Kaip mano galvoje apsigyveno kritinis mąstymas

„Erasmus+“ dalyviai iš Bulgarijos, Šiaurės Makedonijos, Lietuvos bei Lenkijos kartu stengėsi pažinti Kauną.

Pavasarį turėjau galimybę dalyvauti pirmuosiuose savo gyvenime jaunimo mainuose „Erasmus+“ Kaune, kur su daugiau nei dvidešimčia jaunuolių iš Bulgarijos, Šiaurės Makedonijos, Lietuvos bei Lenkijos gvildenome itin svarbią temą – „Kritinis mąstymas ir jo nebuvimas“ (angl. Critical thinking and defeasibility). Per kiek daugiau nei savaitę daug sužinojau apie kritinio mąstymo svarbą kultūrai, visuomenei ir kasdieniniam gyvenimui.

Galvoti priverčiantys klausimai

Kelionės į Kauną metu galvoje kirbėjo įvairios mintys. Neramino anglų kalbos barjeras, dalyvių gausa, projekto lūkesčiai… Tačiau vos atvykau į „Domus Pacis“ svečių namus šalia Kauno pilies ir sutikau programos vadovą, visos baimės dingo kaip į vandenį. Neformali aplinka suteikė jaukumo, o itin draugiški mainų dalyviai – daugiau pasitikėjimo savimi. Pirmąkart pamačiusi programos dienotvarkę kiek išsigandau nuo veiklų gausos (jos prasidėdavo 8 valandą ir baigdavosi 23 valandą). Vis dėlto laikas prabėgdavo gana greit ir nė karto nebuvo nuobodu. Pirmąjį vakarą praleidome valgydami picas ir bandydami geriau pažinti vieni kitus. Vakare, besileidžiant saulei, nutarėme nueiti į vieną gražiausių vietų – Nemuno ir Neries upių santaką, kurioje vėliau lankėmės itin dažnai.

Sekmadienį pradėjome nuo man jau išbandyto potyrio, meditacijos, kuri padėjo geriau susikaupti ir išlikti ramiai visą dieną. Didžiąją dienos dalį stengėmės pažinti vieni kitus ir patį Kauną – laikinąją šalies sostinę. Kaunas man visada atrodė kaip tarpinė stotelė tarp Klaipėdos ir Vilniaus, tačiau projekto dėka supratau, koks iš tiesų įspūdingas yra šis miestas. Tad vaikščiodami siauromis senamiesčio gatvelėmis atlikome užduotį – vieni kitų poroje klausėme: „Koks buvo svarbiausias momentas, pakeitęs tavo gyvenimą?“, „Jeigu būtum milijonierius, kokį darbą dirbtum ir kodėl?“

Antrą mainų dieną klausėmės praktinės paskaitos apie meditaciją, per kurią geriau supratau, kodėl nutariau pradėti medituoti dar prieš projektą ir kokia to nauda. Paskaitos metu mokėmės taisyklingos sėdėjimo, gulėjimo pozos, ramybės būsenos išlaikymo, minčių nukreipimo. Tuo vadovaujuosi ir po projekto. Smagu buvo išgirsti ir kitų mainų dalyvių įspūdžius, tai padėjo atsakyti į kai kuriuos vidinius klausimus.

Įpratau argumentuoti nuomonę

Trečiąją dieną pradėjome nuo įvairių „netikrų naujienų“ atpažinimo užduočių bei debatų. Turėjome pagrįsti savo nuomonę, nesvarbu, ar su ja sutinkame, ar ne. Man tai nebuvo sunku, kadangi esu įpratusi nuolat argumentuoti išsakytą nuomonę, manipuliuoti oponento žodžiais, siekdama išgauti teisingą informaciją – tai itin svarbi korespondento charakterio savybė. Kritinio mąstymo temą pristatė visos projekte dalyvaujančios šalys: Lietuva, Bulgarija, Lenkija ir Šiaurės Makedonija. Labai įdomu buvo sužinoti, kaip skirtingai visuomenė reaguoja į kritinio mąstymo svarbą, jo aktualumą mokymo(si) sistemoje. Įstabu buvo ir tai, jog kritinis mąstymas, kaip mokymosi forma, yra įtrauktas net į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos švietimo veiklos planą! Tai reiškia, jog gebėjimas atsirinkti faktus, ieškoti informacijos ir nuolat abejoti tampa inovatyvia „banga“, keičiančia žmonių suvokimą.

