosi – tai bus tavo dvasinis turtas, kurio niekas iš tavęs negalės atimti.

Irena JUCIUVIENĖ

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content