Mezgimo raštuose sielą gaivinančios gargždiškės

Anuomet megzti, nerti moteris spaudė gyvenimo būtinybė. Iš kartos į kartą buvo perduodami virbalai ir siūlų kamuoliai. Ir pareiga apmegzti savo šeimą nuo kojų iki galvos. Per pastaruosius porą dešimtmečių kantriųjų mezgėjų būrys sparčiai tirpo. Šiuolaikinėms merginoms mezgimas – nuobodybė. Seno amato tradiciją tęsia vyresnės kartos moterys, kurioms šis užsiėmimas – malonumas, saviraiška, atotrūkis nuo kasdienybės monotonijos. Ir noras parodyti jaunajai kartai galimybę sukurti unikalių drabužių, aksesuarų.

S. Kausteklienė virbalus ir siūlus perėmė iš savo mamos S. Žilienės.Išmoko megzti adata

Ištikimųjų pamėgtam mezgimui dar yra. Gargždiškė tautodailininkė Stasė Kausteklienė savęs neįsivaizduoja be virbalų rankose. „Mano močiutė buvo mezgėja, pirštinių karalienė, – aplinkinių parapijų kunigai pas ją užsisakydavo, – pasakojo ji. – Mano mama Stanislava Žilienė, šį pavasarį sulaukusi 90-ojo gimtadienio, tik prieš metus padėjo virbalus.“

Stasė save prisimena papuoštą mamos megztais rūbeliais. Būdama penktokė, pati pradėjo megzti. Ir ištobulėjo: savo spalvingas raštuotas pirštines pristatė ne vienoje Žemaitijos zonos tautodailininkų parodoje. Už dailias pirštuotas ir kumštines pirštines, puoštas liaudiškais ornamentais, būdingais Žemaitijai ir Klaipėdos kraštui, S. Kausteklienė pelnė tautodailininkės vardą. „Reikia gaivinti senąjį amatą, kurį mums perdavė mamos, senolės“, – patikino gargždiškė.

Ji džiaugėsi, kad dabar vertinami rankomis megzti drabužiai, pirštinės. Raštuotas pirštines mėgsta ir jaunimas. Šios tampa originaliu aksesuaru. Pasak mezgėjos, užsieniečiai domisi šiais rankdarbiais žiemą vasarą. „Perka dovanai, prisiminimui, kad lankėsi mūsų šalyje“, – pasakojo S. Kausteklienė.

Ji taip pat mezga riešines – su karoliukais ir be jų. Pastarosios buvo populiarios Žemaitijoje ir Klaipėdos krašte.

Stasė šypsojosi, kad specia­lizuojasi pirštinių liaudiškais raštais mezgime, tačiau pridūrė, kad mezga viską. Ji dėvi tik savo megztus, nertus drabužius. Kas gali būti originaliau, maloniau ir patogiau nei savo rankomis megztas daiktas. Tautodailininkė šypsosi klausydamasi, jog moterys baiminasi megztų drabužių, kad… nestorintų.

S. Kausteklienė domisi mezgimo naujovėmis: lankosi seminaruose, kursuose stengdamasi tobulinti savo žinias, daugiau išmokti. Šį rudenį senųjų amatų meistrės pamokoje išmoko adata megzti kojines ir pirštines ir parodė originaliu būdu numegztus rankdarbius.

Mezgimas Stasei tapo gyvenimo būdu. „Pagalvoju, kas būtų, jeigu nebūtų mezgimo, – prisipažino gargždiškė, slauganti sunkiai sergančią mamą. – Megzdama jaučiu gyvenimo džiaugsmą.“

Ji stengiasi nepraleisti savo kolegių parodų. Šį rudenį atskubėjo į meno kūrėjos Valentinos Kaubrienės parodos atidarymą. S. Kausteklienė prasitarė, kad savo jubiliejui taip pat ruošiasi.

Išskirtinė puošmena

V. Kaubrienė pirma siuvinėja detalę, kuria puošia megztinį.Meno kūrėjos statusą įgijusiai gargždiškei Valentinai Kaubrienei mezgimas – bėgimas nuo sunkių minčių, atsipalaidavimas, ramybė. Ir malonus troškimas kuo greičiau pamatyti savo sukurtą drabužį.

Pirma ji išmoko siuvinėti – būdama maža, „virvele“ išsiuvinėjo briedžius. O kai mama numezgė kojines, kurių kulnas jai pasirodė nedailus, pradėjo megzti pati. Patirties bei įgūdžių tiek, kad galėtų megzti užsimerkusi. Virbalų iš rankų nebepadeda daugelį metų. „Tai toks malonumas“, – pratarė Valentina. Ji viską stengiasi padaryti dailiai, kruopščiai, meniškai.

Gargždiškė turi savitą aprangos stilių ir drabužių neperka – siuva, mezga. Drabužių spintoje mezginiai daug vietos užima. Pašnekovė džiaugiasi verpalų gausa – didžiulis pasirinkimas. Bet jai labiausiai patinka pusvilnoniai, o prabangiausi – mohera su šilku.

Šį rudenį savo jubiliejinėje parodoje V. Kaubrienė pristatė 9 moteriškus megztinius, papuoštus originaliomis siuvinėtomis detalėmis. Jie skiriasi spalva, puošyba. „Numegzti trunka žymiai greičiau nei išsiuvinėti, – neslėpė menininkė. – Siuvinėti kryželiu – ilgas darbas.“ Ji pirmiausia siuvinėja aplikaciją, o prie jos derina siūlus. Menininkė labiausiai mėgsta augalų ir gyvūnų motyvus. Beje, po parodos beveik visus megztinius išgraibstė moterys, norinčios turėti originalų rūbą.

Jos vizijose naujausias modelis – megztas švarkelis, puoštas siuvinėtomis, su kailio apdaila, sagomis.

Patys naujausi žieminiai megztiniai bus eksponuojami Veiviržėnuose kalėdinėje parodoje. Siuvinėdama staltieses, paveikslus, kurdama varpelius, kalėdines kojines, Valentina mezga ir megztinius, puošia juos siuvinėtomis aplikacijomis.

V. Kaubrienė prisipažino daug nuostabių dalykų numezgusi, kaip antai suknelių nuotakoms. Tačiau apie tai nesiskelbianti internetinėje erdvėje, nes nespėtų visų norinčiųjų papuošti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content