Ketvirtoji diena buvo šiek tiek kitokia nei visos, kadangi daugiau nei pusdienį buvome laisvi: galėjome dar labiau pamilti Kauną, bendrauti su naujais draugais ir tiesiog gerai praleisti laiką. Vis dėlto teko ir šiek tiek padirbėti: mokėmės astrologijos ir alternatyvios medicinos pagrindų, sužinojome, kokia jų reikšmė mūsų gyvenime. Įdomus buvo ir šios temos pateikimas: visi gavome lapelius, kuriuose neva „būrėja“ pagal mūsų duomenis aprašė, kokios esame asmenybės. Gavusi lapelį kiek nustebau, jog dauguma dalykų sutapo su mano asmenybe. Tada „įjungiau“ savo kritinį mąstymą ir atidžiau išanalizavau lapelio informaciją: abstrakčiai, bet tuo pačiu ir detaliai aprašytas charakterio savybes galima pritaikyti didelei masei žmonių ir taip manipuliuoti jų emocijomis. Tai privertė susimąstyti apie pateiktos informacijos analizavimą, supratimą, jog ne visi faktai yra tikri tik todėl, kad juos pasakė kokios nors srities specialistas.

Patiko užduočių balansas

Daugiausia energijos iš visų dalyvių pareikalavo penktoji mainų diena, kadangi didžiąją laiko dalį reikėjo mokytis „perlipti“ per save: gyvai bendrauti su žmonėmis itin prieštaringomis temomis: religijos, politikos, gyvūnų kankinimo ir pan. Nors atrodo gana lengva komunikuoti su visuomene, tai daryti visiškai neįterpiant savo nuomonės buvo itin sudėtinga; kartais norėjosi paprieštarauti, o kartais – sutikti, tačiau negalėjome paveikti žmonių požiūrio, o tik padėti jiems patiems permąstyti savo nuomonę. Rezultatai džiugino: išmokau geriau išplėtoti kitų nuomonę pateikdama klausimus, suprasti kito teiginius, įsitikinimus ir pagrindimus.

Projekto veiklos reikalavo racionalaus mąstymo, bendradarbiavimo, kadangi visas veiklas atlikdavome grupėse. Man itin patiko balansas tarp „formalių“ užduočių, paskaitų ir linksmų pasivaikščiojimų mieste. Daug laiko buvo skiriama nuomonėms išklausyti ir argumentuoti: reikėjo „perlipti“ per save, patikrinti savo įsitikinimus ir visiškai pergalvoti savo iki tol logiškai atrodantį mąstymą. Projekto metu dažnai teko savęs klausti, tačiau ne visada rasdavau atsakymus, bet padedama kitų dalyvių įveikiau visas problemas.

Šeštą bei septintą mainų dienas pradėjau jausti, jog ši nuostabi patirtis eina pabaigos link: norėjosi, kad ji truktų nors kiek ilgiau. Itin vertinu visą praleistą laiką, įvairias diskusijas, naują informaciją ir kitokį požiūrį į visuomenę.

Šeštadienį praleidome prie Kauno marių: kepėme šašlykus, bendravome, o tai buvo naudinga po visos savaitės darbo. Vakarais laiką leidome krepšinio aikštelėje ar tiesiog užsiimdami kažkokia veikla, bet visada buvome kartu. Nemaniau, kad per savaitę galima taip greit susibičiuliauti su dvidešimčia žmonių. Nors skiriasi mūsų kultūros, požiūris yra vienas: mes siekiame tobulėti ir padėti tai padaryti visuomenei.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Jaunųjų korespondentų klubo narė

Nuotr. iš asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių